کد مطلب: 100694
 
موضع رسمی اتحادیه اروپا درباره برجام اعلام شد:
رفع نگرانی های ترامپ با حفظ برجام
موگرینی : توافق هسته ای با ایران بند غروب ندارد
 
نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه در لوکزامبورگ برگزار شد. نشستی که یکی از محورهای مهم آن توافق هسته ای با ایران بود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۹
نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه در لوکزامبورگ برگزار شد. نشستی که یکی از محورهای مهم آن توافق هسته ای با ایران بود.
به گزارش نکونیوز، اگرچه پیش از برگزاری نشست دیروز، برخی رسانه ها درباره احتمال اعمال تحریم هایی علیه ایران گمانه زنی کرده بودند، اما فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن حمایت جدی از برجام گفت که قرار نبود در این نشست درباره تحریم ایران تصمیمی اتخاذ شود. موگرینی سیاست رسمی اتحادیه اروپا را در قبال برجام هم اعلام کرد و گفت : وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در جلسه امروز (دوشنبه) بحث خوبی درباره برجام داشتند و تعهد قوی خود را به ادامه اجرای کامل توافق توسط همه طرف ها مورد تاکید قرار دادند. وی البته گفت: از کار سه کشور اروپایی - فرانسه ، آلمان و انگلیس - با آمریکا برای پرداختن به برخی از نگرانی های ابراز شده رئیس جمهوری ترامپ در چهارچوب توافق حمایت می کنیم. وی البته این را هم گفت که: در عین حال تلاش می کنیم تا به جامعه بین المللی و مقام های ایرانی اطمینان بدهیم که اتحادیه اروپا نه تنها به اجرای کامل برجام متعهد است بلکه به اجرای کامل آن در آینده ادامه خواهد داد زیرا آن را عنصری استراتژیک برای امنیت اروپا و منطقه می دانیم. موگرینی گفت: موضوعات غیرهسته ای مانند اوضاع در سوریه، یمن یا حقوق بشر در ایران را بطور جدا از برجام مورد بحث قرار می دهیم و به حفظ برجام ادامه خواهیم داد.
سخنان موگرینی حکایت از آن دارد که فشارهای ترامپ، اگرچه نتوانسته برجام را بی اعتبار کند، اما اروپا را به این باور مشترک رسانده که می توان درباره موضوعات دیگری همچون مسایل منطقه ای و حقوق بشر، درباره ایران به مذاکرات جدیدی پرداخت و برجام های دیگری حاصل کرد. هرچند ایران به صراحت مذاکره درباره مسایلی همچون توانمندی های نظامی و حقوق بشر را رد کرده و در عین حال از این که آمریکا اجازه نداده ایران علیرغم پایبندی به تعهدات خود در برجام از مواهب پیشبینی شده در برجام بهره مند شود بارها گلایه کرده است.
آنگونه که ایرنا از لوکزامبورگ گزارش داده، موگرینی در بخش پرسش و پاسخ کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی درباره وجود اجماع سیاسی در اتحادیه اروپا برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران گفت: قرار نبود که امروز تصمیمی درباره تحریم گرفته شود . چنانکه می دانید اتحادیه اروپا تحریم هایی علیه ایران در ارتباط با مسائل غیرهسته ای دارد . پیشنهادی که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مطرح کرده اند و در روزها و هفته های آینده بین کشورهای عضو مورد بررسی قرار خواهد گرفت در ارتباط با مناقشه سوریه است و ربطی به برجام ندارد.
وی افزود: چیزی که صددرصد برای همه ما روشن است اینکه همه ما خواستار حفظ برجام تبعیت کامل توسط همه طرف ها هستیم و هر گونه رایزنی درباره مسائل دیگر باید جدا از برجام باشد. ما آماده پرداختن به نگرانی ها در خصوص مسائل دیگر از جمله مسائل منطقه ای هستیم اما باید خارج از برجام باشد و بنابراین پیشنهادهای مطرح شده در ارتباط با جنگ سوریه هیچ ارتباطی با اجرای برجام ندارد.
موگرینی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات اروپا با آمریکا در خصوص 'بند غروب' در برجام گفت: توافق هسته ای با ایران بند غروب (انقضاء شونده) ندارد بلکه حاوی شروط مختلفی با مدت زمان های متفاوت است و این دوره های زمانی مختلف بخشی از مذاکرات بوده و من نقش ویژه ای از طرف شورای امنیت برای اجرای کامل توافق به شکل موجود آن دارم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سوال دیگری نیز گفت: تحریم های ما علیه ایران همواره به موازارت تعامل و گفت وگو است و ما یک گفت وگوی سطح بالا با ایران داریم که جنبه های منطقه ای را در بر می گیرد.
وی در خصوص اینکه چه موانعی بر سر راه اعمال تحریم های جدید علیه ایران وجود دارد ، گفت: مانع خاصی وجود ندارد. همواره وقتی بحث درباره تحریم را آغاز می کنیم یا برخی از کشورهای عضو پیشنهاد تحریم را مطرح می کنند ، بحثها و ارزیابی های از جنبه های مختلف سیاسی و حقوقی انجام می شود. این کار فرایندهای خود را دارد و همچنین بحث های داخلی در کشورهای عضو انجام می شود و این فرایند هم اکنون در حال انجام است و من این مساله را به هیچ وجه دراماتیک نمی بینم.
موگرینی افزود: در حال حاضر هیچ تصمیم یا اجماعی در خصوص مفید بودن تحریم در حال حاضر وجود ندارد . احتمال این مساله در آینده را رد نمی کنم اما چنانکه گفتم اینها ربطی به برجام ندارد و با جنگ سوریه مرتبط است. وی تاکید کرد: اعتقاد دارم که گفت وگوی ما با تهران بسیار با ارزش و مهم است زیرا ما از معدود کسانی هستیم که با ایران درباره جنگ سوریه صحبت می کنیم و نیاز داریم که این کانال ارتباطی را باز نگاه داریم.

سرنوشت برجام بدون آمریکا
نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در شرایطی برگزار شد که در فاصله چند هفته مانده به مهلت تعیین شده از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای اصلاح ایرادهای ادعایی مورد نظر او در برجام و اعلام تصمیم او درباره تمدید تعلیق تحریم ها و ادامه اجرای برجام در روز ۱۲ ماه می (۲۲ اردیبهشت) ، مذاکرات و رایزنی های طرف های اروپایی با آمریکا به مراحل حساسی نزدیک شده است. «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز گفت: برجام موضوعی میان ایران و گروه1+5 است و مطالب عنوان شده در رسانه ها درباره اصلاح برجام از سوی آمریکایی ها و اروپایی ها گمانه زنی است. همان زمان و پیش از آغاز نشست لوکزامبورگ، موگرینی هم گفت: حفظ برجام برای اروپا حیاتی است و وزیران خارجه اتحادیه اروپا بار دیگر تعهد خود به اجرای کامل برجام را مورد تاکید قرار خواهند داد. موضوعی که در پایان نشست هم مورد تاکید موگرینی قرار گرفت. با این حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه آلمان ، فرانسه و انگلیس در حاشیه نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا، موضوع ادامه حمایت اروپا از اجرای کامل برجام را بررسی کردند. اما موضوع احتمال خروج آمریکا از برجام هم در این نشست بررسی شد.
وزیر امور خارجه ایرلند با بیان اینکه اتحادیه اروپا قویا خواستار حفظ توافق هسته ای با ایران (برجام) است، گفت: در جلسه امروز (دوشنبه) وزیران خارجه اروپایی امکان بقای برجام بدون مشارکت آمریکا بررسی شد. به گزارش ایرنا ، 'سیمون کاوینی'وزیر امور خارجه و تجارت ایرلند تصریح کرد، در این نشست هیچ تصمیمی درخصوص تحریم جدید ایران اتخاذ نشد.
وی در حاشیه نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در پاسخ به سئوالی در خصوص موضع اروپا درباره برجام و شایعات مطرح شده درخصوص افزایش تحریم های اروپا علیه ایران گفت: در این جلسه سئوالاتی از وزیران امورخارجه آلمان ، فرانسه و انگلیس در خصوص گفت وگوهای آنها با طرف آمریکایی مطرح شد.
وی تصریح کرد، مهم این است که دو مساله را از هم تفکیک کنیم: یکی توافق هسته ای با ایران است که از لحاظ راستی آزمایی هسته ای موفق بوده است و مساله دیگر نگرانی های جدی ما در اتحادیه اروپا درباره نفوذ ایران در منطقه و برنامه موشکی است که مساله ای کاملا جدا از توافق هسته ای است.
وی افزود: در واشنگتن ظاهرا این دو مساله به یک بحث واحد تبدیل شده است اما در اروپا اینها بحث های جداگانه ای هستند. ما قویا خواستار محافظت از این توافق هستیم و نگرانی بزرگ مسلما این است که آمریکا یا پیش از ۱۲ می یا حوالی این تاریخ ممکن است این توافق را رها کند و بحث های ما حول این مساله بود که آیا امکان حفظ و ادامه برجام درصورتی که آمریکا بخشی از آن نباشد وجود دارد یا نه
کاوینی اظهار کرد، همچنین در این زمینه بحث کردیم که آیا اتحادیه اروپا فهرست جدیدی را به تحریم های هدفمند مرتبط با سیاست های بی ثبات کننده ایران اضافه کند یا خیر . وی تاکید کرد: توافق نشست این بود که اروپا باید یکپارچه و متحد عمل کند و اعتماد زیادی به سه کشور اروپایی مشارکت کننده در برجام وجود داشت اما هیچ تصمیمی در زمینه افزایش تحریم ها اتخاذ نشد.
ژان اسلبورن وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نیز در باره بحث تحریم های جدید اروپا علیه ایران گفت: اگر نیازمند به 'ژستی' برای نگاهداشتن آمریکا در توافق باشیم باید از این مساله استقبال کنیم اما نباید اقدامی کنیم که ایران را به ترک توافق هسته ای وادار سازیم.
اما ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه در این نشست بر خلاف هفته های گذشته هیچ اظهارنظری درباره برنامه هسته ای یا موشکی ایران نکرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵