کد مطلب: 109542
 
زنگنه: برای افزایش تولید نفت از کسی اجازه نمی‌گیریم
 
وزیر نفت با تأکید بر اینکه صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است، گفت: افزایش تولید نفت حق ایران است و برای افزایش آن از کسی اجازه نمی‌گیرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۹
به گزارش نکونیوز به نقل از خبرنگار شانا، بیژن زنگنه  پس از آیین آغاز عملیات حفاری نخستین چاه طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی در جمع خبرنگاران درباره اینکه آیا صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۰ قابل تحقق است، اظهار کرد: اگر تحریم نباشد و منابع محدودی که برای احیای چاه‌هایی که تولیدشان به‌دلیل تحریم کم شده است تأمین شود، صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت تحقق‌یافتنی است.
وی با بیان اینکه به‌عنوان وزیر یک دستگاه هرگز کاری را که نمی‌توانم انجام دهم نمی‌گویم و برای خود تعهد ایجاد نمی‌کنم، تصریح کرد: صادرات روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت عملی است و بازار آن هم وجود دارد و به نظر من قیمت نفت هم کاهش نمی‌یابد.
وزیر نفت ادامه داد: معتقدم اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) حساسیت و تعهد لازم را برای حفظ قیمت نفت دارد و سازوکار لازم هم تعبیه شده است. باید دید عاقبت تحریم‌ها چه خواهد شد، فعلاً نمی‌توان در این باره اظهارنظر کرد.
زنگنه درباره اینکه در شرایط کنونی که د راوپک بحث کاهش تولید مطرح است چطور ممکن است ایران تولیدش را اضافه کند و اوپک اجازه این کار را دهد، گفت: اجازه نمی‌خواهد، افزایش تولید نفت حقمان است و بازار آن وجود دارد، ما برای افزایش تولید از کسی اجازه نخواهیم گرفت اما باید صبرکرد.
وی به این پرسش که در صورت بازگشت آمریکا به برجام آیا با شرکت‌های خارجی وارد مذاکره خواهید شد، افزود: بگذارید برگردد؛ بعد.
برای افزایش تولید از کسی اجازه نمی‌گیریم
وزیر نفت در واکنش به این پرسش که آیا اوپک اجازه افزایش تولید را به ایران می دهد، گفت: اجازه نمی خواهد؛ این حق ماست و مشکلی نیست و ما برای افزایش تولید از کسی اجازه نخواهیم گرفت، البته باید صبر کرد و دید چه خواهد شد.
زنگنه تصریح کرد: رقمی که در بودجه در نظر گرفته شده درباره نفت خام است و شامل فرآورده‌های نفتی، گاز و ... نمی‌شود؛ نفت خام یک مطلب است، صادرات گاز یک مطلب و فرآورده‌های نفتی مطلب دیگر.
بار مالی رایگان شدن گازبها کمتر از ۴۰۰ میلیارد تومان است
وی با اشاره به مصوبه دولت درباره رایگان شدن گازبهای حدود ۳۳ درصد از مشترکان خانگی از ابتدای دی‌ماه امسال، اظهارکرد: بار مالی تامین این طرح کمتر از ۴۰۰ میلیارد تومان است و بیشتر نمی‌شود و به ما گفته شده است که پس از ۶ ماه می‌توانیم برای جبران آن پیشنهادهایی به دولت ارائه کنیم.
وزیر نفت تاکید کرد: این هزینه ممکن است از مشترکانی که مصرف بالاتری دارند جبران شود البته امکان دارد دولت چنین طرحی را هم تصویب نکند؛ ۴۰۰ میلیارد تومان هم در هزینه‌های کلان انرژی کشور رقم بزرگی نیست.
زنگنه با اشاره به افزایش مصرف گاز در کشور، اظهار کرد: خواهشی که از مردم دارم این است که اسراف نشود و به حد نیاز مصرف کنند، خانه‌ها را به حدی گرم نکنند که پنجره‌ها باز شود، اگر موتورخانه‌ها را هم تعمیر و بهینه‌سازی کنند، ما با سازوکاری که در نظر گرفتیم مبلغ آن را پرداخت می‌کنیم به این دلیل که اتلاف انرژی زیادی از طریق موتورخانه‌ها انجام می‌شود با این حال اگر صرفه‌جویی شود ما هم ناچار به محدود کردن گاز صنایع نخواهیم شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵