کد مطلب: 32445
 
ادعای عربستان، پیامد توافق ایران و کویت
فاز جدید اختلاف در میدان آرش
 
واکنش تند ایران به ادعای عربستان در مورد میدان گازی آرش، اختلافات بر سر این میدان مشترک را که نزدیک به نیم قرن پیش کشف شده بار دیگر افزایش داد؛ اختلافاتی که منجر شده هنوز هیچ گونه برداشتی از منابع این میدان صورت نگیرد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۰۱
واکنش تند ایران به ادعای عربستان در مورد میدان گازی آرش، اختلافات بر سر این میدان مشترک را که نزدیک به نیم قرن پیش کشف شده بار دیگر افزایش داد؛ اختلافاتی که منجر شده هنوز هیچ گونه برداشتی از منابع این میدان صورت نگیرد.
به گزارش نکونیوز، ماجرا از آنجا آغاز شد که مجله اقتصادي ميس طي گزارشي به نقل از يکي از يک مقام آگاه سعودي آورده است: در نبود موافقتنامه تعيين حدود مرز دريايي بين ايران و کويت، عربستان از موافقتنامه دريايي خود براي استخراج مرز اين ميدان استفاده کرده و به اين نتيجه رسيده است که ايران هيچ سهمي در اين ميدان ندارد.این ادعا با واکنش فوری ایران مواجه شد بطوریکه علی ماجدی معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: جای تردید بسیاری است که
مذاکره های اخیر هیات های ایران و کویت در حالی انجام شده که پیشتر نیز شرکت ملی نفت ایران بر استراتژی مشارکت به جای رقابت در توسعه این میدان مشترک تاکید کرده بود. به نظر می رسد ادعای جدید عربستان پس از احساس خطر از توافق ایران و کویت در مورد این میدان مطرح شده است
عربستان سهمی در این میدان مشترک گازی داشته باشد. این سخن ماجدی البته سخنی بی پایه نبود چراکه ابتدا این میدان بین ایران و کویت مشترک بود و بعدها عربستان نیز خود را مدعی نشان داد؛ ضمن اینکه نقشه ها هم نشان می دهد بر خلاف کویت، عربستان هیچ سهمی در میدان آرش ندارد.
ادعای جدید عربستان در مورد میدان آرش یک ماه پس از سفر امیر کویت به تهران مطرح شده است؛ سفری که توافق دو کشور ایران و کویت در مورد میدان نفتی و گازی آرش را در پی داشت. پس از بهبود فضای بین المللی برای ایران در پی روی کار آمدن دولت جدید، استراتژی ایران هم در حوزه انرژی مبنی بر حل و فصل امور با شیوه مسالمت آمیز و با دیدگاه توسعه مشترک (UNITIZATION) مورد تاکید قرار گرفت و در مذاکرات ایران و کویت نیز در مورد میدان آرش بر این دیدگاه تاکید شد. میدان مشترک آرش که از نظر حدود، از دیرباز مورد مناقشه ایران و کویت بوده است، مشتمل بر دو مخزن نفتی و گازی است که در بخش ایرانی، بتازگی لرزه نگاری سه بعدی و حفاری یک حلقه چاه آن انجام شد و در بخش کویتی این میدان نیز دو حلقه چاه در نزدیکی مرزهای مشترک حفاری شده است. مذاکره های اخیر هیات های ایران و کویت در حالی انجام شده که پیشتر نیز شرکت ملی نفت ایران بر استراتژی مشارکت به جای رقابت در توسعه این میدان مشترک تاکید کرده بود. به نظر می رسد ادعای جدید عربستان پس از احساس خطر از توافق ایران و کویت در مورد این میدان مطرح شده است.
میدان گازی آرش در شمال خلیج فارس در سال ۱۹۶۷ (۱۳۴۶ خورشیدی) توسط شرکت نفتی ژاپنی " ای ـ او ـ سی"، کشف و بخش اعظم هزینه‌های آن توسط دولت وقت ایران پرداخت شد، اما بعدها کویت و عربستان سعودی، مدعی سهم داشتن در این میدان شدند. در حقیقت اختلافات از جایی شروع شد که کشور کویت مدعی شد ذخایر گاز منطقه‌ای که ایران برای حفاری انتخاب کرده‌است، با یکی از میادین این کشور به نام الدوره مشترک است و با تهدید به شکایت از ایران به نهادهای بین‌المللی، ایران ادامه فعالیت‌ها
پس از بهبود فضای بین المللی برای ایران در پی روی کار آمدن دولت جدید، استراتژی ایران هم در حوزه انرژی مبنی بر حل و فصل امور با شیوه مسالمت آمیز و با دیدگاه توسعه مشترک (UNITIZATION) مورد تاکید قرار گرفت و در مذاکرات ایران و کویت نیز در مورد میدان آرش بر این دیدگاه تاکید شد
خود در این میدان را متوقف کرد. بعد از قبول مشترک بودن این میدان بین دو کشور ایران و کویت، تعیین میزان سهم دو کشور مورد بحث واقع شد. طرف ایرانی معتقد بود که نیمی از میدان آرش متعلق به ایران است، در حالی که طرف کویتی مدعی مالکیت بیش از پنجاه درصدی از این میدان بود. از سوی دیگر علاوه بر اضافه شدن کشور مدعی عربستان به جمع صاحبان میدان آرش، اختلاف کویت و عربستان بر سر مسیر خط لوله انتقال گاز تولیدی از این میدان گازی نیز از دیگر دلایل عقب افتادن اجرایی شدن این پروژه شد. البته با این وجود، ریاض و کویت در سال ۲۰۰۰ میلادی به توافقی دو جانبه، درباره مرز آبی میان دو کشور دست یافتند؛ بطوریکه کویت و عربستان در سال ۲۰۰۰ با همراهی یکدیگر شروع به توسعه این میدان کرده بودند و تشکیلات کی.جی.او که به نام کمپانی مشترک عربستان/کویت مشهور است، مسئولیت فعالیت در این بخش خنثی یا مشترک بین دو کشور ایران و کویت را به عهده گرفته و حفاری میدان گازی آرش را آغاز کرده‌ بود. هرچند که تاکنون برداشتی از این میدان صورت نگرفته است.
ذخیره در جای گاز میدان آرش یک میلیارد فوت مکعب و ذخیره نفت درجای این میدان نیز نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود. ایران سهم خود از این میدان را ۴۲ میلیون بشکه نفت خام و ۶۵٫۵ میلیون بشکه میعانات گازی تخمین زده‌است. میدان گازی آرش که از سوی دو کشور عربی «الدوره» نامیده می‌شود، ده‌ها سال به جهت تعیین سهم ایران و کویت، به موضوعی برای اختلاف بین ایران و کویت تبدیل شده بود که سفر اخیر امیر کویت به ایران، امیدها را برای رفع اختلافات پررنگ کرد. ادعای عربستان پس از توافق ایران و کویت نشان می دهد عربستان تمایلی ندارد کویت برای برداشت از این میدان با ایران همکاری کند و ترجیح می دهد روال سابق در مورد همکاری با کویت با همان شرکت مشترک برای برداشت از این میدان ادامه پیدا کند. عربستان با وجود دارا بودن منابع عظیم نفتی، فاقد منابع گازی قابل توجهی است، بنابراین تلاش زیادی برای ورود به میدان گازی آرش دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵