کد مطلب: 46596
 
پرونده پارس جنوبي چه سالي بسته مي شود؟
 
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست مشترک مدیران این سازمان و دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتها اظهار کرد: میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی پارسال ٣٥ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۰۳
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست مشترک مدیران این سازمان و دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتها اظهار کرد: میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی پارسال ٣٥ درصد افزایش یافت.

به گزارش شانا، مهدی یوسفی با بیان این که منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و صنایع موجود در آن نقشی بسزا در افزایش تولید ناخالص ملی کشور دارد، گفت: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قلب تپنده اقتصاد کشور است.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در نشست مشترک مدیران این سازمان و دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتها با بیان این که هشت درصد از ذخایر گاز جهان در میدان مشترک پارس جنوبی قرار گرفته است، افزود: منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بزرگترین منطقه تخصصی صنایع نفت و گار در جهان است که این منطقه در سال ١٣٧٧ برای برداشت از منابع نفت و گاز میدان گازی پارس جنوبی تاسیس شد.

وی با بیان این که میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی پارسال ٣٥ درصد افزایش یافت، گفت: در اسفند ماه پارسال با حضور رئیس جمهوری، این فاز که معادل سه فاز متعارف است به طور رسمی افتتاح شد و با بهره برداری از آن ظرفیت تولید گاز کشور روازنه ٨١ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

پرونده پارس جنوبی در سال ٩٦ بسته می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس، یوسفی با بیان این که با بهره برداری از فاز ١٢ و همچنین تولید گاز از دیگر فازهای اولویت دار (١٥ و ١٦، ١٧ و ١٨) وعده وزیر نفت برای افزایش یکصد میلیون متر مکعبی تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی تحقق یافت افزود: برای سال ٩٤ نیز افزایش یکصد میلیون متر مکعبی تولید گاز هدف گذاری شده است و امیدواریم در سال ٩٦ با بهره بردرای کامل از فازهای باقیمانده پرونده پارس جنوبی بسته شود.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس اظهار امیدواری کرد: با بهره برداری کامل از فازهای میدان مشترک پارس جنوبی در سال ١٣٩٦ بتوانیم به سهم شایسته ای از برداشت گاز در برابر کشور رقیب دست یابیم.

یوسفی با بیان این که تولید محصولات مختلف در مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه پارس سهم عمده ای در چرخه ارزش افزوده دارند، افزود: از ٣٠ مجتمع پتروشیمی که در منطقه پیش بینی شده است تاکنون ١٢ مجتمع به بهره برداری رسیده است و امیدواریم در سالهای آینده با توجه به جایگاه پتروشیمی ها در جلوگیری از خام فروشی دیگر مجتمع ها نیز به بهره برداری برسند.

افزایش ٢٦ درصدی صادرات کالا از گمرک منطقه ویژه پارس در سال گذشته

وی با اشاره به محصولات تولیدی منطقه و صادرات آن از گمرک منطقه ویژه پارس در سال ٩٣ یادآور شد: پارسال ٢١ میلیون و ٧٥٤ هزار و ١٠٥ تن کالا به ارزش ١٨ میلیارد و ٣٥ میلیون و ٣٣١ هزار و ١٨٣ دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به خارج از کشور صادر شده است که این میزان صادرات نسبت به سال ٩٢ از حیث وزن ٢٧ درصد و از لحاط ارزش ٢٦ درصد افزایش را نشان می دهد.

تامین ٣ میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری بخش خصوصی تنها در دو طرح مهم و برجسته اقتصادی

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس طرح پالایشی سیراف و پروژه بازیابی اتان فاز ١٢ را از مهمترین طرحهای سرمایه گذاری در منطقه ویژه پارس عنوان کرد و افزود: طرح پالایشی سیراف در قالب ٨ پالایشگاه میعانات گازی مستقل هر یک به ظرفیت ٦٠ هزار بشکه و در مجموع ٤٨٠ هزار بشکه در روز به همراه تاسیسات یوتیلیتی‏، پشتیبان و واحدهای فرآیندی است و برای اجرای این پروژه ٢ میلیارد و ٥٠٠ میلیون دلار از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی تامین شده است که امیدواریم در ماه آینده کلنگ زنی این پروژه آغاز شود.

وی ادامه داد: پروژه بازیابی اتان فاز ١٢ نیز از طرحهای مهم سرمایه گذاری منطقه ویژه پارس است که این طرح نیز از سوی بخش خصوصی در زمینی به مساحت ٩٨ هکتار و با سرمایه گذاری یک میلیارد و ١٠٠ میلیون دلار اجرا می شود.

غرب نیازمند جمهوری اسلامی ایران برای تامین امنیت منطقه است

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی نیز در این نشست با تبریک روز جهانی کارگر و میلاد با سعادت جواد الائمه (ع) گفت: امیدواریم در سالی که به عنوان سال همدلی و همزبانی دولت و ملت نامگذاری شده است بتوانیم از ظرفیتهای موجود برای سرعت بخشی به حل مشکلات استفاده کنیم و رسیدن به این مهم نیازمند عزم همگانی است.

وی با بیان این که تحریمهای ناجوانمردانه غرب علیه کشور از موانع مهم ایجاد اختلال در مسیر توسعه کشور است، افزود: با تدبیر دولت و حمایت قاطع ملت امیدواریم مذاکرات هسته ای به نتایج مد نظر خود که تامین منافع کشور و ملت است دست یابد.

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیتهای دینی و مذهبی گفت: هم اکنون چشم انداز روشنی پیش روی ملت ایران قرار گرفته است و این امیدواری وجود دارد صنعت نفت کشور از فشار ناشی از تحریمهای ناجوانمردانه غرب رهایی یابد.

یونسی با بیان این که موقعیت ایران در منطقه منحصر به فرد است، افزود: غرب به این باور رسیده است که بدون حضور جمهوری اسلامی ایران و نپذیرفتن نقش پر رنگ ایران تحقق امنیت و توسعه در منطقه امکان پذیر نیست.

وی برخی از کشورهای منطقه را حامی گروههای افراطی برای ایجاد آشوب و تفرقه در منطقه دانست و افزود: قدرتهای غربی به نقش و موقعیت ممتاز ایران در منطقه برای مهار خشونتهای جاری واقف هستند و از این رو تلاش می کنند رضایت جمهوری اسلامی را به هر نحو ممکن به دست آورند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵