کد مطلب: 58412
 
نفت در هفته ای که گذشت
از کنفرانس تهران تا نشست وین
 
هفته ای که گذشت، بازار نفت جهان و حوزه های متاثر از آن، در بیم و امید حاصل از انتظار برای برگزاری نشست ۶۸۸ اوپک به سر می بردند؛ اما ابتدای هفته برگزاری کنفرانس قراردادهای نفتی تهران، گمانه زنی ها درباره نشست اوپک را که روز جمعه در وین برگزار شد تا حدی به حاشیه برد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۰
هفته ای که گذشت، بازار نفت جهان و حوزه های متاثر از آن، در بیم و امید حاصل از انتظار برای برگزاری نشست ۶۸۸ اوپک به سر می بردند؛ اما ابتدای هفته برگزاری کنفرانس قراردادهای نفتی تهران، گمانه زنی ها درباره نشست اوپک را که روز جمعه در وین برگزار شد تا حدی به حاشیه برد.
به گزارش نکونیوز، روز شنبه هفتم آذرماه سرانجام طلسم برگزاری کنفرانس قراردادهای نفتی شکسته شد و این کنفرانس پس از چند بار تاخیر و تعویق به دلیل تاخیر در لغو کامل تحریمهای ضد ایرانی و تغییر محل برگزاری از لندن به تهران، صبح روز شنبه در تهران افتتاح شد و تا روز یکشنبه ادامه یافت. در کنفرانس تهران مدل جدید قراردادهای نفتی با هدف ترغیب سرمایه گذاران برای همکاری در پروژه های نفت و گاز کشور رونمایی و به این منظور ۵۲ پروژه صنعت نفت ایران در قالب مدل جدید قراردادی ارائه شد. الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، سید مهدی حسینی رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی و رئیس کنفرانس تهران و رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از سخنرانان کلیدی این کنفرانس بودند.
ایران جذب ۱۸۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش انرژی خود را تا سال ۲۰۲۰ هدفگذاری کرده است. حدود ۱۳۵ شرکت انرژی در کنفرانس تهران حضور یافتند تا از مفاد قراردادهای جدید نفتی ایران مطلع شوند. خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه نوشت: ایران با رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی خود برای جذب سرمایه گذاران خارجی اعلام کرد که از شرکتهای آمریکایی برای مشارکت در پروژه‌ها استقبال خواهد شد. ایران شرایط قراردادهای خود را با امید جذب ۳۰ میلیارد دلار سرمایه شیرین کرده است. این قراردادهای جدید ۱۵ تا ۲۰ ساله هستند و بازگشت کامل هزینه ها ممکن می سازند. قراردادهای قبلی کوتاه مدت بودند و سرمایه گذاران از ریسک بالا و ضرر و زیان شکایت داشتند. وزیر نفت در کنفرانس تهران گفت: اکنون زمان مناسبی است که تحریمهای ستمگرانه علیه ایران برداشته و یک بار دیگر ثابت شود تحریمها علیه جریان نفت به ضرر مصرف کننده و تولید کننده است و نفت را نباید با نگرش سیاسی مورد تهدید و تحریم قرار داد.
احیای ظرفیت ها از منظر برنامه‌ریزی کلان اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی، معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی از منظر حقوقی و قراردادی، معرفی ظرفیت های داخلی کشور، معرفی طرحهای نفتی خشکی و دریایی کشور و معرفی طرح های اکتشافی از جمله محورهای برگزاری پنل های تخصصی در این کنفرانس دو روزه بود.
در قراردادهای موسوم به IPC قرار بر این است که حلقه‌های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار شوند تا شرکت های خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران داشته باشند. در این نوع قرارداد مالکیت مخزن قابل انتقال نیست و مالکیت آن واگذار نمی شود و تولید صیانتی از مخزن، یکی از مهمترین مباحث در این قراردادهاست. جذب سرمایه گذاری، انتقال فناوری، تولید صیانتی از مخازن، افزایش ضریب بازیافت و استفاده بیشتر و بهینه تر از توان پیمانکاران داخلی از مهمترین اهداف مدل جدید قراردادی صنعت نفت است.
ماجرای بدهی نفتی ۸۰۰ میلیون دلاری یونان
روز دوشنبه وزیر نفت از تعیین تکلیف پرداخت بدهی یونان ظرف چند ماه آینده خبرداد و گفت: میزان مطالبات نفتی ایران از یونان ٨٠٠ میلیون دلار است. بیژن زنگنه پس از دیدار با نیکوس کوتزیاس، وزیر امور خارجه یونان درباره پرداخت بدهی شرکت هلنیک پترولیوم گفت: در دیدارامروز، گفتگوهایی در این زمینه انجام شده و قرار است مذاکرات فشرده برای بازپرداخت بدهی این شرکت که مربوط به پیش از اعمال تحریمهاست، ادامه پیدا کند. وی میزان بدهی این شرکت یونانی را ٧٥٥ میلیون دلار عنوان کرد و با بیان این که مجموع بدهی شرکتهای یونانی به ایران ٨٠٠ میلیون دلار می شود، تصریح کرد: پیشنهادهایی در خصوص پرداخت این میزان بدهی مطرح شده است. زنگنه با استناد به سخنان وزیر امورخارجه یونان از سفر آلکسیس سیپراس، نخست وزیراین کشور به تهران ظرف چند ماه آینده خبرداد و تاکید کرد: قرار شد تا پیش از سفر نخست وزیر یونان به تهران مشکل بدهی این کشور به ایران حل شود تا این موضوع نکته منفی در روابط دو کشور ایجاد نکند.
البته یونان تنها کشوری نیست که به ایران بدهی نفتی دارد و تحریم ایران در دوره گذشته که نقل و انتقال پول را غیر ممکن کرده بود موجب شد بسیاری از خریداران نفت ایران امکان پرداخت پول نداشته باشند و حالا علیرغم لغو تحریمها، انباشته شدن این بدهی های نفتی، کشورهای خریدار نفت ایران را با دشواری هایی در مسیر پرداخت مواجه ساخته است. این امر در مورد کشوری همچون یونان که با مشکلات مالی فراوان دست و پنجه نرم می کند بیش از سایر کشورها صدق می کند و بعید به نظر می رسد بدهی نفتی یونان به ایران به این زودی پرداخت شود.
رکوردشکنی صادرات نفت عراق
وزارت نفت عراق روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که میانگین صادرات نفت این کشور از دو میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در ماه اکتبر امسال، به رقم بی سابقه سه میلیون و ٣٦٥ هزار بشکه در ماه نوامبر رسیده است. عاصم جهاد، سخنگوی وزارت نفت عراق همچنین خبر داد مجموع تولید نفت این کشور در دوره یاد شده سه میلیون و ٦٥٧ هزار بشکه در روز بوده است که بالاترین رقم تولید تاریخ این کشور به شمار می‌آید. به نظر می رسد دسترسی به رکورد تولید نفت عراق و بازگشت به رتبه دوم اوپک، روز به روز برای کشور ما دشوارتر می شود.
دو خواسته زنگنه در نامه به اعضای اوپک
روز چهارشنبه مدیر امور اوپک در وزارت نفت با اشاره به نامه وزیر نفت خطاب به اعضای اوپک گفت: در این نامه به دو نکته درباره‌ی پایبندی به سقف تعیین شده تولید و افزایش تولید نفت ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها اشاره شده است. مهدی عسلی با بیان این که سقف تعیین شده در آن زمان ۳۰ میلیون بشکه بوده است، گفت: در حال حاضر چندین کشور سقف تولید خود را افزایش داده اند و تولید به حدود ۳۱.۵ میلیون بشکه افزایش یافته است. مدیر امور اوپک در وزارت نفت تصریح کرد: این در حالی است که طبق گزارش دبیرخانه تقاضا برای نفت اوپک بین ۲۸ تا ۲۹ میلیون بشکه است. عسلی با بیان این‌که وزیر نفت در نامه خود اشاره کرد که اولین قدم برای ثبات بازار پایبندی اعضاء به سقف تولیدی‌است که خود تعیین کرده‌اند، خاطر نشان کرد: یکی از رسالت‌های اوپک که در اساسنامه آن نیز آورده شده است، ایجاد ثبات در بازار نفت است و اولین قدم برای آن پایبندی به سقف تولید تعیین شده نفت است. وی درباره‌ی نکته دیگر نامه زنگنه خطاب به اعضای اوپک افزود: همانطور که قبلا هم گفته‌ایم در این نامه اشاره شده که بلافاصله بعد از تحریم‌ها، تولید ایران نیز باید افزایش پیدا کند تا به سقف تولید قبل از اعمال تحریم‌ها برسد که به نظر من این نکته‌ اصلی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵