کد مطلب: 97662
 
نفت در اوج اخیرش ثابت ماند
 
قیمت نفت روز سه‌شنبه پس از تعطیلات کریسمس تحت تاثیر دورنمای مطلوب رشد تقاضا در بحبوحه تداوم کاهش تولید اوپک و غیراوپک در بالاترین رکوردش از سال ۲۰۱۵ ایستاد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۸
قیمت نفت روز سه‌شنبه پس از تعطیلات کریسمس تحت تاثیر دورنمای مطلوب رشد تقاضا در بحبوحه تداوم کاهش تولید اوپک و غیراوپک در بالاترین رکوردش از سال ۲۰۱۵ ایستاد.
به گزارش ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با سه سنت افزایش نسبت به قیمت نهایی معاملات قبلی، به ۵۸.۵۰ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات برنت که قیمت پایه برای بازار بین‌المللی است تغییر چندانی نداشت و در ۶۵.۲۵ دلار در هر بشکه ماند. برنت از اواسط سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۷ درصد افزایش یافته است.

قیمت‌های نفت در مسیر ثبت دومین رشد سالانه متوالی هستند.

اوپک و روسیه به منظور مقابله با اشباع عرضه در بازار و حمایت از قیمت‌ها، تولیدشان را محدود کرده‌اند. توافق کاهش تولید از ابتدای ژانویه امسال آغاز شد و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند.

جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، روز دوشنبه اظهار کرد: عرضه و تقاضا تا سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ متعادل خواهد شد و به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود. وی گفت: در سه ماهه نخست سال آینده تعادل بیشتری میان عرضه و تقاضا وجود خواهد داشت که بر بهبود قیمت‌های جهانی نفت تاثیر مثبتی خواهد داشت.

کاهش تولید در بحبوحه رشد تقاضای جهانی صورت می‌گیرد که بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند سال آینده یا در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار به ۱۰۰ میلیون بشکه در روز برسد.

آنچه که در حال حاضر مانع رشد بیشتر قیمت‌ها شده است انتظار برای از سرگیری فعالیت سیستم خط لوله فورتیز در دریای شمال است که می‌تواند حداکثر ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت منتقل کند.

تعطیلی این خط لوله در دسامبر به دلیل کشف یک نشتی روی داد، اما شرکت اینوس که اپراتور این خط لوله است اعلام کرد این سیستم پس از تعمیرات تست شده و در اوایل ژانویه فعالیت آن به طور کامل از سرگرفته می‌شود.

از سوی دیگر تلاش‌های اوپک و روسیه در بلندمدت ممکن است به دلیل رشد تولید آمریکا که بیش از ۱۶ درصد از اواسط سال ۲۰۱۶ افزایش یافته و به سرعت به مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز نزدیک می‌شود، تضعیف شود.

عربستان سعودی و روسیه نفت بیشتری تولید می‌کنند اما آمریکا به مدد شرکت‌های حفاری شیل به سرعت به آنها نزدیک می‌شود.

بر اساس گزارش رویترز، شمار دکل‌های حفاری نفت آمریکا که معیار سنجش تولید آینده است، در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر در ۷۴۷ حلقه ثابت ماند، اما همچنان بالاتر از ۵۲۳ حلقه فعال در سال گذشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵