کد مطلب: 44849
 
گزارش نکونیوز در آستانه فینال مذاکرات هسته ای
نفتی ها در جبهه مقابل دلواپسان
 
دور نهایی مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در لوزان سوییس، امروز در شرایطی کلید خورد که صنعت نفت ایران در تقابل با دلواپسان، به حاصل این مذاکرات امید بسته است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۵
دور نهایی مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در لوزان سوییس، امروز در شرایطی کلید خورد که صنعت نفت ایران در تقابل با دلواپسان، به حاصل این مذاکرات امید بسته است.
به گزارش نکونیوز، پس از ناتمام ماندن مذاکرات قبلی دو طرف در آستانه تحویل سال نو ایرانی، ادامه مذاکرات به روز ششم فروردین موکول شد تا در آخرین دور مذاکرات که قرار است تا ضرب الاجل ۱۱ فروردین – ۳۱ مارس - ادامه پیدا کند، دو طرف به توافق نهایی دست یابند. البته ضرب الاجل نهایی که در سال گذشته تعیین شده تیرماه امسال است اما دو طرف تا ۳۱ مارس باید به توافق مشخصی دست یابند و همین امر حساسیت مذاکرات لوزان را افززایش داده است. این دور از مذاکرات سرنوشت ساز ایران و ۱+۵ در حالی آغاز شده که از یک سو غرب، ایران را به اتخاذ تصمیم بزرگ دعوت کرده و از سوی دیگر، ایران نیز غرب را به تعامل با ایران و لغو تحریمها فراخوانده است و در شرایطی که گفته می شود روی ۹۹ درصد مسایل فنی بین دو طرف توافق حاصل شده است، هنوز اختلافات سیاسی، مانع از توافق نهایی طرفین شده است. مقام معظم رهبری چندی پیش، توافق مورد قبول ایران را توافق یک مرحله ای اعلام کردند و همین امر موجب شده دیگر نگرانی از چند مرحله ای شدن توافق که عملا به زیان ایران خواهد بود وجود نداشته باشد. چراکه هدف اعلام نشده ایران از این مذاکرات، لغو تحریمها به صورت یکجا است و یک مرحله ای نشدن توافق، ایران را در نیل به این هدف با مانع مواجه خواهد کرد. اما آنچه مانع از حصول توافق شده، دلواپسی دلواپسان در دو جبهه ایران و آمریکا است که عملا آنها را در یک جناح قرار داده است. از یک سو اصولگرایان تندرو در ایران بارها دلواپسی خود را در قالب برگزاری همایشها و سخنرانی ها در این زمینه اعلام کرده اند و هر گونه توافق بین ایران و غرب را عملا نفی کرده اند و از سوی دیگر جمهوریخواهان آمریکا، با توافق احتمالی دولت دموکرات باراک اوباما با ایران مخالفند. بنیامین نتانیاهو نیز از مخالفان جدی مذاکرات ایران و غرب است که این امر را بارها نشان داده و همین موجب شده روابط رژیم صهیونیستی و آمریکا تا حدی به سردی گرایش پیدا کند. اما به موازات دلواپسی دلواپسان، هر دو دولت کنونی در ایران و امریکا تمایل جدی به حصول توافق دارند و این امر بویژه برای دولت اوباما که آخرین ماههای حیات خود را سپری می کند به موضوعی حیثیتی تبدیل شده است و دو دولت مایلند علیرغم فشارهای داخلی و خارجی، به توافق نهایی دست یابند و همین امر، امیدها را برای توافق افزایش می دهد.
در این میان صنعت نفت ایران به عنوان حوزه ای از اقتصاد کشور که بیش از هر حوزه دیگری هدف تحریمهای غرب قرار داشته، بیش از پیش در انتظار حصول توافق بین ایران و ۱+۵ است. با سپری شدن بیش از یک سال و نیم از روی کار آمدن دولت جدید، انتظار برای رفع تحریمها، صنعت نفت ایران را تحت تاثیر قرار داده و حالا این اانتظار به نقطه سرنوشت ساز نزدیک شده است. صنعت نفت ایران هم اکنون در تقابل با دلواپسان داخلی مذاکرات هسته ای، حامی جدی تیم مذاکره کننده است تا شاید با توافق نهایی دو طرف، نسیم تازه ای از جذب منابع مالی و تکنولوژیک شرکتهای چند ملیتی به منظور سرعت بخشیدن به توسعه پروژه ها در ایران بوزد و روند پیشرفت پروژه ها تسهیل گردد. به همین دلیل صنعت نفت ایران فینال مذاکرات هسته ای را تا ۱۱ فروردین ماه با جدیت پیگری می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵