۲
 
کد مطلب: 66710
 
پیشنهادی درباره قراردادهای جدید نفتی
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹
موافقان مدل جدید قراردادهای نفتی معتقدند شرکتهای خارجی دارای تکنولوژی پیشرفته می باشند و با کشاندن پای آنان در توسعه و بهره برداری از مخازن کشور، ضریب برداشت از مخازن براحتی به بیش از ۵۰ درصد خواهد رسید.
مخالفان مدل جدید قراردادهای نفتی بر این عقیده هستند: اگرچه چنین شرکتهای خارجی دارای امکان دسترسی به تکنولوژی و فناوریهای نوین هستند، ولی چه تضمینی است که آنرا در قالب قرارداد های جدید، برای مخازن ایران بکار بگیرند، و ضریب برداشت مخازن را (که در نیمه دوم عمر قرارداد مشخص می شود) به بیش از ۵۰ درصد برسانند.
پیشنهاد اینجانب این است که جهت نزدیک شدن دو دیدگاه به هم، در فاز اول میادین مشترک با تضمین ضریب برداشت بالای ۵۰ درصد در طول بیست سال (با تاکید بکار گیری بیش از ۹۰ درصد پرسنل مورد نیاز در همه زمینه ها، از ایرانیان ساکن در داخل کشور)، ارایه گردد. اگر شرکتهای خارجی تن به اجرای این شرط در چارچوب مدل جدید قرار داد های نفتی دادند، آنوقت می توان پس از یک دوره پنج ساله (پس از اطمینان یافتن از کارایی عملکرد شرکت خارجی و روند انتقال تکنولوژی در راستای به دست یابی به ضریب برداشت بالای ۵۰ درصد) جهت واگذاری میادین مستقل با مدل جدید تعدیل شده (بر مبنای کاستی ها، چالشها، سو تفاهم ها، راه گریز ها... اجرای پنجساله در میادین مشترک) اقدام نمود.
انجام این روش:
۱-ریسک ایجاد تعهد بلند مدت برای کشور، جهت توسه و بهره برداری مخازن مستقل، را کاهش می دهد
۲-اگر شرکتهای خارجی به طور کامل به تعهدشان در زمینه مخازن مشترک عمل نکنند باز هم از شرایط فعلی بهتر خواهد بود.
۳-زمان پنجساله برای راستی آزمایی شرکتهای خارجی در مورد انتقال تکنولوژی و فنآوریهای نوین در اختیار خواهد بود.
۴- تا حدودی مشکل بیکاری فارغ التحصیلان و متخصصان کشور حل و زمینه کسب تجربه کار در شرکتهای بین المللی برای آنان فراهم می گردد.
دکتر ولی احمد سجادیان
Share/Save/Bookmark


ع.ر. كارشناس ارشد مطالعات نفت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۳۰ ۲۰:۳۴:۱۴
اقاي دكتر سجاديان ، شما معاونت فني شركت اروندان و دبير انجمن مهندسي نفت هستيد و انتظار است كه نگاه علمي تر و منطقي تري را به مسائل جاري سياستگذاري كلان داشته باشيد انتظار است كه رويا پردازي را كنار گذاشته باشيد
نمي خواهم انتقاد كنم كه شما به عنوان يكي از عالي ترين مديران شركت اروندان چه اندازه به روند توسعه و افزايش ضريب برداشت كمك كرده ايد ؟؟
خود شما بهتر از هر كسي ميدانيد كه شركتهاي نفتي براي سود به سرمايه گذاري اقدام ميكنند با استفاده از فرايند تكنولوژيك پر سود اينده نگري ميكنند نه صدقه ميدهند و نه براي در اختيار گذاردن اخرين روشهاي انتقال تكنولوژيك مي ايند. و اخر انكه برادر ،اينكه شما مديران چه اندازه نقشه راهي براي توسعه جامع ميادين و صنعت نفت با نگاه به تفاوتهايي ريشه اي هر يك از ميادين اماده كرده ايد سوالي است كه نسل اينده از شما خواهد پرسيد و كسي انتظار ندارد نظرياتي غير قابل اجرا و تئوري هاي رويا گونه را بشنود.
اقاي دكتر با همه احترامي كه براي شما قائلم اين انتقاد به شما وارد ميدانم كه هيچ برنامه اي در شركت تحت مديريت خود نداريد و تيم ضعيف مديريتي شما حتي اگر همه شرايط پيشنهادي مورد اشاره فراهم شود توانايي اداره و نظارت و هدايت را ندارد پس چرا سعي نميكنيد تيمي قوي و فعال را اماده كنيد براي حفظ و ورود به دوره اي جديد از روابط تعاملي با شركتهاي نفتي ؟؟؟؟؟
و كنار ان همدل با شما هستم كه قراردادهايي فعلي نفتي مشكلات ريشه اي دارد اما جبران ان رويا پردازي نيست راهكار ان تدوين استراتژي دراز مدت در بخش انرژي است كه متضمن بكار گيري توان نيروهاي داخلي و جوان و البته انتقال تكنولوژيك باشد پس استاد گرامي به نقشه راه توسعه جامع فكر كنيد ....
 
یکی از همکاران اروندانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۱۳ ۱۵:۰۲:۰۷
بعنوان یک همکار و همراه سایت نکونیوز . ممنونم که آنقدر بلوغ رسانه ای و بی طرف همراه با نگاه حرفه ای را دارد که اجازه ثبت همه نظریات را دهد .
از اینکه نکونیوز محلی برای تضارب آرا است خوشحالم و ایکاش بقیه نیز چنین کنند تا مدیران و فرماندهان عرصه هدایت با جمع نگاهها انتخاب صحیح تری داشته باشند.
اما من نیز موافق این دوست و منتقد آقای دکتر سجادیان ( معاونت همچنان پروازی ) هستم.
یک کلام آقای دکتر چرا خودتان آستین بالا نمی زنید و به جای این همه هزینه هر هفته دو هفته بلیط در محل خدمت خودت ساکن نمی شوید؟؟ چطور انتظار دارید خارجی بیاید و در بدترین جاها کار کند و به ما یاد بدهد و سودی نبرد و تازه ما بر سرش منت بگذاریم ؟؟؟؟ آنوقت مدیران ما تحمل کار در شرایط منطقه را نداشته باشند؟؟
کسی برای رضای خدا و به این دوستمان صدقه سری تجارت نمیکند صنعت نفت صنعت سرمایه و تکنولوژی و استراتژی است .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵