داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 67664
 
علاج رکود و اشتغال از نظر رهبری
 
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی از اولویتهای اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۵
رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی از اولویتهای اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد است.

به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، امروز (یکشنبه، ١٦ خردادماه) در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس دهم با تاکید بر لزوم حفظ اقتدار، هیبت و جایگاه در راس امور بودن مجلس شورای اسلامی، به الزامات قانونگذاری خوب در مجلس اشاره کردند و با برشمردن اولویتهای کاری مجلس در عرصه های اقتصاد مقاومتی، فرهنگ و سیاستهای داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی، گفتند: مجلس شورای اسلامی باید ضمن دمیدن روح آرامش در کشور، انقلابی باشد و در قانونگذاری انقلابی عمل کند و به مواضع خصمانه و مغرضانه امریکا، واکنش نشان دهد و در مقابل سیاستهای استکبار ایستادگی کند.

رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود با تبریک به نمایندگان مجلس دهم به دلیل کسب توفیق خدمتگزاری در قوه مقننه، جایگاه این قوه را والا و رفیع دانستند و افزودند: وظیفه قانونگذاری مجلس، بسیار مهم و در واقع ریل گذاری برای حرکت دولت است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر این که وظیفه نظارتی مجلس، تعارضی با موضوع همکاری با دولت ندارد، تصریح کردند: این همکاری به معنای گذشتن مجلس از حق خود نیست و نمایندگان باید با استفاده از اختیارات قانونی خود همچون تحقیق و تفحص، اجرای صحیح قانون را پیگیری کنند.

ایشان با اشاره به سوگند نمایندگان مجلس در حفظ مبانی اسلام و دستاوردهای انقلاب افزودند: مجلس باید واقعا در راس امور باشد و حفظ جایگاه و هیبت واقعی مجلس بر عهده نمایندگان است.

رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر این که یکی از ضمانتهای حفظ جایگاه والای مجلس شورای اسلامی، نظارت مجلس بر خویش است، به موضوع قانونگذاری خوب و الزامات آن اشاره کردند و گفتند: قانون باید با کیفیت، متقن، همه جانبه نگر، واضح، بدون تعارض با قوانین دیگر، ضد فساد، منطبق با سیاستهای بالادستی، برگرفته از دیدگاههای کارشناسی بدنه دولت و خارج از دولت و دربر دارنده مصالح ملی به جای مصالح محلی باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای به لایحه برنامه ششم به عنوان یکی از دستورکارهای فوق‌العاده مهم مجلس جدید اشاره کردند و افزودند: شرایط کشور، شرایط ویژه‌ای است، بنابراین برنامه ششم باید با دقت و بدون هیچ اغماض و کوتاهی مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

ایشان همچنین با اشاره به حضور تعداد قابل توجهی از نمایندگان جدید، در مجلس دهم عنوان کردند: من این موضوع را یک فرصت می‌دانم، زیرا حضور نمایندگان تازه نفس در کنار برخی نمایندگان با تجربه، زمینه ساز یک مجلس با نشاط و با انگیزه است که از تجربیات نمایندگان با تجربه استفاده خواهد کرد.

رهبر انقلاب اسلامی سپس به موضوع اولویتهای کاری مجلس دهم پرداختند و با تاکید بر این که اقتصاد، یک موضوع اصلی است، افزودند: نمایندگان مجلس، در خصوص عملی شدن اقتصاد مقاومتی بسیار تاثیرگذار هستند، زیرا می‌توانند مسیر اقدامات اقتصادی دولت را در مسیر اقتصاد مقاومتی قرار دهند و همچنین این موضوع را از دولت مطالبه کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به تلاش دشمن برای استفاده از حربه اقتصاد به منظور ضربه زدن به نظام اسلامی، گفتند: اگر چه برخی ناشی گریها انجام شد و برخی مواضع و صحبتهای منفعلانه، دشمن را در استفاده از حربه تحریم، تشجیع کرد، اما باید مشکلات اقتصادی بویژه رکود و اشتغال حل شوند و صرف صحبت، فایده ندارد.

ایشان، حل موضوع رکود و اشتغال از طریق رونق تولید داخلی را از اولویتهای اصلی و بسیار مهم در بخش اقتصاد برشمردند و تصریح کردند: خجلت و شرمندگی نظام از بیکاری یک جوان، از خجلت و شرمندگی جوان بیکار در خانواده خود، بیشتر است، بنابراین باید برای حل این مشکل، اقدامات جدی انجام شود.

رهبر انقلاب اسلامی مقابله با قاچاق را یکی دیگر از اولویتهای کاری مجلس در موضوع اقتصاد دانستند و گفتند: قاچاق همچون خنجری به پشت نظام است که مقابله با آن هم آسان نیست، اما دولت باید با این پدیده شوم برخورد کند و مجلس نیز پشتوانه این برخورد باشد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به موضوع فرهنگ به عنوان یکی دیگر از اولویتهای کاری مجلس دهم اشاره کردند و گفتند: مسئله اقتصاد، اولویت فوری و کنونی کشور است اما فرهنگ در بلندمدت از اقتصاد نیز مهمتر است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای، مجلس شورای اسلامی را نهادی انقلابی و برآمده از انقلاب خواندند و خطاب به نمایندگان تاکید کردند: در قانونگذاری و در عمل به وظایف نمایندگی و در نطقها و موضع گیریهای خود، انقلابی عمل کنید.

ایشان، موضع‌ گیریهای عمومی مجلس در قبال مسائل کلان را مهم برشمردند و با تجلیل از کارنامه خوب مجلس نهم در این زمینه افزودند: مجلس باید در مواجهه و مقابله با جریانهای معارض سیاسی علیه انقلاب اسلامی، موضع قاطع و شفاف داشته باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به رفتار کاملا خصمانه دولت و کنگره امریکا با جمهوری اسلامی ایران، گفتند: در مقابل گستاخیهای دشمنان باید به میدان آمد و با پاسخ محکم، دهان آنها را بست، زیرا دشمن در عرصه سیاسی براساس عکس‌ العملها محاسبه می‌کند و اگر احساس کند طرف مقابل منفعل و اهل عقب‌نشینی است، کوتاه نمی‌آید و زیاده‌خواهی می‌کند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه به قضیه مذاکرات هسته‌ای اشاره و عنوان کردند: امریکاییها اعم از دولت، کنگره و کاندیداهای ریاست جمهوری آینده، مدام زیاده‌ خواهی و تهدید می‌کنند و مواضع و تهدیدهای آنها در مقطع فعلی همچون دوره قبل از توافق است و نباید در مقابل این گستاخیها ساکت ماند.

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه به تشریح نقشه داخلی دشمن در فعال کردن گسلهای داخلی پرداختند و افزودند: دشمن در تلاش است تا گسلهای قومی، عقیدتی و جناحی را فعال و تبدیل به زلزله کند، بنابراین نمایندگان مجلس باید تلاش کنند تا این طراحی دشمن به نتیجه نرسد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: نماینده مجلس می‌تواند طبق بینش و نگاه سیاسی خود رای بدهد و در موافقت یا مخالفت با موضوعی، اظهارنظر یا انتقاد کند، اما به هیچ‌ وجه نباید همچون برخی مقاطع در دوره‌ های قبلی مجلس کار به اختلاف، کشمکش زبانی، یقه‌ گیری و تشنج کشیده شود.

رهبر انقلاب، ایجاد تشنج در مجلس را موجب سرریز شدن آن به جامعه و بروز تنش و آثار روانی منفی در جامعه دانستند و گفتند: در مجلس باید آرامش حکمفرما باشد و این آرامش، قطعا به جامعه نیز منتقل خواهد شد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس به تشریح طراحی دشمن در سطح منطقه پرداختند و خاطرنشان کردند: دشمن برای منطقه مهم و حساس غرب آسیا نقشه‌ های مشخصی دارد و تلاش می‌کند سیاستهای جمهوری اسلامی را که مانع تحقق نقشه‌ های اوست، خنثی کند.

ایشان در اشاره به برخی ویژگیهای منطقه غرب آسیا افزودند: حضور اسلام و مسلمانان، منابع عظیم نفتی و آبراهها و رژیم صهیونیستی این منطقه را برای دشمن بسیار مهم کرده است و نقشه آنها برای این منطقه نیز همان چیزی است که چند سال قبل از آن به عنوان تشکیل خاورمیانه جدید و خاورمیانه بزرگ یاد کردند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به محقق نشدن نقشه‌ های امریکا در منطقه از جمله در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین، به دلیل ایستادگی جمهوری اسلامی، تاکید کردند: باید در مقابل این سیاستهای سلطه‌ جویانه ایستاد و چهره استکبار را افشا کرد.

ایشان با هشدار در خصوص پرهیز از مواضع و رفتارهای مورد پسند دشمن، تاکید کردند: حقایق و واقعیتهای استکبار و نظام سلطه را در مواضع و نطقهای خود بیان کنید و مراقب باشید حرف و عمل شما به امریکا و رژیم صهیونیستی کمک نکند.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان عنوان کردند: دشمن در سه سطح بین‌المللی، منطقه‌ای و داخلی طراحیهایی برای نظام اسلامی دارد که در سطح بین‌المللی ادامه اتهام زنی ها، در سطح منطقه‌ای از میان برداشتن موانع تحقق نقشه های خود و در سطح داخلی فعال کردن گسلهاست، بنابراین همه قوا و مسئولان بویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در قبال این طراحیها هوشیار باشند.

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با گرامی‌ داشت یاد امام راحل، به اولویتها و برنامه‌ های مجلس دهم اشاره کرد و گفت: مسئولیت سنگینی در دفاع از دژ انقلاب بر عهده داریم و آنچه می‌تواند شرایط پرتنش منطقه را به سوی آرامش و تثبیت امنیت پایدار سوق دهد و امنیت ایران را مستقر نگه دارد، داشتن نگاه انقلابی و عمل به آن است.

وی افزود: انقلابی بودن، نقطه کانونی مجلس شورای اسلامی است و مجلس دهم رصد حوادث منطقه را با اهمیت زیاد پیگیری خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که مسئله‌ سازیهای امریکا پس از توافق هسته‌ای نشان می‌دهد که استکبار قصد ضربه زدن به منافع ملت ایران را دارد، تاکید کرد: نمایندگان ملت وظیفه خود می‌دانند مجلس را سپر دفاع از حقوق ملت در مقابل اجانب کنند.

لاریجانی همکاری و تعامل قوای سه‌ گانه و ملت و دولت در شرایط فعلی را ضروری دانست و با بیان این که برای عبور از رکود باید گامهای سریعتر و دقیق‌تری برداشته شود، گفت: مجلس با محور قرار دادن تحقق اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در همه کمیسیونها این موضوع را اولویت نخست خود قرار داده و طرحها و لوایح لازم و نظارت بر تحقق اقتصاد مقاومتی را پیگیری خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵