داخلی عکس خبر
 
کد مطلب: 55243
 
نشانه‌های رونق دوباره بورس
 
بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته شاهد انتشار دو خبر مهم و مثبت سیاسی و اقتصادی بود که در جریان آن اندکی از فضای رکودی فاصله گرفت و توانست امید را به تالار شیشه‌ای بازگرداند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۱
بورس اوراق بهادار تهران در هفته گذشته شاهد انتشار دو خبر مهم و مثبت سیاسی و اقتصادی بود که در جریان آن اندکی از فضای رکودی فاصله گرفت و توانست امید را به تالار شیشه‌ای بازگرداند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، تصویب کلیات و جزئیات برجام در مجلس و همچنین سخنان مهم رئیس جمهور در خصوص وضعیت اقتصادی و خروج از رکود خبرهایی بود که توانست بورس تهران را بعد از ماه‌ها رکود تکان داده و به مدار مثبت بکشاند.

این رشد که در روز چهارشنبه و بعد از صحبت های امیدوارکننده رئیس جمهور در خصوص جهش اقتصادی و خروج از رکود و همچنین کاهش نرخ سپرده قانونی بانکها رخ داد، بورس تهران را بعد از مدتها رکود عمیق تکان داد و موجب ایجاد جو مثبت در بازار سرمایه شد.علاوه بر صحبت های مهم رئیس جمهور در خصوص وضعیت اقتصادی، در هفته گذشته کلیات و جزئیات برجام در مجلس به تصویب رسید و موجب از بین بردن مهم ترین ترس و ابهام سهامداران در این خصوص شد.

به این ترتیب بورس تهران آخرین روز معاملاتی خود را با صحبت‌های رئیس جمهور در خصوص جهش اقتصادی و کاهش سپرده قانونی بانکها به پایان رساند و با امیدواری ناشی از بهبود وضعیت اقتصادی به استقبال هفته آیند رفت.این دو خبر مهم سیاسی و اقتصادی کافی بود تا بورس بی انگیزه و ناامید تهران که به دلیل افت شدید قیمت ها با خروج سرمایه سهامداران و بی اعتمادی آنها مواجه شده بود، دوباره مثبت شده و نشانه های کوچکی از ورود مجدد سرمایه را مشاهده کند.

بر این اساس در هفته معاملاتی گذشته به خصوص روزهای پایانی معاملات مجددا صف‌های خرید در بورس تهران شکل گرفت و سهامداران خرد برای خرید سهام با یکدیگر به رقابت پرداختند. تمایل سهامداران به خرید و در نتیجه رشد قیمت سهام شرکتها موجب شد تا شاخص بورس تهران که مدتها بود رنگ سبز را به خود ندیده بود، ۵۸۴ واحد رشد کرده و به مرز ۶۲ هزار واحد نزدیک شود.

به این ترتیب شاخص بورس تهران که در ابتدای هفته با روندی نزولی کار خود را آغاز کرده بود، در پایان هفته توانست رشد قابل قبولی را تجربه کند و در کانال ۶۱هزار و ۹۷۳واحد قرار بگیرد.

این اتفاقات علاوه بر رشد شاخص بورس، بر ارزش و حجم معاملات هم تاثیر گذاشت به طوری که در مجموع ۲ هزار و ۷۲ میلیون سهم به ارزش ۴ هزار و ۹۹ میلیارد ریال داد و ستد شد و ارزش و حجم معاملات رشد ۳۵ و ۲۰ درصدی را تجربه کرد.همچنین در هفته گذشته دفعات معاملات با ۸ درصد رشد به بیش از ۱۴۴ هزار دفعه رسید و تعداد خریداران نیز با ۵.۲ درصد به بیش از ۴۴ هزار نفر بالغ شد.

روند صعودی بورس در حالی آغاز شده است که همچنان ابهامات زیادی در خصوص صنایع مطرح بورسی وجود دارد اما صحبت‌های امیدوار کننده رئیس جمهور در خصوص رشد اقتصادی و خروج از رکود بارقه‌هایی از امید را در دل سهامداران زنده کرده و در کنار اجرای رسمی برجام در روزهای آینده می‌تواند مسیر جدیدی را پیش روی بازار سرمایه قرار دهد و همانطور که اکثر کارشناسان پیش‌بینی کردند موجب آغاز روند صعودی بورس بعد از افت طولانی مدت قیمتها از نیمه دوم سال شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵