۱
 
کد مطلب: 38360
 
راه دشوار دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصاد
سه تله اقتصادی دولت احمدی نژاد برای دولت روحانی
 
با سپری شدن بیش از یک سال از آغاز به کار دولت یازدهم، اگرچه گشایشهایی در حوزه اقتصادی ایجاد شده و تورم به زیر ۲۰ درصد کاهش یافته، اما هنوز مهمترین معضل اقتصاد ایران که تداوم پرداخت یارانه های نقدی است به قوت خود باقیست.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۰
با سپری شدن بیش از یک سال از آغاز به کار دولت یازدهم، اگرچه گشایشهایی در حوزه اقتصادی ایجاد شده و تورم به زیر ۲۰ درصد کاهش یافته، اما هنوز مهمترین معضل اقتصاد ایران که تداوم پرداخت یارانه های نقدی است به قوت خود باقیست.
به گزارش نکونیوز، محمود احمدی نژاد با برقراری یارانه ۴۵ هزار تومانی برای مردم، زمینه را برای تزریق منابع مالی فراوان به جامعه و به تبع آن افزایش تورم فراهم ساخت اما همین مبلغ اندک برای خانوارهای پرجمعیت بسیار مثبت بود و به همین دلیل هم احمدی نژاد در آخرین ماههای دوره ریاست جمهوری خود، وعده پنج برابر شدن یارانه های نقدی را سر داد؛ هر چند که این دولت جای خود را به دولت دیگری داد تا وعده پنج برابر شدن یارانه نقدی به تاریخ بپیوندد اما همان یارانه قبلی بلای جان دولت جدید شده است. علیرغم انتشار فراخوان دولت در اوایل سال جاری، بسیاری از دریافت کنندگان یارانه از دریافت آن انصراف ندادند تا پرداخت یارانه تداوم یابد و منابع مالی دولت را بویژه در حوزه نفت ببلعد؛ بطوریکه بیژن زنگنه وزیر نفت بارها از پرداخت یارانه نقدی از منابع وزارت نفت انتقاد کرده است.
آنچه باعث افزایش تورم و نقدینگی در جامعه شد، سه تله اقتصادی دولت قبلی برای دولت بعد از خود بود که اقتصاد را دچار ضعف جدی کرد. مهمترین تله اقتصادی برای دولت جدید، همان یارانه ها بود که دولت تدبیر و امید به دلایل پیامدهای آن موفق به حذف آن نشده و البته افزایش میزان آن نیز امکانپذیر نیست. تحریمهای بین المللی و طرح شتاب زده مسکن مهر نیز که اقتصاد کشور را با دشواریهایی روبرو ساخت، دو تله دیگر دولت قبلی برای دولت جدید محسوب می شود که از کنار آن نمی توان با بی تفاوتی عبور کرد. با سپری شدن بیش از ۱۶ ماه از آغاز به کار دولت حسن روحانی، همچنان دولت جدید با این سه تله اقتصادی به جای مانده از دولت قبل، یعنی یارانه نقدی، مسکن مهر و تحریمها مواجه است و تا زمانی که راهکاری برای این موانع و تله های اقتصادی ایجاد نشود، شاهد رونق محسوسی در وضعیت اقتصادی کشور نخواهیم بود.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۳-۰۸-۲۴ ۱۳:۰۳:۵۲
وظیقه رسانه ها و صداوسیما است تا تله های اقتصادی دولت قبل را به خوبی برای مردم مانند شما توضیح دهند تا مردم داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵