۱
 
کد مطلب: 3861
 
پالایشگاه آبادان 100 ساله شد
 
سکونیوز : مديرعامل شركت پالايش نفت آبادان از برگزاري مراسم جشن صد سالگي قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين پالايشگاه جهان خبر داد و گفت: با اجراي فاز دوم توسعه، پالايشگاه آبادان كاملا مدرن و به روز خواهد شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۰
عمر پالایشگاه آبادان به یک قرن رسید . این روزها کارکنان پالابشگاه آبادان در حال برگزاری یکصدمین سال تولد بزرگترین پالایشگاه جهان هستند . 
پالایشگاه آبادان پس از کشف نفت در شهر مسجد سلیمان در سال ۱۲۹۱ توسط انگلیسیها ساخته شد این پالایشگاه در ابتدا روزانه ۲۵۰۰ بشکه نفت تصفیه می کرد. ظرفیت پالایشگاه آبادان در سال ۱۳۳۰ به ۵۰۰۰ بشکه در روز رسید.
از شهريور‌ماه سال ۱۳۵۶ با بهره‌برداري از طرح توسعه‌اي جديد پالايشگاه آبادان ظرفيت خوراك آن از ۴۶۰ هزار بشكه در روز به ۶۰۰ هزار بشكه افزايش يافت و با اين گسترش دوباره پالايشگاه آبادان مقام نخست را در بين پالايشگاه‌هاي دنيا كسب كرد.
این پالایشگاه در جنگ ۸ ساله به دلیل نزدیکی بسیار به کشور عراق مورد اصابت موشکهای بسیاری قرار گرفت و عملاً تعطیل شد، پس از جنگ با بازسازی بخش مختصری از آن و با ظرفیت ۱۳۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۳۶۸ مجددا راه اندازی شد.
به گزارش سکو نیوز (www.seconews.com)،عبدالرضا مهربان، با اشاره به صد سالگي پالایشگاه آبادان گفت: تمامی واحدهای بنزین سازی پالایشگاه آبادان در حال آماده سازی برای راه اندازی است و در سال جاری عملیات اجرایی طرح تثبیت ظرفیت پالایشگاه که تاکنون مراحل طراحی بنیادی را می گذراند، آغاز خواهد شد.
مهربان با اشاره به این که با راه اندازی مرحله اول فاز سوم این طرح در سال گذشته روزانه ۴ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین کشور افزوده شد، گفت: مرحله سوم فاز سوم این طرح نیز هم اکنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که این مرحله نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
مديرعامل شركت پالايش نفت آبادان با اشاره به افزایش دو میلیون لیتری ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه آبادان گفت : با راه اندازی این مرحله واحد بازیافت اسیدسولفوریک که یکی از واحدهای فاز سوم طرح بنزین سازی است در ابتدای خرداد ماه امسال و همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر با ظرفیت بازیافت روزانه ۲۶۰ تن اسیدسولفوریک راه اندازی شد
وی افزود:ساخت مجتمع بنزین سازی جدید در پالایشگاه آبادان اهمیتی ویژه دارد و با اجرای این پروژه، روزانه ۶.۲ میلیون لیتر بنزین سوپر با اکتان ۹۴ به ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه افزوده خواهد شد. 
بنا بر گفته مدیر عامل این پالایشگاه برای اینکه پالایشگاه آبادان به این مرحله برسد سه دوره متفاوت را تجربه کرده است:
- در فاز اول طرح توسعه ظرفیت واحد تقطیر ۸۵از ۱۳۰به ۱۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت ، واحد تقطیر درخلاء ۲۰۰ باظرفیت ۷۰ هزاربشکه در روز ، واحد کاهش گرانروی با ظرفیت ۲۵ هزار بشکه در روز جهت کاهش نفت کوره وتأمین خوراک واحد کت کراکر از سال ۱۳۸۴ مورد بهره برداری قرار گرفت.
- در فاز دوم، طرح تثبیت ظرفیت وارتقاء کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه مدنظر قرارگرفت در این پروژه واحدهای تقطیر در اتمسفر وخلاء ، واحدهای تصفیه بنزین، نفت سفید ،نفت گاز ، گوگرد سازی، احداث مجتمع کت کراکر دوم، افزایش بنزین وسایر واحدهای جانبی در دست احداث قرار گرفت.
- فاز سوم ، احداث مجتمع کت کراکر والکیلاسیون ، ایزومراسیون بوتان ونوسازی واحد اسید را شامل می شود که هدف از این پروژه تولید بیشتر بنزین وکاهش نفت کوره است. میزان تولید بنزین پس از اجرای این پروژه ۶ میلیون لیتر در روز افزایش می یابد. 
فرآورده های پالایشگاه نفت آبادان
پالایشگاه نفت آبادان یکی از فعالترین پالایشگاه های ایران است که با تمام ظرفیت خود در حال حاضر به فعالیت مشغول است. این پالایشگاه در حال حاضر فرآورده های زیر را تولید می کند:
گاز مایع، بنزین موتور ، نفت سفید ،نفت گاز، سوخت جت ، نفت کوره ، انواع روغن موتور پایه ، انواع قیر، انواع حلال های نفتی ، گوگرد ، نفتای (خوراک آروماتیک پتروشیمی بندرامام) ، گاز(خوراک پتروشیمی آبادان ) 

Share/Save/Bookmark


ليلي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۱۹ ۱۰:۴۰:۱۲
وبلاگتون عاليه واقعا آفرين موفق باشين
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵