کد مطلب: 62227
 
سکانداران تاریخ NPC را بشناسید
میانگین عمر مدیران شرکت ملی پتروشیمی چقدر است؟
 
انتخاب مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی که نخستین بار خبر آن توسط پایگاه خبری نکونیوز منتشر شد، از این جهت که برای نخستین بار یک بانو مدیریت این شرکت را بر عهده می گیرد نقطه عطفی در این صنعت محسوب می شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۳
انتخاب مرضیه شاهدایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع پتروشیمی که نخستین بار خبر آن توسط پایگاه خبری نکونیوز منتشر شد، از این جهت که برای نخستین بار یک بانو مدیریت این شرکت را بر عهده می گیرد نقطه عطفی در این صنعت محسوب می شود.
به گزارش نکونیوز، شاهدایی اولین بانویی است که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی شده و به عنوان سیزدهمین مدیرعامل پتروشیمی، میراث دار ۱۲ مدیرعامل مرد در این شرکت شده که در طول نیم قرن عمر صنعت پتروشیمی در ایران، سکان هدایت آن را بر عهده گرفته است. مروری بر مدیران این شرکت نشان می دهد که برخی مدتی کوتاه و برخی دیگر مدت زمانی طولانی تر مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را بر عهده گرفته اند و میانگین عمر مدیریت هر فرد در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کمی بیش از ۴ سال بوده است.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، در سال ۱۳۴۳ یعنی ۵۱ سال پیش کار خود را با افتتاح "واحد تولیدی کود شیمیایی شیراز" شروع کرد. بعد از تصویب قانون تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تعیین اولین مدیر عامل شرکت که باید نقش پایه گذاری شرکت را ایفا کند مطرح می شود. از میان نامزدهای مختلف، صفی اصفیا مدیر عامل سازمان برنامه، مهندس باقر مستوفی را پیشنهاد می کند و با خود او هم موضوع را در میان می گذارد. مهندس باقر مستوفی، مسئولیت را قبول می کند. از سال ۱۳۳۶ که او عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران بود و نمایندگی آن شرکت در هیئت مدیره شرکت اکتشاف و تولید را داشت، موضوع پتروشیمی و ایجاد آن از دغدغه های او بود.
اما دکتر رحیم عابدی، اولین مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ‌بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌بود. عابدی متولد۱۲۹۳ است. عمده شهرتش در صنعت پتروشیمی ‌به دلیل نگارش نخستین کتاب در این حوزه مهم با عنوان «پتروشیمی» است. وی در سال ۱۳۱۲ با آخرین گروه دانشجویان اعزامی‌به فرانسه، به
شاهدایی اولین بانویی است که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی شده و به عنوان سیزدهمین مدیرعامل پتروشیمی، میراث دار 12 مدیرعامل مرد در این شرکت شده که در طول نیم قرن عمر صنعت پتروشیمی در ایران، سکان هدایت آن را بر عهده گرفته است. مروری بر مدیران این شرکت نشان می دهد که برخی مدتی کوتاه و برخی دیگر مدت زمانی طولانی تر مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را بر عهده گرفته اند
آن کشور عزیمت نمود و در دانشگاه شهر بوردو موفق به اخذ مدرک مهندسی شیمی ‌شد. بعدها وی مدرک دکتری خویش را درهمین رشته از دانشگاه پلی تکنیک برلین گرفت و در سال ۱۳۱۹ به ایران بازگشت. عابدی در سال ۱۳۳۳ با ۱۱ استاد دیگر به دلیل امضای نامه سرگشاده در اعتراض به قرارداد کنسرسیوم نفتی از دانشگاه اخراج شده بود.
احمد اجل لوبیان دومین مدیرعامل پتروشیمی پس از انقلاب است. او کمتر از یکسال مدیرعامل پتروشیمی بوده است. آغاز جنگ چالش اصلی دوران مدیریت اجل لوییان جوان بوده است. او متولد ۱۳۲۶ در اصفهان است که در ۱۳۴۵ در رشته اکتشاف و بهره برداری نفت دانشکده نفت آبادان فارغ التحصیل شد و بعدها همزمان با کار در پتروشیمی شیراز فوق لیسانس مهندسی مکانیک را هم اخذ کرد. با انتخاب غرضی به عنوان وزیر نفت، مدیرعامل پتروشیمی تغییر کرد و او نیز به وزارت امور خارجه رفت.
بعد از او طاهری نجف آبادی به عنوان مدیرعامل پتروشیمی انتخاب شد که از شهریور ۱۳۶۰ تا شهریور ۱۳۶۷ مدیریت این شرکت رادر دوران جنگ بر عهده داشت تا مدیریتی طولانی را بر پتروشیمی ثبت کند.
یکی دیگر از مدیرانی که مدت زمان طولانی مدیریت پتروشیمی را بر عهده داشت احمد رهگذر سکان دار صنعت پتروشیمی در دوران سازندگی بود که از شهریور ۶۷ تا مرداد ۷۶ سکاندار پتروشیمی بود. رهگذر، مدیر اصفهانی پتروشیمی، پیش از آن مدیر بخشهای برنامه ریزی و بودجه ای بوده است و بر اساس همین مطالعات مالی که از پیش داشته است با صنعت پتروشیمی و مزیت نسبی این صنعت بویژه در آینده پیش از ورود به آن آشنا شده بود.
در دولت اصلاحات و دورات قبلی وزارت زنگنه، محمدرضا نعمت زاده مدیرعامل پتروشیمی بود که در دوره جدید وزارت زنگنه در نفت، به پتروشیمی بازنگشت چرا که وزیر صنعت شده بود. نعمت زاده جایگزین رهگذر شده بود و از مدیران موفق صنعت پتروشیمی محسوب می شود. او از مرداد ۷۶ تا آذرماه ۸۴ مدیرعامل پتروشیمی بود.
در دولت محمود احمدی نژاد، تغییر مدیریت صنعت پتروشیمی، این شرکت را دچار چالش های فراوانی ساخت به طوریکه در طول هشت سال، چهار نفر مدیرعامل پتروشیمی شدند. عبدالحسین بیات که در دولت دوم محمود احمدی نژاد مسوولیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی را بر عهده داشت، بیش از دیگر مدیران این دوره بر راس پتروشیمی باقی مانده بود. اما پیش از او تغییرات در وزارت نفت، دورانی از بی ثباتی در این شرکت ایجاد کرده بود بطوریکه اصغر ابراهیمی اصل، غلامحسین نجابت و عادل نژادسلیم، هر کدام در مقطعی مدیرعامل پتروشیمی شدند. ابراهیمی اصل از دی ۸۴ تا مهر ۸۵ و نجابت از مهر ۸۵ تا مهر ۸۷ مدیرعامل پتروشیمی بودند. نجابت تنها مدیر حوزه پتروشیمی است که از دست رییس جمهور وقت – آیت الله هاشمی رفسنجانی – نشان سازندگی دریافت کرده است اما تغییر مداوم مدیران برای نجابت هم فرصت مناسب برای اجرای برنامه های موردنظر خود ایجاد نکرد.
آخرین مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی مهندس شعری مقدم بود که اگرچه به سن بازنشستگی رسیده بود اما به خواست بیژن زنگنه وزیر نفت، همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ سکاندار پتروشیمی شد و نزدیک به ۳۰ ماه هدایت این شرکت را بر عهده داشت. طی این مدت بارها شایعه استعفا یا برکناری او مطرح شده بود اما کمتر کسی تصور می کرد مرضیه شاهدایی جایگزین او شود.
حال، مرضیه شاهدایی که مدیر طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی بوده سکاندار شرکتی شده که خصوصی سازی نادرست در سالهای اخیر ضربات سختی بر پیکره آن وارد کرده است. آیا شاهدایی می تواند در عمر باقیمانده از دولت فعلی، صنعت پتروشیمی را به اهداف مورد نظر برساند؟ پاسخ به این پرسش، چندان ساده نیست.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵