۱
 
کد مطلب: 61418
 
نگاهی به معادله جدید نرخ خوراک
فرصتها و تهدیدهای نرخ جدید خوراک پتروشیمی
 
بعد از گذشت مدت زمانی طولانی همراه با چانه زنی و مذاکره های زیاد طرف های مختلف ذینفع و سیاستگذار، در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، بالاخره این مهم به نتیجه رسید و وزارت نفت فرمول پیشنهادی خود را به تایید دو وزارت صنعت و اقتصاد و همچنین معاون اول رئیس جمهور رساند و در روزهای پایانی دی ماه به واحدهای پتروشیمی ابلاغ کرد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۲
بعد از گذشت مدت زمانی طولانی همراه با چانه زنی و مذاکره های زیاد طرف های مختلف ذینفع و سیاستگذار، در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی، بالاخره این مهم به نتیجه رسید و وزارت نفت فرمول پیشنهادی خود را به تایید دو وزارت صنعت و اقتصاد و همچنین معاون اول رئیس جمهور رساند و در روزهای پایانی دی ماه به واحدهای پتروشیمی ابلاغ کرد.
به گزارش نکونیوز، سرمایه گذاران صنعت مدت هاست در پی تصمیم نهایی وزارت نفت و رفع ابهام از صنعت برای سال های پیش رو، گوش به زنگ بودند و اخبار مربوطه را موبه مو رصد می کردند. دولت نیز که در سال های اخیر با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم کرده و با افت قیمت نفت فشار زیادی را بر بدنه بودجه خود دیده، میزان یارانه یا ارزان فروشی دارایی های خود را به حداقل رساند و هرگونه تخفیفی را برای صنایع موکول به بعد تحریم ها کرد. قطعا گذشت از نرخ ۱۳ سنت در این دوره برای دولت سخت بود. در این رابطه ابلاغ نرخ خوراک پتروشیمی در همان شب برداشته شدن تحریم ها نشان از رابطه این دو مقوله دارد.
نرخ خوراک پتروشیمی از چند جهت مورد توجه بوده و کم و کیف آن بر تصمیمات سرمایه گذاران موثر خواهد بود. از یک طرف با برداشته شدن تحریم ها، فرصت های فراوانی پیش روی صنعت پتروشیمی کشور قرار گرفته و رفع ممنوعیت سرمایه گذاری، مبادلات تجاری و حمل در این صنعت، تصویری جدید از آینده صنعت پیش روی سرمایه گذاران قرار داده است. نیازهای بالای سرمایه گذاری در صنعت قطعا به وجوه تامین شده از بیرون کشور وابسته بوده و علاوه بر این توسعه صنعت پتروشیمی قطعا نیاز به تامین تکنولوژی جدید خواهد داشت. از این رو جذب سرمایه گذار خارجی در صنعت پتروشیمی، نیاز به ایجاد مزیت های رقابتی نسبت به سایر رقبای خارجی دارد. یکی از مزیت های مورد توجه سرمایه گذاران نرخ خوراک پتروشیمی بوده که در این گزارش به بررسی ابعاد مختلف آن خواهیم پرداخت. از این رو انتظار می رود که نرخ خوراک پتروشیمی به صورتی تعیین می شد که جذابیت لازم برای سرمایه گذازی ایجاد کند. به طوری که معاون اول رئیس جمهور بعد از اعلام خبر تایید این فرمول بر این موضوع مهم اشاره کرده و گفت نرخ جدید به صورتی تعیین شده که برای سرمایه گذاری جذاب باشد.
اما فرمول جدید برای نرخ خوراک پتروشیمی به شرح ذیل، از دو بعد تشکیل شده و وابسته به شرایط بازار گاز داخل و بازارهای جهانی با وزن مساوی تشکیل شده است.
قیمت گازطبیعی در بازار تعیین شده * ٠,٥ + معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی * ٠.٥= قیمت گازطبیعی
بخش اول فرمول شامل معدل وزنی قیمت داخلی، صادراتی و وارداتی گاز ایران وابسته به ۴ متغیر مهم شامل: قیمت گاز داخلی همه بخش ها جز پتروشیمی، قیمت گاز وارداتی ایران، قیمت گاز صادراتی ایران و مقادیر هریک بستگی دارد و با تغییر هریک از این بخش ها تغییر خواهد کرد. برای مثال اگر دولت تصمیم به افزایش نرخ گاز مصرفی خانگی داشته باشد، تغییر آن، نرخ گاز خوراک پتروشیمی را تغییر خواهد داد. با توجه به فاصله زیاد نرخ گاز خانگی با قیمت های آزاد، سیاست های آتی دولت به عنوان ریسکی برای نرخ خوراک پتروشیمی خواهد بود. قیمت های گاز وارداتی و صادراتی نیز به صورت منطقه ای نوسان داشته و به برخی عوامل همچون نرخ انرژی جایگزین (برای مثال نفت) وابسته اند.
اما بخش دوم فرمول، متوسط ماهانه قیمت گاز هنری هاب آمریکا، هاب آلبرتا کانادا و هاب های NBP انگلیس و FFT هلند است. قیمت در حال حاضر در این ۴ هاب به ترتیب ۸.۲، ۶.۸، ۱۷ و ۲۱.۲ سنت می باشد؛ که میانگین آن رقمی بیش از ۱۳ سنت را نشان می دهد. یکی از عوامل مهمی که روی نرخ گاز طبیعی در مناطق مختلف اثرگذار است، قیمت نفت می باشد. برای مثال میانگین قیمت گاز در آمریکا از نیمه سال ۲۰۱۴ تاکنون بیش از ۵۳ درصد افت داشته است. به عبارتی باید گفت با افزایش قیمت جهانی گاز در ۴ منطقه مذکور، قیمت گاز خوراک پتروشیمی در ایران افزایش خواهد یافت. محاسبات اولیه نشان می دهد که در شرایط فعلی قیمت گاز با فرمول جدید بین ۸.۵ تا ۱۰ سنت است.
قیمت گذاری شناور در صنعت پتروشیمی برای نرخ خوراک دو تهدید جدی خواهد داشت. اول اینکه در کشورهای منطقه از جمله عربستان، به عنوان مهم ترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در منطقه، قیمت گاز به صورت بلندمدت و ثابت تعیین شده است و زمانی که نرخ گاز در ایران ۱۳ سنت بود، همه شرکت ها از عدم تمایل سرمایه گذاران در صنعت پتروشیمی ایران صحبت به میان آوردند و این نشان دهنده عدم جذابیت نرخ خوراک بالا هست.
از طرفی دیگر دولت زمانی این فرمول را ارائه کرده که قیمت گاز افتی بیش از ۵۰ درصد را پشت سرگذاشته و اکنون در قیمت های پایین معامله می شود. به عبارتی اگر قیمت گاز با افزایش مواجه شده و رشد کند، قیمت نرخ خوراک پتروشیمی در ایران نیز با افزایش مواجه خواهد شد. به بیانی ساده تر اگر روزی قیمت گاز طبیعی به قیمت های نیمه سال ۲۰۱۴ برگردد، شرکت های پتروشیمی ایران بزرگترین آرزویشان این خواهد بود که کاش در سال ۹۴ به نرخ ۱۳ سنت اعتراض نمی کردند و این نرخ را روی چشم می گذاشتند!
یکی دیگر از تهدیدات جدی نرخ شناور، سلیقه ای عمل کردن به آن است. با توجه به اینکه قیمت گاز منطقه ای تعیین شده و نوسانات زیادی هم دارد، در صورتی که مرجع قیمت گذاری به طور شفاف و واضح تعیین نشود، باید منتظر شروع ابهامات جدید در محاسبه فرمولی بود که قرار است ابهامات بزرگترین صنعت ایران را رفع کند...
گزارش : سمانه جامعی
Share/Save/Bookmark


معلوم
۱۳۹۴-۱۱-۰۶ ۱۳:۲۷:۱۴
اشتباهی که اکثرا در قیمت گذاری نرخ خوراک مرتکب می شوند نرخ سود بانکی را نادیده می گیرند بعنوان مثال در ایران اگر سود بانکی 22 درصد باشدمعمولادر بورس حدود 40 درصد سود باید نصیب سهامدارایرانی بشودتا سرمایه گذاری کنند ودر اروپا وامریکا اگر سود بانکی 1درصد باشداگر سود بورس وسرمایه گذاری حدود 2درصد باشد برای انها بصرفه تر است که در بورس سرمایه گذاری کنند پس نتیجه می گیریم اگر در کشور ما باخوراک 3یا4سنتی دو برابر سود بانکی خودمان حاصل شود در خارج امکان دارد با نرخ خوراک 20سنتی وبالاتر دوبرابر سود بانکی خودشان حاصل بشود
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵