کد مطلب: 82000
 
خیز آمریکایی‌های برای تصاحب بازارهای پتروشیمی
چگونه پتروشیمی آمریکا، صنعت پتروشیمی ایران را تهدید می‌کند؟
 
اکسان موبیل بزرگ‌ترین شرکت نفتی حاضر در بازارهای بورس، قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگی در حوزه پتروشیمی و پالایش در سواحل خلیج مکزیک در آمریکا انجام دهد. صنعت پتروشیمی در آمریکا با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که احتمالاً در دهه آتی، تهدیدی برای صنعت پتروشیمی ایران و خاور میانه باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۴
اکسان موبیل بزرگ‌ترین شرکت نفتی حاضر در بازارهای بورس، قصد دارد سرمایه‌گذاری‌های بسیار بزرگی در حوزه پتروشیمی و پالایش در سواحل خلیج مکزیک در آمریکا انجام دهد. صنعت پتروشیمی در آمریکا با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که احتمالاً در دهه آتی، تهدیدی برای صنعت پتروشیمی ایران و خاور میانه باشد.
به گزارش نکونیوز، اکسان موبیل قصد دارد ۲۰ میلیارد دلار در ۱۱ پروژه پالایش و پتروشیمی در سواحل خلیج مکزیک سرمایه‌گذاری کند. این سرمایه‌گذاری‌ها از سال ۲۰۱۳ شروع شده و حداقل تا سال ۲۰۲۲ ادامه خواهد داشت.
افزایش تولید نفت و گاز شیل از طریق پیشرفت عظیم تکنولوژی در حوزه بالادستی باعث شده تا قیمت گاز در آمریکا پایین بیاید و این امر مزیت بسیار بزرگی را به صنعت پتروشیمی آمریکا اعطاء کرده است.
اکسان موبیل که یک مدیرعامل را مستقیماً از ساختمان مرکزی این شرکت به وزارت امور خارجه امریکا فرستاده است تا هدایت دیپلماسی آمریکا را بر عهده گیرد، حالا توسط دارِن وودز مدیریت می‌شود. وود گفته است که «ما در آمریکا از منابع سرشار و جدید انرژی استفاده می‌کنیم و می‌توانیم با استفاده از مزیت رقابتی ناشی از هزینه‌های پایین‌تر و مواد خام بسیار فراوان، محصولات زیادی به دنیا صادر کنیم.» وی گفته است که «پیشرفت تکنولوژی در بالادست به رنسانسی در صنایع پایین‌دستی آمریکا منجر شده است.»
صادرات مواد شیمیایی یکی از اصلی‌ترین صادرات آمریکا است. در سال ۲۰۱۵، مواد شیمیایی در کل صادرات آمریکا سهم ۱۴ درصدی داشته است. گاز شیل باعث رونق بیشتر تولید محصولات شیمیایی در آمریکا خواهد شد. شورای شیمی آمریکا پیش‌بینی کرده که تا سال ۲۰۳۰ صادرات محصولات شیمیایی مرتبط با گاز شیل از آمریکا به ۱۲۳ میلیارد دلار برسد.
تولید محصولات شیمیایی در آمریکا، بازارهای آسیا و سایر نقاط دنیا را هدف گرفته است. وودز گفته است که اکسان موبیل با هدف صادرات به این نقاط، کسب و کار خود در حوزه پتروشیمی و پالایش را گسترش می‌دهد.
سرمایه‌گذاری ۲۰ میلیارد دلاری اکسان موبیل در حوزه پتروشیمی و پالایش باعث ایجاد ۴۵ هزار شغل به وطر مستقیم خواهد شد. مدیرعامل اکسان موبیل می‌گوید بسیاری از این مشاغل، مشاغل با مهارتِ بالا هستند که درآمد شاغلان بیش از ۱۰۰ هزار دلار در سال خواهد بود. تعداد زیادی شغل نیز به صورت غیرمستقیم به واسطه رونق بخش پتروشیمی و پالایش در سواحل خلیج مکزیک در ایالت‌های تگزاس و لوئیزیانا ایجاد خواهد شد.
گاز شیل باعث تولید گاز ارزان قیمت در آمریکا شده و در کنار آن، بهبود تکنولوژی در صنایع پایین‌دست در این کشور باعث شده تا صنعت پتروشیمی آمریکا با سرعت زیاد پیشرفت کند. واضحاً صنعت پتروشیمی آمریکا بازارهای آسیا در چین و هند و غیره را نشانه گرفته‌اند. تکنولوژی پیشرفته و خوراک ارزان به تولید محصولات شیمیایی در آمریکا مزیت رقابتی قابل توجهی می‌دهد و این امر می‌تواند تهدیدی برای صنعت پتروشیمی ایران باشد که عمده صادرات‌اش به آسیا است و علاوه بر این تعداد زیادی نیز طرح در دست اجرا دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵