۴
 
کد مطلب: 93431
 
پیرامون انتصابات پیش رو
سرخاب زنگنه بر صورت نفت
 
یافتن راه حل های سطحی و ظاهرسازی برای حل چالشهای عمیق و دامنه دار بیماری مزمن سیاست است. سالهاست ایده های باارزشی چون ایجاد فرصت های برابر مدیریتی برای زنان و جوانان در برابر حلقه بسته مردان کهنسال صرفا ابزاری برای کنار زدن افرادی خاص یا امتیازگیری سیاسی شده است. علاوه بر شرایط عمومی مدیریت، مدیریت ارشد صنعت نفت امروز نیازمند مدیرانی شجاع، شناخته شده، با پشتوانه سیاسی و فنی و توسعه گراست.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳

عجیب توانایی در تهی کردن ارزشها از محتوا داریم. عدالت، دستگیری از مستمندان، جوانگرائی، کاهش نرخ سود بانکی، حمایت از کسب و کار های زودبازده، تامین مسکن اقشار آسیب پذیر، شکستن حلقه بسته مدیران، آوردن نفت بر سر سفره مردم، مبارزه با مافیای نفتی، مدیریت جهانی همه مفاهیمی فاخرند با هوادارانی بسیار گسترده. اما در روزهایی نه چندان دور بیماری قشری گرائی همه را تبدیل به ضد ارزش کرد و هرکدام را اشاره می کردی انگار اسم رمز عملیات مردم فریبی را صدا زده ای.

دلیل این ناکامی تمرکز بر علایم بیماری به جای تلاش برای خشکاندن دلایل ریشه ای آن است . بجای آنکه برای کاهش نرخ سود بانکی، تورم مهار شود، شبانه بانکها را مجبور به کاهش نرخ کردند، قراربود از صنایع کوچک (SME)ها حمایت شود وام های زودبازده بی مبنا در جامعه توزیع کردند، برای خانه دار شدن اقشار آسیب پذیر ، با استقراض از بانک مرکزی تورم را افزایش دادند و خانه هایی در بیابان ها ساختند که سرپناه بود اما مسکن نبود، قرار بود حلقه بسته مدیران را باز کنند، راه دست درازی به بیت المال را باز کردند. می خواستند با سرخاب تب را ببرند و با تب بر عارضه کبد را خوب کنند و با مسکن سرطان را درمان کنند. اما نتیجه تنها عدم اصلاح عارضه نبود، سلب اعتماد اجتماعی از آرمانها، انسان های آرمانگرا و از بین رفتن امید به بهبود بزرگترین خسران آن بود.

سندرم قشری گرائی ظاهرا بیماری مزمن مردمسالاری است و هرچه ساختار مردمسالاری کم بنیه تر باشد این بیماری عمیق تر است. این روزها بسیاری از نخبگان جهان از آسیب پذیری مردمسالاری از این بیماری در حیرتند و به دنبال یافتن راه درمان. موضوع تاسف بار این روزهای وزارت نفت، شعار جوانگرائی و مدیریت زنان است. بیماری ریشه ای که به قدری در دست اهل سیاست دستمالی شده است که صدای همگان را دراورده است. طبق معمول عده ای منفعت طلب با این شعارها صرفا به دنبال دوختن کلاهی از این نمد برای خود هستند و حامیانشان نیز به دنبال کسب منافع از طریق دست نشانده جوان و بدهکار خود.

سن بالای مدیریت ارشد کشور نشانه و علامت یک بیماری است که علت ریشه ای آن فرایند معیوب ارتقاء و کارراهه شغلی است. وقتی معاونان وزیر و قائم مقام وزیر از میان بازنشستگان انتخاب می شوند چگونه می توان به دنبال وزیر جوان بود؟ زمانیکه اعضای هیات مدیره شرکت های اصلی، مدیران ارشد، مدیران عامل شرکت های فرعی، مدیران ابرپروژه ها، مدیران واحدهای تولیدی عمدتا از میان افراد در شرف بازنشستگی منصوب می شوند چگونه می توان معاون وزیر جوان داشت؟ مساله فرایند ناکارامد و شلخته مدیرسازی در وزارت نفت است. فرایندی که از شناسایی نخبگان و ارتقا آنها عاجز است. فرایندی که نمی تواند از وزارتخانه دویست هزارنفری نفت ۴ مدیر شایسته و کارنامه دار جوان برای معاونت های اصلی وزارت نفت شناسایی و معرفی کند. بنابراین کسی به واقع در صدد حل بحران سن بالای مدیریت ارشد است که سراغ عارضه یابی و حل ریشه ای مشکلات فرایند جذب، جانشین پروری و ارتقا سازمانی رفته باشد.

تحمیل چند جوان ناشناخته به راس هرم مدیریتی در یک سازمان عقیم که قدرت زادوولد ابرمدیران را از دست داده آیا سرخاب مالیدن به صورت رنگ پریده بیمار نیست؟ چرا از تجربیات ناموفق خود درس نمی گیریم؟ این راه غلط قبلا ازموده شده و نتیجه آن مشخص است. دوران احمدی نژاد ناکارامد بود نه به واسطه اینکه اسمش احمدی نژاد بود بلکه به واسطه افکار و اقدامات غلطش. نمی توان با استانداردهای دوگانه یک اقدام غلط را صرفا به واسطه فاعلش تطهیر کرد. اگر انتصاب یک جوان بی تجربه به عنوان مدیرعامل یکی از بزرگترین شرکت های خودرو ساز کشور توانست کمکی به اشتغال جوانان یا کم شدن سن مدیران در صنعت خودروسازی کند یقینا تکرار این اقدام نسنجیده در صنعت نفت کشور نیز مفید خواهد بود.

تجربه مکرر اینگونه انتصابات نشان داده است نه تنها هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد، بلکه عوارض جانبی بسیاری هم دارد. ایجاد توهم وجود میانبرهای خارج از ضابطه برای ارتقا شغلی در جوانان، مایوس شدن کسانیکه سالها با عملکرد مثبت منتظر ارتقا شغلی بوده اند، نافرمانی سازمانی به دلیل عدم مقبولیت جوان منصوب شده، عدم پیشبرد امور سازمان در سایر بخش ها به دلیل نبود نفوذ سیاسی و مقبولیت حرفه ای مدیر ارشد، عدم امکان رشد آینده مدیری که پله های ارتقا سازمانی را طی نکرده پس از از بین رفتن رانت به قدرت رسیدن او برخی از این عوارض است.

مدیرانی به شدت شجاع برای عبور از قیود اداری، توسعه گرا برای ایجاد فرصت های جدید کاری، کارنامه دار، شناخته شده و بانفوذ عمیق سیاسی برای توانایی جذب منابع و پیشبرد امور در برابر هجمه مخالفین دولت باید به کارگیری شوند. امروز زنگنه دست تنها در برابر همه مخالفت ها سینه سپر کرده که دلیل آن خالی بودن بدنه مدیریتی نفت از مدیران دارای برد و نفوذ سیاسی است. مطرح شدن جوانانی که به هیچ عنوان نه تنها سلسه مراتب را طی نکرده اند، بلکه در فضای صنعت و تولید هم نبوده اند حتما توهینی بزرگ به خانواده بزرگ صنعت نفت و از آن مهمتر کسانی است که همه چیز خود را برای خلاصی از پوپولیسم فدا کردند تا دولت تدبیر بر سر کار آید. وزیر محترم نفت در مصاحبه خود با رسانه ها پس از تایید انتقادها به بالا بودن سن مدیران منصوب شده در وزارت نفت اعلام کرد: «برای تربیت مدیران تنها آموزش ملاك نیست زیرا با آموزش صرف كسی مدیر نمی‌شود بنابراین جوان‌ها باید توانایی خود را در عمل نشان دهند .... اگر مدیرانی با معیارهای درست آموزش ندیده و پله پله رشد نکرده باشند، اتفاق بدی در کمین صنعت نفت کشور خواهد بود.» جوانی که در چهار سال دستیاری وزیر به غیر از تهیه اسلاید و برخوردهای زننده با مدیران صنعت کارنامه مشخصی نداشته چگونه توانایی خود را در عمل نشان داده یا کدام پله رشد را طی کرده است؟ در مورد گزینه مدیریت زنان هم باتوجه به اینکه پست قائم مقامی وزیر در ماده ۷۱ قانون خدمات کشور ذکر نشده، باید بررسی شود که آیا یک بازنشسته می تواند در این سمت قرار گیرد تا شعار مدیریت زنان اینبارهم با یک پست نمایشی دیگر مصادره به مطلوب گردد؟ اگر فردی توانمند است باید اجازه خدمت رسانی به او داد و اگر نیست نشاندنش در یک پست تزئینی صرفا به دلیل بستن دهان سهم خواهان حتما غلط است. از وزیر نفت انتظار می رود تنها منبع جدی درامد ملت را اسیر اقدامات نمایشی نکند و در انتظار عملکرد کسانیکه دستاوردشان پس از چهارسال در یک پروژه ملی تنها تسطیح زمین بوده نباشد. آزموده را آزمودن خطاست.
Share/Save/Bookmark


علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۳:۵۰
بسیار منطق صحیح و منطبق بر شرایط امروز نفت است. متاسفانه اقای زنگنه معمولا علاقه ای به شنیدن حرفهای دلسوزان ندارد و صرفا دنبال به کرسی نشاندن حرف خود هستند
 
صالح
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۱۰:۱۵:۲۶
به هر صورت توجه به جوانان باید جدی گرفته شود و تبدیل به توجه به جوانان فامیل و رفقا و اطرافیان نشود
 
علی منیر
۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۱۵:۵۷:۰۴
آیا مدیریت پیر غلامان ما این است که شرکت های پیمانکار 8 ماه حقوق نفراتشان را ندهند. این موضوعات کنترل نمی شود. مدیریت پشت درهای بسته بدون داشتن دغدغه‌های معیشت بسیار راحت است . خانواده نفت به حال خود رها شده. از کارگر کار میکشند ولی پولی به وی نمیدهند. عدم مدیریت است.اصلاح کنید کار کشته های مملکت
 
میلاد
۱۳۹۶-۰۷-۱۳ ۲۳:۳۴:۴۵
بعد از بذرپاش در دوره احمدی نژاد حالا نوبت ختلان در وزارت زنگنه است! وزیر به ناگاه فیلش یاد جوانگرایی افتاده اما شایسته سالاری را یکسره فراموش کرده
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵