داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 78229
 
خودکفایی ایران در تولید پنبه تا ۹ سال آینده
 
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۰۰ درصد پنبه مورد نیاز کشور با برنامه ریزی های انجام شده تا افق ۱۴۰۴ از تولید داخلی تامین می شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۵
مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۰۰ درصد پنبه مورد نیاز کشور با برنامه ریزی های انجام شده تا افق ۱۴۰۴ از تولید داخلی تامین می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران تسنیم«پویا» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم هزار جریبی اظهار کرد: پیش بینی می کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه 70 درصد پنبه مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

وی پیش بینی تولید این محصول در پایان برنامه ششم توسعه را 292 هزار تن و عملکرد تولید را 2894 کیلوگرم در هکتار عنوان کرد.

هزار جریبی افزود: سطح زیر کشت پنبه در برنامه ششم توسعه به 100 هزار هکتار خواهد رسید.

وی توسعه کشت نشایی را یکی از راهکارهای افزایش تولید پنبه در کشور دانست و اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه از 100 هزار هکتار پیش بینی سطح زیر کشت پنبه، 40 هزار هکتار کشت نشایی و 60 هزار هکتار کشت مستقیم انجام خواهد شد.

هزار جریبی، افزایش بهره وری و عملکرد تولید را از مزایای کشت نشایی برشمرد و تصریح کرد: با کشت نشایی یک یا دوبار، سمپاشی نیز کاهش می یابد و مبارزه با آفات در سطح کوچکی از خزانه صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: اکنون در شش استان کشور نزدیک به 6 هکتار کشت نشایی به صورت الگویی داریم که از این سطح حداکثر بهره وری را برای ترویج، آموزش و اطلاع رسانی انجام داده ایم.

مجری طرح پنبه معاونت امور زراعت با اشاره به این که در استان های گلستان، خراسان رضوی، فارس، اردبیل، قم و خراسان جنوبی کشت نشایی به صورت الگویی انجام می شود، گفت: در این استان ها نزدیک به 25 تا 30 درصد افزایش عملکرد تولید در مقایسه با کشت مستقیم بذر داشته ایم.

وی کاهش هزینه های تولید پنبه را یکی از برنامه های معاونت امور زراعت عنوان کرد و اذعان داشت: ایجاد بانک نشا به صورت متمرکز توسط بخش خصوصی، تهیه ماشین های نشاکار و استفاده از خاک‌های معمولی هزینه تولید پنبه را کاهش می دهد.

هزار جریبی توسعه کشت حفاظتی را از دیگر برنامه ها برای افزایش تولید این محصول عنوان و تصریح کرد: سال گذشته 2500 هکتار کشت حفاظتی پنبه داشتیم و امسال کشت حفاظتی در 4 هزار هکتار از اراضی اجرا شده ضمن آن که نزدیک به 8 هزار هکتار هم کشت کم خاک ورزی صورت گرفته است.

وی با بیان این که کشاورزان به توسعه کشت این محصول اعتقاد دارند، گفت: ما با برنامه ریزی های انجام شده تلاش می کنیم اعتقاد کشاورزان به مرجله اجرا برسد.

هزار جریبی افزود: در این راستا قصد داریم از طریق نشست ها و مذاکره با صنعت نساجی، مسایل بازرگانی پنبه را برطرف کنیم و ارتباط صنعت و تولید را بهبود ببخشیم.

وی اضافه کرد: ما به دنبال آن هستیم که زنجیره تولید نساجی از کشت پنبه تا تهیه پوشاک در داخل کشور به منظوراشتغالزایی ایجاد شود.

هزار جریبی اظهار داشت: پنبه مانند کلزا از گیاهانی است که در تناوب با محصولات استراتژیک مانند گندم است و در تولید این محصولات تاثیر می گذارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵