کد مطلب: 80190
 
شفاف سازی مجلس درخصوص درآمدهای نفتی سال های ۸۷ تا ۹۱
آیا گزارش هزینه های نفت در صحن علنی قرائت می شود؟
 
یک هفته پس از آنکه سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، از بررسی درآمدهای نفتی طی سالهای ۸۷ تا ۹۱ خبر داد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که مجلس درخصوص هزینه کرد درآمدهای نفتی در سال های ۸۷ تا ۹۱ شفاف سازی می کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷
یک هفته پس از آنکه سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، از بررسی درآمدهای نفتی طی سالهای ۸۷ تا ۹۱ خبر داد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد که مجلس درخصوص هزینه کرد درآمدهای نفتی در سال های ۸۷ تا ۹۱ شفاف سازی می کند.
به گزارش نکونیوز، سالهای ۸۷ تا ۹۱، سالهای اوج قیمت نفت در بازارهای جهانی بود که درآمدهای نفتی سرشاری را نصیب دولت نهم و دهم کرد. در سال ۱۳۸۷ این درآمد برابر ۹/۸۱ ‌میلیارد‌دلار ثبت شد. در سال ۱۳۸۸ کاهش درآمدهای نفتی دیده می‌شود طوری‌که طی این سال درآمد دولت برابر ۶۲‌میلیارد‌دلار بود اما در سال ۱۳۸۹ درآمدهای نفتی بار دیگر با رشد به ۷۴‌ میلیارد‌دلار رسید. سال ۱۳۹۰ در تاریخ صنعت نفت ایران فوق‌العاده است، طی سال ۹۰، درآمدهای نفتی دولت به ۱۱۳‌میلیارد‌دلار رسید. اما در سال ۱۳۹۱، درآمدهای نفتی ایران دوباره کاهش یافت.
میانگین قیمت نفت در سال ۸۷ بیش از ۹۰ دلار بود اما در سالهای ۸۸ و ۸۹ به طور میانگین به ترتیب ۶۰ و ۷۸ دلار بود. اما در سال ۹۰ قیمت نفت اوج گرفت و از مرز ۱۰۰ دلار هم رد شد و میانگین قیمت نفت در سال ۹۱ هم بیش از ۱۰۰ دلار بود.
روز چهارشنبه ۶ بهمن، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس گفته بود: مقرر شده کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و امور دارایی و دیوان محاسبات تشکیل شود و اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت را طی سال های ۸۷ تا ۹۱ و همچنین تامین بنزین و نفت گاز را و تهاتر بنزین و عملیاتی که در حوزه نفت وجود داشته وهمچنین مابه التفاوت فروش داخلی فرآورده های نفتی با قیمت های فوب خلیج فارس را بررسی کرده و گزارش آن را دیوان محاسبات به مجلس تقدیم کرده و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس این گزارش را در صحن علنی قرائت کند. وی تاکید کرد: این تصمیم در بودجه درآمدی و هزینه ای نبوده بلکه نوعی سیاستگذاری و از جهت انجام وظیفه نظارتی مجلس می باشد و این موضوع کاملا کارشناسی و نظارتی است و ربطی به مسائل حاشیه ای از جمله متهمان نفتی ندارد.
حال، یک هفته پس از مصوبه کمیسیون تلفیق، مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس درگفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: کارگروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و امور دارایی و دیوان محاسبات برای بررسی اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱، تشکیل شده است. وی افزود:کشور در دولت گذشته به ویژه در سال های ۸۷ تا ۹۱، سالیانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار درآمد داشته است و دولت فعلی به این افتخار می کند که ۵ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته است،درحالی که دولت گذشته با درآمدهای فراوان نفتی می توانست اقدامات بسیار مهمی در کشور انجام دهد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با درآمدهای نفتی در دولت گذشته می توانستیم حدود ۴۰ هزار کیلومتر راه آهن احداث کنیم، افزود:چگونگی هزینه کَرد و محل هزینه این مقدار ارز فراوان باید شفاف سازی شود،لذا مجلس باتشکیل این کارگروه درخصوص درآمدهای نفتی شفاف سازی می کند. پزشکیان ادامه داد:شاید در دوره های گذشته تعامل با دولت سبب عدم بررسی اسناد و درآمدهای نفتی شده،اما در حال حاضر مجلس قصد بررسی آن را دارد و شاید در این خصوص اطلاعاتی کسب شده باشد.
وی با بیان اینکه اطلاعات و اسناد نفتی از نهادهای مختلف کسب می شود، یادآورشد:اصولا گزارش کارگروه بررسی اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ باید درصحن علنی مجلس قرائت شود،نباید از قبل ذهنیت داشته یا با پیش داوری شخصی را مقصر دانست، البته این همه دلار سوالاتی را در اذهان ایجاد می کند،لذا اگر خطایی دیده شد،خاطیان بر اساس چارچوب قانونی به قوه قضاییه معرفی می شوند.
حال باید دید آیا گزارش کارگروه بررسی اسناد و حساب های مربوط به صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ در صحن علنی مجلس قرائت می شود یا در پیچ و خمها باقی می ماند؟ از سوی دیگر باید دید آیا قرائت این گزارش، اگر نشاندهنده تخلفاتی باشد، تاثیرات بعدی هم خواهد داشت یا صرفا به ارائه گزارش محدود خواهد ماند؟ گذشت زمان، پاسخ این پرسشها را روشن خواهد کرد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵