کد مطلب: 96743
 
یک بام و چند هوا در باشگاهداری وزارت نفت
دکتر عبدالحمید زارعی
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۶
با نگاه به جدول لیگ برتر و لیگ یک آزادگان در حال حاضر صدرنشین دو لیگ تیم هایی هستند که با بودجه شرکت ملی نفت ایران به بقا و فعالیت در سطح اول فوتبال ایران می پردازند. مدیران وقت شرکت ملی نفت ایران که مخالف تیمداری شرکت نفت در شهر تهران بودند درسویی دیگر برای پارس جنوبی جم و صنعت نفت آبادان از کیسه وزارت نفت هزینه می کند! اگر واقعاً بیژن نامدار زنگنه مخالف تیمداری فوتبال در مجموعه وزارت نفت است می بایست بر مبنای همین عملکرد کلیه فعالیت های تیمداری فوتبال و حتی سایر رشته های ورزشی در اقصی نقاط کشور را ممنوع و مدیریت این تیم ها را به مانند نفت تهران به بخش مثلاً خصوصی و نابلد می سپرد. واگذاری تیم «نفت تهران» به بخش خصوصی از سوی وزارت نفت ، تیمداری و هزینه برای سایر تیم های فوتبال زیر نظر این وزارتخانه مهم در اقصی نقاط ایران باعث بوجود آمدن تشکیک های بسیار برای علاقه مندان به این حوزه از سوی دست اندرکاران مرتبط به حوزه نفت و انرژی شده است.
نگاهی برخی از حواشی واگذاری های چند باره تیم منسجم نفت تهران خالی از لطف نیست.
روزنامه ایران ورزشی در یکی از شماره های خود درباره آخرین وضعیت واگذاری تیم نفت تهران نوشت : بلبشوی باشگاه نفت تهران مرزهای واقعیت و حیرت را درنوردیده و بدل به یک ضرب‌المثل شده. تیمی که هیچ در و پیکری ندارد و در آن هیچ چیز سر جای خودش نیست و حتی بدیهیات پیش پا افتاده در آن رعایت نمی‌شود. وقتی باشگاهی با قدمت نیم قرن را در اختیار فردی قرار می‌دهند که بزرگترین هنرش اداره یک کارواش بوده، نتیجه بهتر از این نمی‌شود. در نفت کار از عدم دریافت حقوق و مطالبات گذشته و بدل به یک فاجعه شده. تیمی که حتی برای تهیه آب معدنی روزانه‌اش با مشکل مواجه است!
روایت دردناک امیر کامدار هافبک نفت از شرایط باشگاهش، ابعاد دیگری از این فاجعه را به تصویر می‌کشد. آنجا که کامدار می‌گوید: «من ۳ هفته مصدوم بودم اما مسوولان باشگاه من را رها کردند. با پول خودم ام‌آرآی گرفتم و فیزیوتراپی کردم و در نهایت پول کم آوردم و دیگر دنبال درمان را نگرفتم. مقابل استقلال هم با درد بازی کردم ولی هیچ‌کس از این مسائل خبر نداشت و فقط هم‌تیمی‌ها و کادر فنی در جریان قرار داشتند. قبل از بازی با استقلال در اردو می‌خواستم غذا بخورم ولی ظاهرا غذا را کم گرفته بودند و من با ۴ قاشق برنج مقابل استقلال بازی کردم!» واقعا باشگاهی که حتی توانایی پرداخت پول ناهار بازیکنان و آب معدنی تمرینات را ندارد، چرا باید وجود داشته باشد؟ به نظر می‌رسد با ادامه این شرایط بازیکنان باید شب‌های بازی در پارک نزدیک استادیوم بیتوته کنند و برای ناهار به شکل دنگی از فلافلی «مامان جون» غذا تهیه کنند و هر زمان که تشنه شدند، از شیر آب فضای سبز پارک، بنوشند!
برخی از ابهامات واگذاری نفت تهران
مالك قبلی تیم نفت تهران، شركت بهنام پيشرو اعلام كرده تا زماني كه سهام باشگاه نفت به صورت رسمي به نام آنها ثبت نشود هزينه اي انجام نخواهند داد. برخي ابهامات در خصوص اين باشگاه وجود دارد كه به نظر بي جواب مانده است: اول اينكه باشگاه نفت قبل از واگذاري دولتي بوده يا خصوصي؟ اگر دولتي بوده كه بايد ابتدا اين موسسه به شركت سهامي تبديل مي شد و سپس از طريق سازمان خصوصي سازي به مزايده گذاشته مي شد كه اين امر رخ نداده و هنوز هم اين موسسه با حالت قبلي فعاليت دارد.چنانچه خصوصي بوده چگونه بودجه اش را از وزارت نفت دريافت مي كرده است؟
بر اساس آگهي مندرج در روزنامه رسمي و ثبت شركت ها ابتدا آقايان احمد قلعه باني ، غلامرضا شاه كرمي، منصور قنبرزاده ، عباس خنيفر و محمود نيكو سخن هر كدام مالك ٢٠ درصد سهام موسسه بوده اند كه در سال 1390 سهام خود را به آقايان كريم سلحشور، عبدالمحمد دل پريش ، سيد عماد حسيني ، بيژن تاجيك و احمد عباسي واگذار كرده اند و اين ٥ نفر مالك سهام هستند و هيچ ردي از دولت در آن نيست.
دوم اينكه بر اساس مبايعه نامه تنظيمي فيمابين بهنام پيشرو و موسسه صنعت نفت تهران ، ثمن معامله پرداخت شده و قانوناً بيع جاري شده و شركت بهنام پيشرو مالك باشگاه محسوب مي شود.در شرايط فعلي اگر مالكان قبلي نفت بخواهند باشگاه را از بهنام پيشرو پس گرفته و به اشخاص حقيقي و حقوقي ديگري واگذار كنند احتمالا بحث فروش مال غير مطرح خواهد شد.حل موارد اعلام شده اینقدر طول کشید که خریدار بخش خصوصی این تیم ریشه دار قدیمی عطای تیمداری را به لقایش بخشید تا برای حضور این تیم در لیگ برتر اداره کل تربیت بدنی استان تهران بدنبال یک خریدار دیگر بگردد. بطوری که به رغم عدم حل مشکلات قبلی این تیم هم اکنون مالک جدید شرکت نفت طلائیه نیز هر روز خود بر چالش ها و مشکلات قبلی نیز می افزاید.
یکی از برکات دوره مدیریت جناب آقای زنگنه سیاست یک بام و چند هوایی درباره مسئله ای به نام تیمداری مجموعه های شرکت ملی نفت ایران است. انتظار این است همان حمایت و پشتیبانی که از تیم های فوتبال نفت آبادان،ن فت مسجد سلیمان و پارس جنوبی می شد می بایست از تیم نفت تهران هم می شد.آیا سیاست خصوصی سازی فقط برای تیمی که با همت و تلاش مدیران نفتی در طی دهه های گذشته به ثمر نشسته بود و حاصل آن پشتوانه ای عظیم از بازیکنان جوانی بود که از مکتب نفت تهران به تیم های ملی رسیده بودن شامل می شد؟
متاسفانه از شواهد امر پیداست اقای وزیر علاقه ای به هزینه در ورزش حرفه ای فقط در شهر تهران و تیم نفت تهران ندارد .حالا این مدیران ورزشی با چه خون جگری این تیم ها را به این مرحله می رسانند خدا می داند. هرچند نظام مدیرتی قوی در سطوح اداری نفت زبان زد همگان است.ا گر تمام تیم های ورزشی زیر نظر وزارت نفت به وضعیت اسفناک تیم نفت تهران دچار می شد می گفتیم حق با شماست که ایشان با فعالیت ورزشی حرفه ای در وزارت نفت موافق نیست اما با توجه به وضعیت موجود انگار فعالیت ورزشی فقط برای نفت تهران ممنوع بوده است.مدیران و سرپرستان و مربیان نفتی بدون هیچ چشمداشتی با برنامه ریزی و حداقل بودجه از تیم پایه و نوجوانان و بزرگسالان و ترکیبی از فرزندان کارکنان نفت و برخی بازیکنان بی ادعا و سختکوش تیم نفت تهران را به لیگ بر تر آوردند. تیم نفت تهران یکی از منظم ترین تیمها بود که با پشتوانه و برنامه ای که داشت طی چند سال حتی صدای یک بازیکنش بابت دستمزد در نیامد. حالا می بینیم صداهای نا کوکی از اردوی نفت می آید.
فوتبال تیم های پایه و اعتقاد دست اندرکاران
واضح و مبرهن است که یکی از 3 ستون فیفا در توسعه و رشد فوتبال در رده های سنی تیم های پایه است که اصطلاحا به آن Grassroots می گویند.در لغت به معنی ریشه های چمن است که همه زیبایی را به آن می بخشد. پس زیبایی چمن به ریشه های آن در زیر خاک بستگی دارد.لذا اگر می خواهیم فوتبالی موفق ،زیبا و شاداب داشته باشیم باید ریشه های آنرا بسازیم و تغذیه کنیم.
فیفا می گوید مکان های اصلی پرورش Grassroots باشگاه های فوتبال و انجمن های محلی اند. باشگاه پر سابقه فوتبالی نفت از ابتدای تاسیس این برنامه را در دستور کار خود داشته است و توانسته بازیکنان موفقی و مطرحی را به رده های بالاتر و تیم ملی معرفی کند.پرورش بازیکنان جوان در فرهنگ مدیریتی این باشگاه طوری ریشه دوانیده است که آکادمی فوتبال نفت تهران در نظرسنجی برنامه 90 در سال 92 بعنوان بهترین آکادمی کشور معرفی شد. تفکر مدیریت در این تیم به گونه بوده که هر بار دچار مشکلی شده اند با تغییر تاکتیک در سیاست به کار گیری بازیکنان غیر مطرح باز در مسیر موفقیت قرار بگیرند. نفتی ها به علت مشکلات مالی در شروع نیم فصل دوم مجبور به صدور رضایت نامه برای ۸ بازیکن خود شدند اما با بکارگیری بازیکنان غیر مطرح اما توانستند بهتر نتیجه بگیرند.
جذب بازیکنان کم‌تجربه و ترانسفر آنها به تیم‌های دیگر
در روزمه باشگاهی بازیکنان مطرح فوتبال ایران چون وحید هاشمیان، علی کریمی و جواد نکونام سابقه حضور در تیم‎های پایه نفت تهران وجود دارد. مدیریت این باشگاه در سال‌های گذشته بازیکنانی مانند:علی بیرانوند، ارسلان مطهری، محمد دانشگر، وحید امیری، کمال کامیابی نیا، مرتضی پورعلی گنجی، امین حاج محمدی، یعقوب کریمی ،حسین ماهینی و وریا غفوری نفراتی بودند که از تیم‌های لیگ یک یا رده جوانان را به تیم نفت تهران آمدند. این موضوع هم برای بازیکنان خوب بود و هم برای باشگاه نفت تهران. از یکسو بازیکنان جوان و گمنام انگیزه بالایی برای دیده شدن داشتند و همچنین باشگاه نفت تهران هم از فروش آنها درآمد زیادی کسب می‌کرد. در یکی از انتقالات بازیکن در سطح لیگ برتر یعقوب کریمی از جوانان استقلال تهران به نفت تهران منتقل شد و در این تیم به اوج رسید و از ترانسفرش به سپاهان حدود 800 میلیون سوددهی برای باشگاه در عاید شد. در انتقالی دیگر برای ترانسفر مرتضی پورعلی گنجی به لیگ حرفه ای چین مبلغ یک میلیارد و 400 میلیون تومان برای نفت تهران سودآوری داشت، در حالی که طی مدت زمان سه سالی که پورعلی گنجی به عنوان یک بازیکن جویای نام که به تیم رسید چیزی حدود 300 میلیون تومان از این تیم پول گرفت و نفت با پرورش این بازیکن چهار برابر سود کرد.
مسیری صحیح که به بیراهه سوق پیدا کرد
در سال‌های اخیر در فوتبال ایران شاهد پیشرفت تیم‌های زیادی بوده ایم، تیم‌هایی مانند ذوب‌آهن و سپاهان اصفهان، تراکتورسازی تبریز و فولاد خوزستان که به عنوان باشگاه‌های متمول فوتبال ایران توانستند خودشان را در کنار سرخابی‌های پایتخت به عنوان مدعیان عنوان قهرمانی معرفی کنند. اما در این میان تنها تیمی که بدون پشتوانه مالی قوی و هزینه‌های گزاف این راه را طی مدت زمان کوتاهی طی کرد، تیم نفت تهران بود. نفتی‌ها که مدت زمان کمی از حضورشان در سطح اول فوتبال ایران می‌گذرد با یک برنامه ریزی قوی به عنوان یکی از قدرت‌های اول فوتبال ایران معرفی شدند. برنامه‌ ریزی و هدف‌گذاری برای رشد و پرورش بازیکنان گمنام لیگ را می توان برگ موفقیت آنها در این سالها محسوب کرد. آنها در راستای همین برنامه بازیکنان مستعد تیم‌های لیگ یکی را در اختیار می‌گرفتند و آنها را در این تیم به اوج می‌رساندند. بازیکنان هم برای دیده شدن انگیزه زیادی داشتند و همین امر باعث می‌شد تا طی یکی دو سال سطح فوتبالشان را بالاتر ببرند تا به تیم‌های بزرگتر ترانسفر شوند اما این تیم در حال حاضر روزگار خوشی ندارد و با تصمیم مدیران وزارت نفت، در مرحله فروش قرار دارد.
تیم نفت در سالهایی که مدیریت آن زیر نظز شرکت ملی تفت ایران بود با هزینه ای نزدیک به 7 میلیارد بهترین نتایج و سهمیه آسیا را می گرفت اما غفلت برخی اعضای هیئت مدیره در بستن قراردادهای سنگین میلیاردی با بازیکنان و اعضای کادرفنی و پرداخت نکردن مطالبات آن ها، نفت را به نابودی رساند و امسال روزی را ندیدیم که بازیکنان و کادرفنی از نگرفتن مبلغ قرارداد خود شاکی نباشند.هنوز معلوم نیست آیا مطالبات مرحوم اکبر دارستانی مربی بدنساز نفت که در زمین فوتبال جان خود را از دست داد، به خانواده اش پرداخت شده است یا نه. ضعف برخی اعضای هیئت مدیره باشگاه نفت تهران واضع و مشخص شده است. در گذشته مدیریت این تیم بدون اینکه یک خط با رسانه ها صحبت کند، تیم نفت را به اوج رساند اما بی تدبیری برخی، در سال های ابتدایی دولت یازدهم، سبب شده که این باشگاه به راحتی در آستانه فروش قرار گرفت.
در گذشته با مدیریت درست و اصولی ، تیم های پایه باشگاه نفت تهران،این تیم با نخبه پروری جایگاه خوبی در سطح فوتبال کشور و استان به دست آورد. اما با تغییرهای صورت گرفته در تصمیم گیرندگان ورزشی شرکت ملی نفت با عملکرد خود این رشته ها را با خاک یکسان می کنند.تصمیم های گرفته شده از سوی اعضای هیئت مدیره نفت تهران در واگذاری این تیم به بخش خصوصی نا توان باعث نابودی ابدی این تیم شده است اما بدانند با این کار به یادگار بزرگانی چون حمید شیرزادگان، پرویز دهداری، جعفر نامدار و داود پهلوان خیانت می کنند.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵