داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103133
 
اولتیماتوم چین به آمریکا
 
چین به آمریکا هشدار داد اگر واشنگتن تعرفه‌ها و سایر تدابیر تجاری را اجرایی کند، هر گونه توافقی که درباره تجارت و کسب و کار میان دو کشور حاصل شده بود، باطل خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۶
چین به آمریکا هشدار داد اگر واشنگتن تعرفه‌ها و سایر تدابیر تجاری را اجرایی کند، هر گونه توافقی که درباره تجارت و کسب و کار میان دو کشور حاصل شده بود، باطل خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در بیانیه‌ای که از سوی خبرگزاری دولتی شینهوا منتشر شد، به هیچ توافق خاصی در دیدار میان ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا و لیو هه، معاون نخست وزیر چین اشاره ای نشد. در عوض به توافقی اشاره شد که ماه گذشته در واشنگتن حاصل شده بود و تحت آن چین موافقت کرده بود خرید کالاها و خدمات آمریکایی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بر اساس گزارش شینهوا، مقامات آمریکایی و چینی گفت و گوی خوبی درباره اجرای توافقی داشتند که در واشنگتن به آن دست یافته بودند و جزییات این توافق باید به تایید نهایی هر دو کشور برسد.

آمریکا و چین یکدیگر را به اعمال تعرفه برای واردات کالاها به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار تهدید کرده اند.

در پایان مذاکرات ماه گذشته واشنگتن، دو کشور بیانیه مشترکی صادر کردند اما درست زمانی که به نظر رسید دو اقتصاد بزرگ جهان مصالحه کرده‌اند، کاخ سفید هفته گذشته هشدار داد تعرفه‌ها برای واردات کالاهای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را پیگیری خواهد کرد و همچنین محدودیتهایی روی سرمایه گذاریهای چینی در آمریکا و کنترلهای صادراتی سخت گیرانه اعمال خواهد کرد.

وزیر بازرگانی آمریکا روز شنبه برای مذاکرات تجاری با مقامات چینی وارد پکن شد در حالی که پیش‌تر دولت ترامپ تهدید اعمال تعرفه‌ها روی کالاهای چینی را تکرار کرده بود و متحدان آمریکا نیز از اینکه واشنگتن تعرفه‌ها روی واردات فولاد و آلومینیوم را اعمال کرد، به خشم آمه بودند.

وزیر بازرگانی آمریکا با مورد خطاب قرار دادن معاون نخست وزیر چین، از لحن تعامل‌شان تمجید کرد و گفت: دیدار ما تاکنون دوستانه و شفاف بوده و موضوعات مفیدی را درباره مسائل صادراتی خاص دربرگرفته است.

لیو تنها به راس خوش آمد گفت و هیچ کدام اظهارنظری به رسانه‌ها نداشتند.

لیو که اقتصاددان تحصیل کرده هاروارد و معتمد شی جین پینگ، رییس جمهور چین است، ریاست مذاکرات در اختلافات تجاری را برعهده دارد.

استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا روز شنبه اظهار کرد آمریکا می‌خواهد مذاکرات هفته جاری به تغییرات ساختاری در اقتصاد چین و افزایش خرید کالاهای آمریکایی از سوی چین منجر شود.

هدف از خرید بیشتر کالاها و خدمات آمریکایی، کاهش کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری آمریکا با چین است.

منوچین در نشست وزیران دارایی گروه جی ۷ گفت: مذاکرات چین سایر مسائل از جمله تمایل دولت ترامپ به حذف الزامات جوینت ونچرهای چینی و سایر سیاستهایی که انتقال فناوری را اجبار می‌کنند پوشش می‌دهد. وی در این نشست که در کانادا برگزار شد، هدف خشم متحدان آمریکا نسبت به تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم قرار گرفت.

وزیر خزانه داری آمریکا اظهار کرد: اگر بخواهم شفاف بگویم این مذاکرات تنها مربوط به خرید کالاهای بیشتر نسبت بلکه درباره تغییرات ساختاری است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵