۱
 
کد مطلب: 99217
 
مسابقه فساد در ایران
عبدالکریم پهلوانی
 
چرخ توسعه كشور سرعت قابل توجهی ندارد. مهمترين دليل اين اتفاق مديران پير، خسته، بي‌انگيزه ، محافظه كار و ترسويي هستند كه نه خودشان كار مي‌كنند، نه كنار مي‌روند، نه كنارشان مي‌گذارند و نه جايگاهي براي جوانان قائل هستند. علاوه بر اين، اينها علیه جوانگرايي عمل مي‌كنند، چون مي‌ترسند بيكار شوند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳
بحران مديريت در كشور جدي‌ست و همانند بحران آب به زودي ابعاد آن آشكار مي‌شود. كشور در مديريت حرفه‌اي به شدت ضعيف شده است. چرخه‌هاي فساد، پرورش مديران حرفه‌اي را مختل كرده و از راهيابي معدودِ مديران حرفه‌اي بر مسند مديريت هم سنگ اندازي مي‌كند.
مسئولين در تشريح وضعيت فساد ايران هم از "فساد سيستماتيك" نام مي‌برند و هم " فساد قانوني و اداری"؛ اين دو در مورد خطرناك بودن اوضاع فساد در كشور و عمق آن هشدار مي‌دهد.
عزيزي گفته است "فساد مي تواند باعث سقوط نظام شود". نقش فساد را در عصبانيت معترضين اعتراضات اخير نمي‌توان ناديده گرفت. در نظرسنجي كه اخيراً انجام شده است در ميان ٥٠ مسئله مهم براي ايرانيان، فساد چهارمين مسئله شناخته شده است.
مردم اگر بدانند برخي از مهمترين بنگاه‌هاي اقتصادي كشور چگونه مديريت مي‌شوند، حتماً به شدت نگران مي‌شوند. فساد، عارضه و محصول جانبی (By-Product) برخي مديريت‌ها در كشور شده است. بخش زيادي از فساد در كشور ناشي از بحران مديريت است. فسادي كه بعضا در كشور دیده می شود به نظر به این راحتی حذف‌شدني نيست؛ در خوش‌بينانه‌ترين حالت شايد بتوان آن را مديريت كرد. فساد اگر قبلا زيرميزي بود حالا روی‌ميزي شده است. قبلا برخي مديران دزد مي‌شدند ولي اين روزها برخی بر این باورند که دزدها به صورت هدفمند و با حمايت مدير مي‌شوند. كار به جايي رسيده كه در مواردی اگر كارها فساد آلوده نشوند شاید پيش نروند.
به نظر می رسد خصولتي‌ها كه ١٠٠ شركت بزرگ ايران را در اختيار دارند در فرایند گسترش و تعميق و سازمان‌يافته كردن فساد بی‌تاثیر نباشند.
تجربه سایر کشورها در زمینه مقابله با فساد چگونه است؟ گرجستان در دوره رياست جمهوري ادوارد شواردنادزه تا سال ٢٠٠٣ بالاترين ميزان فساد را در ميان كشورهاي اوراسيا داشت و وضعیت جهانی آن نیز بسیار بد بود. از منظر شاخص فساد، رتبه اين كشور در ميان ١٧٥ كشور دنیا ١٣٣ بود. اما با روي كار آمدن ميخائيل ساكاشويلي رتبه اين كشور با تغيير رويكردها و مديريت‌ها به ٤٤ در سال ٢٠١٦ رسيده است. مهمترين عامل اين موفقيت عزم دولت با تدوين "استراتژي فراگير ضد فساد" بوده است؛ برخورد با مديران فاسد مهمترين اقدام اين استراتژي بود. اين در حالي است كه در بسياري از بنگاه‌هاي مهم و ملي ما مديراني كه حتي فسادشان محرز شده است، اخراج نمي شوند بلكه فقط جايشان عوض مي‌شود. با آن‌ها برخورد نمي‌شود چون برخي مديران بالاسري آنها يا محافظه‌كار و ترسو هستند يا خودشان نقطه ضعف دارند. در سال ٢٠١٦ رتبه ايران بر حس شاخص ادراک یا احساسِ فساد، ١٣١ در بين ١٧٦ كشور بوده است، هرچند برخي مي‌گويند وضع از اين هم بدتر است!
كشورهايي كه راه مبارزه با فساد را پيش گرفته‌اند عموماً چهار راهكار را در پيش گرفته‌اند: اقدامات پيشگيرانه، تقويت و استفاده از نهادهاي مدني، وضع يا اصلاح قوانين و نهادسازي‌هاي نظارتي و كنترل‌كننده. در كشور ما اين نهادها وجود دارند ولي اغلب ناكارامد و بعضا خودشان آلوده شده‌اند. اين نهادها حتي به شبكه‌سازي و سازمان‌يافتگي فساد كمك كرده‌اند. مهمترين اقدام پيشگيرانه كه بايد انجام شود ممانعت از تصاحب سمت‌هاي بالاي سازماني توسط مفسدان است.
كشورهايي مانند كره، ژاپن، چين، آلمان و ... پيشران‌هاي توسعه را شكل دادند و توسعه يافتند در عوض ما پيشران‌هاي فساد را درست كرده‌ايم. در آن كشورها پيشران‌هاي توسعه به دنبال هدايت و كمك به بخش خصوصي هستند ولي در كشور ما پيشران‌هاي فساد، بخش خصوصي را به فساد مي‌كشانند.
چرخ توسعه كشور سرعت قابل توجهی ندارد. مهمترين دليل اين اتفاق مديران پير، خسته، بي‌انگيزه ، محافظه كار و ترسويي هستند كه نه خودشان كار مي‌كنند، نه كنار مي‌روند، نه كنارشان مي‌گذارند و نه جايگاهي براي جوانان قائل هستند. علاوه بر اين، اينها علیه جوانگرايي عمل مي‌كنند، چون مي‌ترسند بيكار شوند.
جوانگرايي مي‌تواند از شدت پيشرفت بيماري فساد در كشور كم كند. وزير نفت، جواني را به معاونت خودش برگزيده است. اين جوان در همان يك ماه اول جلوی مشکلات بزرگ و برخی سوء‌استفاده‌ها را گرفت و اقدامات شایان توجهی انجام داد.
نظام بايد هر چه سريع‌تر و تا ديرنشده جوانان سالم را وارد عرصه مديريت كند چون هيولاي فساد همين جوانان سالم را نيز به تدريج مي‌بلعد. براي مديريت فساد بايد كل زنجيره آن را با هم ديد و نبايد تنها بر نقطه اتفاق و پاياني تمركز كرد. مديريت فساد در ايران بدون برخورد قاطع و فوري جواب نمي‌دهد و براي اين منظور بايد نهادي مستقل و ويژه، با اختيارات كامل داشت. همچنين بايد ساير نهادهاي موجود را بازسازماندهي و با این نهاد جدید همراستا كرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


علی داودی
۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۰۹:۳۶:۱۵
بسیار زیبا براوووووو
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵