کد مطلب: 109532
 
واقع گرایی دولت در قیمتگذاری نفت برای بودجه سال ۱۴۰۰
 
یک کارشناس بازار انرژی گفت: قیمت نفت در شرایط فعلی بین ۴۰ تا ۴۵ دلار در هر بشکه در نوسان است که چنانچه شیوع کرونا در جهان کنترل شود،‌ قیمت‌ها بیشتر نیز خواهد شد. بنابراین قیمت ۴۰ دلاری نفت در بودجه سال آینده برآورد درست و واقع‌گرایانه‌ای به شمار می‌رود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۴

به گزارش نکونیوز به نقل از ایرنا «مرتضی بهروزی‌فر»  در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی اقتصاد جهانی و شیوع کرونا، قیمت نفت تعیین شده برای بودجه سال ۱۴۰۰ منطقی به نظر می‌رسد، افزود: چنانچه اتفاق خاصی پیش نیاید و شیوع کرونا ادامه داشته باشد، پیش‌بینی ‌قیمت نفت درسال آینده در ۴۰ تا ۴۵ دلار منطقی است، اما بابرطرف شدن مشکل کرونا، احتمال افزایش قیمت وجود دارد.
به گفته بهروزی‌فر، برای ایران، به جز رشد قیمت، حجم صادرات نیز اهمیت دارد و با توجه به نتایج انتخابات در آمریکا، ‌احتمال بازگشت آمریکا به برجام و عزم ایران برای تعامل با دنیا، بازگشت نفت صادراتی ایران به بازارهای جهانی محتمل است.
وی با اشاره به اینکه ایران می‌توان در ۶ ماه، ‌صادرات نفت خود را به دو میلیون بشکه در روز برساند، اضافه کرد: چنانچه بازار نفت مهیا باشد، ‌در صورت همکاری ایران با کشورهای اوپک پلاس،‌ مجموع صادرات نفت و میعانات گازی ایران از ۲.۵ میلیون بشکه فراتر خواهد رفت.
بهروزی‌فر با بیان اینکه سیاست‌های آمریکا در زمینه انرژی تنها محدود به دولت خاصی نیست، گفت: نباید با حضور بایدن انتظار داشته باشیم توسعه ذخایر نفت‌های غیرمتعارف در آمریکا متوقف شود، زیرا سیاست انرژی آمریکا خودکفایی حداکثری و کاهش وابستگی به خارج برای تامین نفت است.
وی تاکید کرد: همچنین توسعه انرژی‌های نو نیازمند قیمت‌های بالاتر نفت برای اقتصادی شدن آنها است. از سوی دیگر، تولید نفت‌های غیر ‌متعارف نیز بدون افزایش قیمت نفت ادامه نخواهد داشت، بنابراین آمریکا نیازمند قیمت‌های بالاتری در بازار نفت خواهد بود.
به گزارش ایرنا، رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نرخ ارز را در لایحه بودجه سال آینده ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم، گفت: قیمت نفت را هنوز قطعی نکردیم، اما برآوردهای اولیه برای نفت بشکه‌ای ۴۰ دلار است.
«محمدباقر نوبخت» روز ۲۸ آبان ۹۹ در خاتمه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از تایید بودجه سال ۱۴۰۰ در دولت خبر داد و افزود: بودجه در مهلت قانونی و پیش از ۱۵ آذرماه به مجلس تقدیم خواهد شد.
قیمت نفت در ماه های گذشته به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضا در بازارهای جهانی با کاهش همراه بود، اما با افزایش امید به ساخت واکسن کرونا، ‌قیمت‌ها در هفته گذشته افزایشی شده و انتظار می‌رود در زمستان قیمت نفت به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵