کد مطلب: 98895
 
ملاک‌هایی برای حذف یارانه توانمندان
علی شمس اردکانی*
 
یکشنبه گذشته- بیست و چهارم دی ماه- افتخار داشتم که در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه، در مجلس شورای اسلامی حضور یابم و به عنوان رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران نظرات بخش خصوصی (بخوانید اتاق ایران و تشکل های بخش انرژی) را ارائه کنم.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۲
یکشنبه گذشته- بیست و چهارم دی ماه- افتخار داشتم که در جلسه کمیسیون تلفیق بودجه، در مجلس شورای اسلامی حضور یابم و به عنوان رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران نظرات بخش خصوصی (بخوانید اتاق ایران و تشکل های بخش انرژی) را ارائه کنم.
بحث محوری درباره عقلایی کردن مصارف منابع حاصل از قانون هدفمندسازی یارانه بود. خوشبختانه پیشنهادهای نمایندگان محترم، مبنی بر حذف بی نیازان جامعه از دریافت یارانه نقدی و افزودن بر اعتبارات خدمات درمانی طبقات نیازمند و فقرزدایی، از پشتیبانی خوبی برخوردار بود.
دولت محترم در تبصره 14 لایحه بودجه کلیات این تحول سازنده را ارائه کرده بود و کمیسیون تلفیق با ارائه بندهای اجرایی به‌ویژه در زدودن یارانه نقدی بی نیازان جامعه، آن را اجرا کرد.
در اصل دادن یارانه نقدی به بی نیازان از ابتدا قباحت عقلی و شبهه شرعی داشته و دارد؛ بودجه ای که حتی برای تعمیر بخاری مدارس دولتی اعتبار کافی ندارد، چگونه به ثروتمندان هدیه نقدی می دهد؟!
اکنون با مصوبه کمیسیون تلفیق حدود 40 درصد یارانه بگیران حذف می شوند و منابع صرفه جویی شده به فقرزدایی و ارائه خدمات درمانی تخصیص می یابد تا از هرز رفتن حدود 140 میلیارد ریال در سال 1397 جلوگیری شود.
امید آنکه برای ساختن انسان ها، یعنی ارزشمندترین سرمایه ملی در ایجاد، نگهداری و توسعه امکانات زیربنائی در مدارس و دانشگاه ها بیش از این اعتبار جدید تخصیص داده شود.

** پیشنهادها
حال باید همت کنیم تا مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس با رای بالا تصویب شود.
فقط چند نکته و توصیه در تصحیح یارانه های نقدی ارائه می کنم که در طرح اولیه اتاق ایران درباره اجراییات قانون هدفمندی یارانه ها آمده بود اما دولت قبل عالما و عامدا به جای عمل به آن توصیه ها، رویکرد به هرز بردن منابع ملی را انتخاب و برخلاف عقل و شرع یارانه دادن به اغنیا را پیشه کرد.
علاوه بر راهکارهای شایسته که در کمیسیون تلفیق تصویب شد و گردش مالی یارانه بگیران در بانک ها را ملاک حذف شمرد، پیشنهادهای زیر دوباره ارائه می شود:
1- کسانی که در 10 سال گذشته خودرو خارجی شماره گذاری کرده اند از فهرست یارانه بگیران نقدی حذف شوند.
2- کسانی که در واحد مسکونی خود 2برابر متوسط سرانه آب، برق و گاز مصرف کرده اند از گرفتن یارانه نقدی حذف شوند.
3- کسانی که در 10 سال گذشته آپارتمان وسیع تر از 200 متر مربع خریداری کرده اند، از شمول دریافت بیرون آیند.
4- کسانی که در کلانشهرها در خانه بزرگ تر از 400 مترمربع زندگی می کنند از فهرست حذف شوند.
5- برای کاهش فقر نسبی بانوان در طبقات کم درآمد جامعه، یارانه نقدی بانوان و فرزندان زیر هفت سال آنها به جای شوهر به خود خانم ها داده شود.
چون فارغ از موارد اقتصادی و جامعه شناختی، از لحاظ شرعی اموال خانم ها مستقل از اموال شوهران آنهاست و مصوبه دولت قبل، از ابتدا این شبهه را داشت.
...................................................................
* رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی ایران
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵