کد مطلب: 90820
 
تولید تجمعی لایه نفتی پارس جنوبی
 
تولید تجمعی لایه نفتی پارس جنوبی از مرز ۲,۵ میلیون بشکه عبور کرد و پنجمین محموله نفتی این میدان مشترک در روزهای آینده بارگیری می‎شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۰
تولید تجمعی لایه نفتی پارس جنوبی از مرز ۲,۵ میلیون بشکه عبور کرد و پنجمین محموله نفتی این میدان مشترک در روزهای آینده بارگیری می‎شود.

به گزارش ایلنا، فردین اسعدی، مجری طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، گفت: پنجمین محموله این میدان با حجم حدود ۵۰۰ هزار بشکه در هفته جاری بارگیری می‎شود.

وی گفت: مقرر است به مجرد انجام آزمایش‎های تولید و روزآمدکردن مدل‎های مخزنی، به کمک تطبیق تاریخچه تولید و با رعایت اصول مهندسی مخزن، برداشت روزانه از چاه‎های هفتگانه لایه نفتی به‎گونه ای تنظیم شود که علاوه بر ممانعت از افت شدید تولید، عمر مفید مخزن در ناحیه در حال تخلیه افزایش یابد و برداشت از چاه‎ها حداکثری و در عین حال صیانتی باشد.

وی ادامه داد: پروژه حفاری چاه‎های تزریقی هم از ابتدای سال آینده با هدف تثبیت فشار مخزن در دستور کار قرار می‎گیرد.

به گفته اسعدی، مجموع نفت درجای مخزن نفتی پارس جنوبی بر اساس پتانسیل تخمین زده شده لایه مخزنی داریان بالایی، بیش از ٦ میلیارد بشکه است که بدون در نظر گرفتن روش‎های نوین ازدیاد برداشت و صرفا با تزریق آب، ضریب بازیافت آن حدود ١٠ درصد می‎شود و به کمک روش‎های جدید و متعدد ازدیاد برداشت، تخلیه سازند داریان بالایی تا ٣٥ درصد نیز محتمل است.

وی خاطرنشان کرد: برآورد دقیق درباره حجم ذخایر درجای سایر لایه‎های دارای پتانسیل تولید (قریب به پنج لایه نازک دیگر) منوط به حفر چاه‎های اکتشافی و توصیفی متعدد و دستیابی به اطلاعات سنگ و سیال لایه‎های مدنظر است.

طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی که تولید آزمایشی از آن، ۲۹ اسفند ماه پارسال آغاز شده بود، ۲۷ فروردین ماه امسال همزمان با افتتاح پنج فاز پارس جنوبی با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد و مذاکرات برای پیگیری فرایند توسعه این میدان مشترک در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی، میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت مرسک دانمارک در جریان است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵