کد مطلب: 68736
 
"نکونیوز" بررسی می کند:
تاثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر بازار نفت
 
با رای مردم به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاثیرات این خروج بر بازارهای نفت جهان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۳
با رای مردم به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تاثیرات این خروج بر بازارهای نفت جهان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش نکونیوز، در نخستین واکنش بازار نفت به جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، قیمت نفت، امروز (جمعه) شش درصد سقوط کرد. طبق گزارش رویترز، در معاملات امروز صبح قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲.۷۷ دلار کاهش به ۴۷.۳۴ دلار و هر بشکه نفت برنت با ۲.۷۵ دلار کاهش به ۴۸.۱۶ دلار رسید. ویکتور شوم، تحلیلگر IHS در این باره معتقد است که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیرات دومینو واری بر بازارهای اقتصادی خواهد گذاشت. او می گوید انتظار می رود نوسانات در قیمت نفت همچنان ادامه یابد با این حال قیمت ها چیزی در حدود ۵۰ دلار خواهد بود. قیمت نفت امسال پیش از برگزاری همه‌پرسی انگلیس شاهد رشدی ۳۰ درصدی بوده است. بازار نفت در حال حاضر بیش از پیش تحت تاثیر قوانین بازاری و عرضه و تقاضا است و به همین دلیل انتظار می رود شاهد نوسانات بیشتری در این بازار باشیم و جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا که روی اقتصاد قاره سبز و همچنین اقتصاد جهان تثیرگذار خواهد بود، قطعا می تواند موجبات کاهش قیمت نفت را نیز فراهم سازد. چراکه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شوکی به اتحادیه است و همین امر قدرت اقتصادی قاره اروپا را کاهش داده و ریسک فعالیتهای اقتصادی باثبات را در آن افزایش می دهد. طبیعتا فعالیت در بازاری پرریسک می تواند چشم انداز مبهمی برای بازار نفت که وضعیت بی ثباتی را تجربه می کند و مدت زیادی نیست که به آرامش نسبی رسیده، ایجاد خواهد کرد. جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، همچنین زمینه را برای سقوط بورس های جهان فراهم ساخته و این امر بی ثباتی اقتصادی را افزایش می دهد؛ موضوعی که اعداد پیش بینی شده برای رشد اقتصادی جهان را کاهش می دهد و کاهش رشد اقتصادی به معنای کاهش تقاضا برای نفت است. کاهش تقاضا برای نفت، در شرایطی که همین حالا هم شاه عرضه نفت مازاد به بازار هستیم می تواند تاثیرات منفی بر قیمت نفت داشته باشد.
از سوی دیگر رای مثبت مردم اسکاتلند به ماندن در اتحادیه اروپا – بر خلاف مردم انگلیس و ولز – موجب شده اسکاتلند اعلام کند احتمالا جدایی از انگلیس و خروج از بریتانیا را به همه پرسی می گذارد تا پس از جدایی از انگلیس در اتحادیه اروپا باقی بماند و این امر به معنای کاهش منابع نفتی و گازی بریتانیا است که بخشی از آن در اسکاتلند موجود است.
از سوی دیگر پژوهشی که دو سال پیش از سوی مؤسسه گلوبال ساستینبیلیتی منتشر شده بود نشان می داد که انگلیس برای کمتر شش سال دیگر ذخایر نفت خواهد داشت. هرچند این پیشبینی اندکی بدبینانه بود اما در مجموع ذخایر نفت و گاز انگلیس بسیار کم است و جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا هرچند تاثیراتی در کاهش رشد اقتصادی جهانی و کاهش تقاضا برای نفت خواهد داشت، اما در مورد تولید نفت و گاز تاثیراتی نخواهد داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵