کد مطلب: 104368
 
پیش بینی درآمد نفت در سال ۹۷
 
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش قیمت نفت، از افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای نفتی نسبت به پیش بینی های بودجه ای در سه ماهه نخست امسال خبر داد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۴
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به افزایش قیمت نفت، از افزایش ۲۲ درصدی درآمدهای نفتی نسبت به پیش بینی های بودجه ای در سه ماهه نخست امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس سخن می گفت، پیش بینی درآمدهای حاصل از فروش نفت را برای امسال ۴۸ میلیارد دلار، با میانگین صادراتی ۲ میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه در روز و به نرخ هربشکه ۵۵ دلار اعلام کرد.

وی با این حال قیمت هر بشکه نفت را در نخستین ماه سال بیش از ۶۴ دلار و دو ماهه بعدی را میانگین ۷۱ دلار اعلام کرد و افزود: در سه ماهه نخست امسال روزانه میانگین دو میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه نفت صادر کردیم.

نوبخت نرخ تسعیر را ۳ هزارو­ ۵۰۰ تومان به ازای هر دلار طبق قانون بودجه اعلام کرد و گفت: این میزان نیز با توجه به سیاست های جدید ارزی دولت ۴ هزار و­ ۲۰۰ تومان اعلام شد و این همه یعنی مجموع منابع ریالی کشور در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۴ درصد رشد داشته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: از ۴۸ میلیارد دلار بودجه درآمد حاصل از فروش نفت طبق قانون بودجه مقرر شد که ۳۲ درصد معادل ۱۵.۵ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی و ۷ میلیارد دلار برای اجرای طرح های توسعه ای به شرکت ملی نفت اختصاص یابد و این یعنی حدود ۲۶ میلیارد دلار از بودجه سال ۹۷ از محل صادرات نفت تامین می شود.

وی از برنامه های­ مواجهه با فضای تحمیلی احتمالی برای ماه های آینده خبر داد­ و گفت: براین اساس سناریوهایی طراحی شده تا اقتصاد کشور با کمترین تاثیرپذیری به حرکت خود ادامه دهد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در همین باره اثر تحریم های احتمالی را علاوه بر بازار ارز بر ۱۴دستگاه از جمله وزارت خانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت ، معدن و تجارت­ و بانک مرکزی بررسی کردیم و­ با ارایه برنامه های کوتاه و میان مدت آثار این تحریم ها را به حداقل برسانیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵