کد مطلب: 87121
 
تنها 2 رای منفی به طرح جدید تحریم ایران در سنا
تحریم های جدید آمریکا، بر نفت هم تاثیرگذار است؟
 
مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب به وقت تهران، طرح تحریم های جدید علیه ایران را با ۹۸ رای مثبت در برابر ۲ رای منفی تصویب کرد تا این سوال مطرح شود که محتوای این تحریم چیست و آیا در صنعت نفت و گاز ایران هم تاثیرگذار است؟
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۶
مجلس سنای آمریکا پنجشنبه شب به وقت تهران، طرح تحریم های جدید علیه ایران را با ۹۸ رای مثبت در برابر ۲ رای منفی تصویب کرد تا این سوال مطرح شود که محتوای این تحریم چیست و آیا در صنعت نفت و گاز ایران هم تاثیرگذار است؟
به گزارش نکونیوز، این طرح، تحریم روسیه و ایران را در یک لایحه گنجانده و دو دلیل دارد. تحریم روسیه به خاطر دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعمال شده است و بخش های مختلفی مانند اقتصاد، کشتیرانی، معدن، فلزات، راه آهن و... را هدف قرار داده است. اشخاصی که حملات سایبری را از سوی دولت روسیه انجام داده اند نیز با تحریم ها مورد هدف قرار گرفته اند. قانون جدید تحریم ها علیه ایران هم اشخاصی را که در برنامه موشکی ایران دخالت دارند یا هر شخصی که با آن ها در ارتباط است و در این رابطه داد و ستد می کند، شامل می شود. این لایحه همچنین تحریم هایی مربوط به سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی و تحریم تسلیحاتی را نیز شامل می شود.
جالب است که تنها دو سناتور، سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت و سناتور رند پال از کنتاکی به این طرح رای منفی دادند. برنی سندرز رقیب دموکرات هیلاری کلینتون در انتخابات حزب دموکرات آمریکاست که بسیاری معتقدند اگر او به جای هیلاری رقیب ترامپ می شد، اکنون رییس جمهور آمریکا بود.
برای تبدیل شدن این لایحه تصویب شده به قانون، مجلس نمایندگان نیز باید این لایحه را تصویب کرده و به امضای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز برسد. مشاوران مجلس نمایندگان کنگره آمریکا عنوان کردند که هنوز نمی توانند درباره نتیجه نهایی نمایندگان کنگره پیش بینی خاصی انجام دهند. در عین حال سناتورهای آمریکا می گویند که این تحریم ها مانعی برای اجرای توافق هسته ای ۱+۵ نیست.
این درحالیست که در ایران، منتقدان دولت، تحریم جدید را مصداق نقض برجام توصیف کرده و حتی به صورت غیررسمی در رسانه های خود خواستار خروج ایران از برجام شده اند.
اما تحریم های جدید، تاثیری در صنعت نفت و گاز ایران ندارد و صرفا حوزه نظامی را در بر می گیرد. هرچند روندی که آمریکا در تحریم جدید ایران در پیش گرفته اشتباه است اما این امر نمی تواند مجوزی برای نشان دادن واکنشی تند از سوی ایران به شکل عملی همچون خروج از برجام باشد چراکه پیش از این هم بارها اعلام شده که لغو برجام صرفا از طریق شورای امنیت سازمان ملل امکانپذیر است و از آنجا که برجام، تبدیل به سند شورای امنیت شده، هیچیک از طرفین امکان لغو آن را ندارد. از سوی دیگر تحریم های آمریکا علیه ایران، چه در حوزه نظامی و چه در حوزه اقتصادی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حاکم بوده و تاثیر چندانی در رشد و توسعه کشور نداشته است. آنچه در دولت محمود احمدی نژاد رخ داد و خطرناک بود، ایجاد اجماع جهانی علیه ایران و صدور قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود که سایه جنگ را بر کشور ایجاد کرده و در حوزه نفت و گاز نیز محدودیتهای فراوانی چه از لحاظ توسعه و تولید و چه از لحاظ نقل و انتقالات مالی ایجاد کرده بود.
در زمان دولت اصلاحات، هرچند تحریم های آمریکا علیه ایران حاکم بود، اما از اجماع جهانی بر ضد ایران خبری نبود و آن دوره را دوران طلایی حضور شرکتهای خارجی در حوزه سرمایه گذاری و توسعه نفت و گاز در ایران می توان قلمداد کرد.
بنابراین اگرچه تصمیم سنا در وضع تحریم جدید علیه ایران، اقدامی نابخردانه و نادرست است اما تاثیری در صنعت نفت ایران و حتی در اقتصاد ایران نخواهد داشت. هنوز یک هفته از امضای قرارداد خرید هواپیما بین ایران و بوئینگ آمریکا سپری نمی شود. قراردادی که از اهمیت خاصی برخوردار است و پس از امضای قرارداد با ایرباس فرانسه، اهمیت نمادین خاصی برای نشان دادن شکست نظام تحریم بر ضد ایران دارد. نکونیوز پیش از این در گزارشی که در لینک ذیل می توانید آن را بخوانید از اهمیت این قرارداد نوشته بود :
قرارداد بوئینگ و آسمان، مقدمه حضور شرکت‌های غربی در بخش انرژی ایران
در شرایط کنونی، تداوم مذاکرات اقتصادی با شرکتهای اروپایی و عدم توجه به آنچه در آمریکا سپری می شود، بهترین رفتار ایران می تواند باشد. آمریکا بر خلاف گذشته بسیار تنهاست و برجام مورد حمایت اروپا و جامعه جهانی است. بنابراین طرح جدید تحریم ایران در سنا، حتی در صورت تصویب در کنگره و امضای ترامپ هم نمی تواند محدودیت اقتصادی برای ایران ایجاد کند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵