داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 72227
 
بانک‌های آسیایی به جای بانک‌های اروپایی؛ یورو به جای دلار
یخ معامله با بانک‌های خارجی در حال شکستن است؟
 
نشانه‌هایی از رفع موانع پولی و بانکی در دوره پساتحریم در حال آشکار شدن است. اما برخلاف تصور همگان، این نشانه‌ها نه از سمت اروپا، بلکه از سمت آسیا، و واحد پولی موردنظر نه دلار آمریکا، بلکه یورو است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۴
نشانه‌هایی از رفع موانع پولی و بانکی در دوره پساتحریم در حال آشکار شدن است. اما برخلاف تصور همگان، این نشانه‌ها نه از سمت اروپا، بلکه از سمت آسیا، و واحد پولی موردنظر نه دلار آمریکا، بلکه یورو است.
به گزارش نکونیوز، پس از اجرای توافق هسته‌ای در زمستان سال گذشته، برخلاف تصور عمومی بانک‌های بزرگ غربی همچنان از معامله با ایران خودداری کردند و ایران همچنان در انجام مبادلات دلاری با موانع بسیاری روبرو بود.
اما در حال حاضر نشانه‌هایی مبنی بر برطرف شدن تدریجی موانع پولی و بانکی در مبادلات خارجی ایران مشاهده می‌شود. وزیر امور دارایی کره جنوبی امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد که این کشور از دوشنبه هفته آینده تجارت با ایران را با استفاده از واحد پولی یورو انجام خواهد داد.
یو ایل هو، وزیر امور دارایی کره جنوبی، در این‌باره گفت معامله با یورو باعث می‌شود تا موانع سرمایه‌گذاری و تجارت با ایران برطرف شود. سه بانک کره جنوبی به نام‌های کی‌یی‌بی هانا بانک، شینهان بانک و ووری بانک به عنوان بانک‌های عامل در معامله با ایران انتخاب شده‌اند.
یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی ایران در دوره پساتحریم این بوده که بانک‌های بزرگ خارجی به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا و جریمه شدن توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، از انجام معامله با ایران خودداری می‌کرده‌اند.
اکنون به نظر می‌رسد به تدریج این مشکل در حال برطرف شدن است. باز هم برخلاف تصور رایج، ابتدا این بانک‌های اروپایی نیستند که مراوده با بانک‌های ایرانی را از سر می‌گیرند. بلکه آغاز این مراوده از طرف بانک‌های آسیایی صورت می‌گیرد و ارز مورد استفاده نیز نه دلار آمریکا، بلکه یورو است.
پیش از این نیز در فروردین وزیر نفت ایران اعلام کرده بود که معاملات با هند از این به بعد با واحد پولی یورو صورت خواهد گرفت.
پیش از این کره جنوبی پرداخت پول نفت ایران و پرداخت‌ها بابت پروژه‌های عمرانی در ایران را به وون کره جنوبی انجام می‌داد و این امر باعث می‌شد تا سطح روابط تجاری بین این دو کشور چندان بالا نرود.
یورو در مبادلات بین‌المللی ارز مقبول‌تری نسبت به واحدهای پولی نظیر وون کره جنوبی و روپیه هند است و ایران امیدوار است با استفاده از یورو بتواند مبادلات اقتصادی خود با سایر کشورها را تا حد قابل توجهی گسترش دهد.
ممکن است با افزایش بانک‌های آسیایی مبادله‌کننده با ایران در ادامه تعداد بیشتری از بانک‌های اروپایی به انجام معامله با ایران ترغیب شوند. به نظر می‌رسد رفته رفته یخ مبادله بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی در حال شکسته شدن باشد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵