کد مطلب: 63631
 
سازمان اقتصادی رضوی در حوزه انرژی چه فعالیتی دارد؟
یک شرکت نفتی در بین 40 شرکت زیر مجموعه آستان قدس
 
با درگذشت آیت الله شیخ عباس واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی، بار دیگر سازمان های اقتصادی زیرمجموعه آستان مورد توجه قرار گرفت. جالب است که در بین 40 شرکت زیرمجموعه آستان قدس رضوی، یک شرکت نیز در حوزه انرژی فعالیت می کند: شرکت توسعه نفت و گاز رضوی.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۹
با درگذشت آیت الله شیخ عباس واعظ طبسی تولیت آستان قدس رضوی، بار دیگر سازمان های اقتصادی زیرمجموعه آستان مورد توجه قرار گرفت. جالب است که در بین 40 شرکت زیرمجموعه آستان قدس رضوی، یک شرکت نیز در حوزه انرژی فعالیت می کند: شرکت توسعه نفت و گاز رضوی.
به گزارش نکونیوز، شركت توسعه نفت و گاز رضوي یکی از 40 سازمان اقتصادی زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی است که هشت سال از تاسیس آن سپری می شود. این شرکت در راستاي مشاركت در تحقق اصل 44 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در بخش هاي نفت، گاز و پتروشيمي با كنسرسيوم 51 درصد سهام مجموعه هاي بزرگ نفتي و گازي وابسته به شركت سرمايه گذاري سازمان تامين اجتماعي (شستا) و 49 درصد سهام مجموعه هاي بزرگ اقتصادي آستان قدس رضوي در روز 4 مرداد 1386 به مركزيت مشهد تشكيل شد. با توافق سهامداران در روز 15 دی 1388، سهام متعلق به گروه تامين اجتماعي معادل 51 درصد به قيمت توافقي و با انجام تشريفات قانوني به موسسه سازمان اقتصادي رضوي واگذار و پس از آن مطابق مصوبات مجمع شركت نام شركت از "شركت نفت و گاز تامين رضوي" به" شركت توسعه نفت و گاز رضوي " تغيير و مركز اصلي شركت از مشهد به تهران انتقال يافت .
در توصیف چشم انداز شرکت آمده : شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، بنگاهی اقتصادی، تخصصی و کارا است که درصدد کسب جایگاه مناسب در بین ده شرکت نخست تولید و تجارت در صنعت نفت و گاز کشور میباشد. این شرکت تلاش دارد در راستای چشم انداز موسسه سازمان اقتصادی رضوی و در چارچوب ارزشهای متعالی آستان قدس رضوی، در ایجاد دارایی و ثروت آفرینی ملی، سهمی شایسته به خود اختصاص دهد .
در توصیف این شرکت آمده : شرکت توسعه نفت و گاز رضوی با توجه به ابعاد مختلف فعالیتهای صنعت نفت و گاز و نیز سیاستهای مطروحه از سوی مجمع عمومی شرکت و هیئت مدیره آن در چند محور زیر فعالیتهای خود را متمرکز نموده است:
پروژه های مربوط به فعالیتهای بازرگانی نفت خام و فرآوردههای نفتی
پروژه های پائین دستی نفت و گاز
پروژه های بالادستی نفت و گاز
پروژه های مربوط به ارائه خدمات جانبی
این تعریف نشان می دهد شرکت توسعه نفت و گاز رضوی قصد دارد در تمامی حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی ورود کند اما علیرغم تعریف پروژه های متعدد در سایت این شرکت، عملا کمتر پروژه ای از این شرکت وارد حوزه عملیاتی شده است.
توسعه میادین نفت و گاز ، فعالیت در بازرگانی نفت خام و فرآورده­های نفتی، و سرمایه گذاری و اجرای طرحهای پالایشگاهی نفت و گاز ، LNG ، پتروشیمی و سایر صنایع پائین دستی نفت و گاز از برنامه های این شرکت است که در اهداف آن نیز مواردی همچون کسب سهمیه تجارت روزانه 300 هزار بشکه نفت خام و ماهانه 100 هزار تن انواع فرآورده های نفتی و 5000 تن فرآورده های پتروشیمیایی آمده است.
سرمایه گذاری در احداث پالایشگاه میعانات گازی به ظرفیت 000، 80 بشکه در روز ، سرمایه گذاری در پروژه­های Mini LNG در سه نقطه نمونه در کشور ، سرمایه گذاری در توسعه میدان گازی طوس ، سرمایه گذاری در احداث مخازن پتروشیمی عسلویه ، و تامین و تجهیز منابع مالی مورد نیاز پروژه­های مذکور از دیگر اهداف این شرکت است.
در اوایل سال جاری، قرارداد ساخت 5 دستگاه دکل حفاری بین کنسرسیوم شرکت نفت وگاز رضوی و شرکت تسدید با حضور مدیرعامل شرکت، علی یدقار منعقد شد تا تنها نقطه بروز فعالیتهای این شرکت در حوزه انرژی، شکل رسانه ای به خود بگیرد.
شرکت توسعه نفت و گاز رضوی، شهریور ماه گذشته احداث یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید اوره و آمونیاک کشور را در شهرستان سرخس آغاز کرد که به گفته مدیرعامل این شرکت، در صورت تامین مالی ظرف 5 سال به بهره برداری می رسد. خوراک اصلی این مجتمع گاز طبیعی و ظرفیت تولید اوره یک میلیون و 73 هزارمتریک تن و ظرفیت تولید آمونیاک 667 هزارمتریک تن است.
این تنها فعالیتهای ملموس عملیاتی شرکت توسعه نفت و گاز رضوی است که رسانه ای شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵