کد مطلب: 73192
 
گزارش تصویری نکونیوز از تقابل رهبران دنیا در اجلاس گروه 20
زبان بدن رهبران دنیا در اجلاس جی 20
 
هفته پیش اجلاس گروه 20 در هانگژوی چین برگزار شد و سران 20 اقتصاد بزرگ جهان گرد هم آمدند تا در مورد موضوعات مهم سیاسی و اقتصادی، مذاکره کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۴۹

هفته پیش اجلاس گروه 20 در هانگژوی چین برگزار شد و سران 20 اقتصاد بزرگ جهان گرد هم آمدند تا در مورد موضوعات مهم سیاسی و اقتصادی، مذاکره کنند.
به گزارش نکونیوز، چین و آمریکا در اجلاس گروه 20، متعهد شدند که توافق‌نامه آب و هوایی پاریس را تصویب کنند. این دو در مورد اختلافات در دریای چین جنوبی نیز با هم مذاکره کردند. از طرف دیگر روسیه و عربستان نیز در مورد طرح فریز نفتی به گفتگو نشستند.
می‌توان به این موارد، فهرست بلندبالایی اضافه کرد. ما در گزارش حاضر به سراغ دوربین‌ها رفته‌ایم و سعی کرده‌ایم از طریق پرداختن به «زبان بدنِ» رهبران دنیا در اجلاس جی 20، تحولاتی که در دنیای ما در حال رخ دادن است را به تصویر بکشیم.
(اگر از موبایل یا تبلت استفاده می‌کنید، برای دیدن توضیحات زیر تصاویر از نسخه وب (در پایین صفحه یا منوی بالا سمت چپ) استفاده کنید. )

تقابل اوباما و پوتین را در این تصویر ببینید. این تصویر، بی‌شک مهمترین تصویر اجلاس جی 20 در سال 2016 است. هیچ گونه دوستی‌ای، حتی یک دوستی تصنعی، بین اوباما و پوتین وجود ندارد. این دو به هم زُل زده‌اند: اوباما با عصبانیت و غرور و خودبزرگ‌بینی بیشتر؛ و پوتین با جدیت و پیگیری هرچه تمام‌تر.
پوتین گارد خود را بسته (به بازوی او نگاه کنید) و می‌خواهد در مقابل اوباما که قد بلندتری دارد، کم نیاورد. اوباما با غرور بیشتری به پوتین نگاه می‌کند. در نگاه وی این نکته مشهود است که همچنان آمریکا را بسیار بزرگ‌تر از روسیه می‌بیند. با این حال، پوتین تسلیم نمی‌شود و می‌خواهد با نگاه جدی خود بگوید تا آخرین لحظه مبارزه خواهد کرد.
باز هم اوباما؛ ولی این بار در کنار رئیس‌جمهور چین، شی جین پینگ. این دو بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا را رهبری می‌کنند. اوباما یک گام از شی جین پینگ جلوتر است، اما رهبر چین لبخند ملیحی بر لب دارد. او حتماً برای لبخند خود دلایلی دارد.
اقتصاد چین با سرعت در حال رشد کردن است و از حیث تولید ناخالص داخلی، احتمالاً در دهه آینده آمریکا را پشت سر خواهد گذاشت. اوباما فعلاً تنها یک گام جلوتر است و از حالت چهره او مشخص است به سوالی فکر می‌کند که جواب آن برای وی مبهم است.
این تصویر تغییر سیاست جهانی در زمانی اندک را نشان می‌دهد: سال 2015 این پوتین است که نظاره‌گر ابراز عشق و علاقه اوباما و اردوغان است. اما در سال 2016، این اوباما است که همفکری پوتین و اردوغان را به تماشا نشسته است.
کودتا در ترکیه، اردوغان را از آمریکا، حداقل برای مدتی، دورتر کرده است و اردوغان دوست دارد با نزدیکی به روسیه، غرب را به هراس وادارد و از آن امتیازهای بیشتری بگیرد.
این تصویر مودی نخست وزیر هند را در حال صحبت با اوباما نشان می‌دهد. اوباما بی‌تفاوت جلوتر راه می‌رود و مشغول سیر در تفکرات خود است و مودی با نشان دادن انگشت اشاره و اندکی خشم در حال سخن گفتن است. او هند در حال عروج را نمایندگی می‌کند و از بزرگان می‌خواهد تا به این قدرت نوظهور احترام بگذارند.
اکنون از زمانی که هند مستعمره بوده است، مدت‌ها می‌گذرد و هند خواهان احترام و نقش بیشتر در تحولات جهانی است.
باز هم نخست وزیر هند؛ ولی این بار در کنار حاکم قبلی، رهبر انگلستان. ترزا می، نخست وزیر انگلیس خوشحال از دیدار با رهبر هند است و چشمانش به راستی برق می‌زند.
اما مودی، در نگاهش نوعی بی‌تفاوتی وجود دارد او هند را بزرگ‌تر از انگلستان می‌بیند و خوب می‌داند که ساکنان مستعمرات پیشین می‌توانند در نقش اربابان آتی ظاهر شوند.
اگر خسته نمی‌شوید دوباره در یک قاب مودی را، این‌بار در کنار رئیس جمهور چین ببینیم. مودی واضحاً به چین احترام بیشتری می‌گذارد تا به انگلیس.
از نگاه او به شی جین پینگ مشخص است که از دید هند، چین قدرت بیشتری در دنیای امروزی دارد تا انگلستان.
اردوغان در آغوش محمد بن سلمان. هیچ احساسی در صورت اردوغان دیده نمی‌شود. اردوغان متحد عربستان در جنگ سوریه بوده است. اما اکنون دوران پساکودتا در زندگی اردوغان است.
اردوغان می‌داند که عربستان خیلی دیر کودتا را محکوم کرده است. علاوه بر این، او می‌داند که استراتژی‌هایش در سوریه به احتمال قوی شکست خورده است. او در حال حاضر کمتر روی عربستان حساب می‌کند و دلیلی ندارد که برای در آغوش کشیدن محمد بن سلمان، شور و شوق داشته باشد.
پوتین و محمد بن سلمان در حاشیه اجلاس جی 20 با هم در مورد طرح فریز نفتی مذاکره کردند. روسیه و عربستان از شدت دشمنی‌های خود کاسته‌اند و اعلام کرده‌اند که برای ایجاد ثبات در بازار نفت با هم همکاری می‌کنند.
با این حال، محمد بن سلمان به طرز غریبی به پوتین 170 سانتی متری نگاه می‌کند. محمد بن سلمان هم قدرت پوتین را به نوعی می‌ستاید و هم با تعجب از خود می‌پرسد، «در وجود این مرد 170 سانتی متری چه چیزی وجود دارد که به او این همه قدرت می‌دهد.» شاید محمد بن سلمان همزمان به نقش روسیه در بحران سوریه و دخالت‌های این کشور در اوکراین هم فکر می‌کند.
بانوی آهنین در کنار مرد پولادین. این دو از کنار هم ایستادن معذبند: هر دو می‌دانن به هم نیاز دارند، اما همزمان می‌دانند که نمی‌توانند با هم صمیمی باشند. این دو هنوز نمی‌دانند با چه استراتژی‌ای باید روابط بین آلمان و روسیه را رهبری کنند.
بن سلمان در کنار رئیس جمهور چین. محمد بن سلمان که مدیریت اقتصادی عربستان رسماً در دست اوست، در مقابل دوربین‌ها «قیافه» گرفته است. او با غرور به دوربین نگاه می‌کند. اما نگاه شی جین پینگ یک نگاه کاملاً معمولی است.
محمد بن سلمان مدعی است که می‌تواند راه رفته ژاپن و چین را در عرصه اقتصادی طی کند. رسانه‌های عربستانی مدام تبلیغ می‌کردند که سفر بن سلمان به چین یک سفر تشریفاتی نیست. آن‌ها مدعی بودند بن سلمان قصد دارد با الگوبرداری از چین و ژاپن، عربستان را به سمت یک «اقتصاد بدون نفت» رهبری کند.
چین در زمانی کوتاه رشد خیره‌کننده‌ای را تجربه کرده و عربستان بدش نمی‌آید با این کشور مقایسه شود.
مودی دوباره بی‌تفاوت است. هند قدرقدرت‌تر از عربستان است دیگر. با این حال، هزاران کارگر هندی در عربستان گرسنه به حال خود رها شده‌اند و حتی پول برگشت به کشورشان را نیز ندارند.
شرکت‌های عربستانی این کارگران را اخراج و ماه‌ها از حقوق آن‌ها را پرداخت نکرده‌اند. محمد بن سلمان بی‌تفاوت به این پیش‌زمینه ها در حال ژست گرفتن و لبخند زدن است. مودی بی‌تفاوت است: در هندی چیزی که زیاد است، جمعیت است و مودی شاید به زندگی این چند هزار کارگر گرسنه هندی در عربستان هم بی‌تفاوت باشد.
رسانه‌های آمریکایی مدعی بودند که مأموران امنیتی در چین، هنگام ورود اوباما به این کشور، سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما را تحقیر و با وی بدرفتاری کرده‌اند.
اوباما اما ترجیح داد در سخنان خود به این حادثه اشاره نکند و اصطلاحاً به طرفداری از سوزان رایس درنیاید.
اوباما در مقابل در جلسه‌ای که سوزان رایس نیز در آن حضور داشت، این فیگور را در مقابل دوربی‌ها گرفت. در حالت چهره اوباما هم استیصال دیده می‌شود و هم تلاش برای پوشاندن استیصال. او 100 درصد به موضوع بدرفتاری و تحقیر سوزان رایس که در کنار او نشسته فکر می‌کند.
Share/Save/Bookmark


مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۱ ۲۰:۰۲:۱۸
خیلی جالب بود. مخصوصاً اوباما و پوتین و مودی و اوباما. گپ و گفت اردوغان و پوتین هم جالب ود.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵