۱
 
کد مطلب: 87120
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
گزارشهایی از افزایش تولید و صادرات نفت ایران
 
در بین خبرهای حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس برای تشریح موضوع صادرات گاز به ترکیه و حواشی تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، شاید گزارشها وخبرهایی که درباره میزان تولید و صادرات نفت ایران در رسانه ها منتشر شد، از اهمیت بیشتری برخوردار بود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۴
در بین خبرهای حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی مجلس برای تشریح موضوع صادرات گاز به ترکیه و حواشی تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس، شاید گزارشها وخبرهایی که درباره میزان تولید و صادرات نفت ایران در رسانه ها منتشر شد، از اهمیت بیشتری برخوردار بود.
به گزارش نکونیوز، روز سه شنبه ۲۳ خرداد، سیدپیروز موسوی، مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران در نشست شورای مدیران این شرکت اعلام کرد که ۲۴۰ میلیون بشکه نفت خام سبک ایران در سال ۹۵ از پایانه نفتی خارک به مقاصد اروپا و آسیا صادر شد که در مقایسه با سال ۹۴، نشان دهنده افزایش ۸۷ درصدی است. پارسال حدود ۷۸۰ میلیون بشکه نفت خام از پایانه نفتی خارک صادر شد که از این میان، ۲۴۰ میلیون بشکه متعلق به صادرات نفت خام سبک بوده است. پهلودهی بیش از ۸۰۰ کشتی برای دریافت نفت خام در پایانه خارک در سال ۹۵ نیز در مقایسه با سال ۹۴ که حدود ۵۴۰ کشتی پهلودهی شده بود، رشد قابل قبولی داشته است. گزارش ماهانه اوپک هم که روز چهارشنبه منتشر شد نشان داد تولید نفت خام ایران در ماه مه به ۳.۷۹۵ میلیون بشکه در روز رسید که ۴۰۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به ۳.۷۹۱ میلیون بشکه در روز در آوریل افزایش نشان داد. در ابتدای هفته هم رویترز اعلام کرده بود میزان صادرات نفت ایران به اروپا به بالاترین حد خود رسیده است.
گزارش نکونیوز در این زمینه را در لینک ذیل بخوانید: 
مشتریان غربی نفت ایران+ جزئیات

گزارش نهایی مطالعات ۴ شرکت در میدان آزادگان
نورالدین شهنازی‎زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) روز یکشنبه اعلام کرد شرکت‎های پتروناس و شل، گزارش مقدماتی حاصل از مطالعه میدان آزادگان را به شرکت ملی نفت ایران تحویل داده‎اند و به زودی نتایج نهایی مطالعات خود را ارائه می‎دهند. شرکت‎های توتال و اینپکس نیز پیش از این نتایج مطالعات خود در این میدان را به شرکت ملی نفت ایران ارائه داده‎اند. میدان آزادگان بزرگترین میدان مشترک نفتی کشور است که قرار است به صورت یکپارچه (شمالی و جنوبی) در قالب قراردادهای جدید نفتی توسعه یابد و به این منظور، آماده سازی مقدمات برگزاری مناقصه در دستور کار است. توتال فرانسه، اینپکس ژاپن، پتروناس مالزی، شرکت انگلیسی-هلندی شل و شرکت ایرانی تنکو از جمله شرکت‎هایی هستند که با هدف مطالعه این میدان مشترک، تفاهمنامه‏ همکاری با شرکت ملی نفت ایران امضا کرده‎اند. 

زنگنه در کمیسیون انرژی مجلس
کمیسیون انرژی مجلس در جلسه عصر دوشنبه ۲۲ خرداد با حضور بیژن زنگنه وزیر نفت به بررسی قرارداد فروش گاز ایران به ترکیه پرداخت. اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره آنچه در این جلسه مطرح شد گفت : بر اساس قرارداد ۲۲ ساله‌ای که منعقد شده بود گویا ترکیه در میانه کار با استناد به یکی از بندهای این قرارداد ادعا می‌کند که گاز تحویلی کیفیت لازم را ندارد و از طرف دیگر قیمت گاز تحویلی بالاتر از قیمت بین المللی است. طی یک مرحله ایران براساس رای دادگاه محکوم شده بود تا ۸۰۰ میلیون دلار پول ترکیه را برگرداند اما ترکیه مجددا در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ مدعی شده بود و پس از مذاکرات طولانی و وکلای حقوقی این موضوع به نتیجه نرسید. این عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس گفت: نهایتا براساس یکی از بندهای قرارداد مستندات در دیوان داوری سوئیس جمع آوری شد و بحثی که ترکیه در خصوص گاز تحویلی و کیفیتش داشت مختومه اعلام شد، اما در مورد قیمت گاز هنوز مواردی مطرح بود. قره خانی تصریح کرد: نهایتا دادگاه حکمی داد که ایران ۱.۹ میلیارد دلار اضافه دریافت داشته است و باید این پول را به ترکیه برگرداند. قبل از این هم در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ ، ۱۴.۵ میلیارد دلار دریافت پول گاز وجود داشته لذا حکم صادر شد که مبلغ ۱.۹ میلیاردی برگشت داده شود. وی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ایران اعلام کرد که پول ندارد تا بپردازد مقرر شد تا گاز تحویل دهد و تا الان هم به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار این کار انجام شده و مابقی هنوز مانده است. وی ادامه داد: وزیر نفت بر این نظر بود که تمام تلاش‌شان را انجام داده‌ و از همه ظرفیت‌های حقوقی استفاده کرده‌اند. 

تولید ۲۱ میلیون لیتر بنزین از ستاره خلیج فارس
در شرایطی که طی هفته های اخیر منتقدان دولت بارها از عدم تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس سخن گفته و افتتاح این پالایشگاه پیش از انتخابات ریاست جمهوری را که با حضور رییس جمهور صورت گرفته بود نمایشی می خواندند این هفته اعلام شد نخستین محموله بنزین تولیدی پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به میزان ۲۱ میلیون لیتر روز دوشنبه ،۲۲ خردادماه، وارد انبار شرکت ملی پخش فرآورده‎های نفتی منطقه بندرعباس شده است. همزمان با افتتاح رسمی فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس از دهم اردیبهشت ماه امسال تاکنون نفتای سنگین به واحد CCR تزریق و حدود ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین نیز از این واحد تولید شده است. عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام کرد: از همان روز افتتاح، بزرگترین واحد بنزین سازی ایران با خوراک میعانات گازی، در سرویس بوده و هیچ موقع متوقف نشده است. وی با بیان این‌که این واحد یک تجربه جدید در صنعت پالایش ایران به شمار می‌آید، افزود: این واحد به مرور در حال تثبیت تولید است. 

اصلاحیه جدید در قراردادهای بالادستی نفت و گاز
جلسه هیأت دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور برگزار شد تا شاهد یک اصلاحیه جدید در قراردادهای نفتی باشد. با تصویب هیأت وزیران، مصوبه مربوط به شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز اصلاح شد. بر این اساس، شرکت‌های اکتشاف و تولید که صددرصد سهام آنها متعلق به اشخاص ایرانی است و بنا بر ضرورت‌های عملیاتی در خارج از ایران به ثبت رسیده‌اند (مانند شرکت‌های پتروپارس و پتروایران) با تشخیص و تأیید وزارت نفت به عنوان شریک ‏شرکت‌های معتبر نفتی خارجی حضور دارند و با حضور در فرآیند اجرای قرارداد، امکان انتقال و توسعه دانش فنی و مهارت‌‌های مدیریتی و مهندسی مخزن به آنها میسر می‌گردد.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۷:۰۳
قضیۀ خام‌فروشی
پدیده استخراج نفت شیل و افت قیمت نفت. هر چند اغراض سیاسی در کاهش نفت دخیل بود و سادگی برخی دولت‌ها برای صیانت نفت سنتی با کاهش قیمت و مازاد تولید! این سیاست در نهایت به نفع مصرف کنندگان عمدتاً ثروت‌مند و به زیان تولیدکنندگان نفت تمام شد. سادگی عجیبی بود! قدر دوران گرانی نفت خام را ندانستند و فرصت مهمی را برای توسعه و فقرزُدای از دست داند!

امروزه دیگر اصلاً موجه نیست خام‌فروشی. وقتی می‌شود از یک بشکه نفت خام، 1300 دلار ارزش افزوده به دست آورد، چرا آن را 40 دلار فروخت؟!
http://pakabara.blogfa.com/post/8
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵