کد مطلب: 45964
 
رگولاتوری شرط ادامه حیات صنعت پتروشیمی
 
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نبود رگولاتوری قانونمند در صنعت پتروشیمی را دلیل توقف رشد این صنعت دانست.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۴
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نبود رگولاتوری قانونمند در صنعت پتروشیمی را دلیل توقف رشد این صنعت دانست.

به گزارش خبرنگار شانا، محمدحسن پیوندی امروز (دوشنبه ٣١ فروردین ماه) در یک نشست خبری با اشاره به برخی مشکلات نبود رگولاتوری در صنعت پتروشیمی، اظهار کرد: پتروشیمی امیرکبیر در ٦ ماه گذشته مدیرعامل نداشته است و هم اکنون با سرپرست اداره می شود و این موضوع سبب شده است که این مجتمع در این مدت ٢ بار به تعمیرات اساسی برود.

وی با بیان این که در صنعت نفت تنوع فرآیند وجود ندارد، اما در صنعت پتروشیمی تنوع فرآیند بسیار است، گفت: قدرت اعمال حاکمیت برای رگولاتوری وزارت نفت است، اما با توجه به تاثیرگذاری بالای صنعت پتروشیمی روی دیگر صنایع، ما خواستار اختیارات قانونمند در بخش پتروشیمی هستیم.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی محور آیین نامه قیمت گذاری خوراک

وی با بیان این که وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصاد و دارایی بر اساس اصلاحیه قانون هدفمندی یارانه ها در حال تدوین آیین نامه قیمت گذاری خوراک پتروشیمی ها هستند، گفت: نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی محور این آیین نامه است و وزارت نفت از پتروشیمی نظر خواسته است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در ارزیابی وضع واحدهای تولیدی تصریح کرد: این واحدها حدود ١٧ تا ١٨ میلیون تن زیر ظرفیت کار می کنند که به دلیل کمبود خوراک و نبود هماهنگی میان واحدهای تولیدی، اما در عمل ٥٧ میلیون تن ظرفیت تولید ایجاد کرده ایم.

پیوندی ادامه داد: پارسال نسبت به سال ٩٢ چهار میلیون تن افزایش تولید داشتیم که پیش بینی می شود امسال کل فروش محصولات پتروشیمی به حدود ٣٢ میلیون تن به ارزش ٢٢ میلیارد دلار و صادرات به ١٦ میلیون تن به ارزش ١٠ میلیارد دلار برسد.

پیوندی با اشاره به ظرفیت تولید ٦٠ میلیون تنی کشور، گفت: هم اکنون ٤٤ میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور تولید می شود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می شود با راه اندازی طرحهای در دست اجرا ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در ایران به سالانه ١٢٠ میلیون تن برسد.

تحقق ظرفیت تولید سالانه ١٨٠ میلیون تنی تا پایان برنامه ٢٠ ساله

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: همچنین بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در نقشه راه صنعت پتروشیمی با توجه به وجود خوراک همچون چهار میلیون تن اتان، سه میلیون تن گاز مایع و ١٠٠ میلیون مترمکعب متان تا پایان برنامه ٢٠ ساله، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به ١٨٠ میلیون تن می رسد.

وی افزود: با تکمیل خط لوله اتیلن غرب، یک میلیون و ٢٠٠ تن به ظرفیت تولید پلی اتیلن سبک و سنگین اضافه می شود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: چهار مجتمع پتروشیمی واقع در فاز ٢ پارس جنوبی که وابسته به فاینانس چین هستند پروژه های اعتبار اسنادی (Letter of Credit) آنها باز شده است و کارهای اجرایی در سایت توسعه می یابد.

هندی ها به دنبال گاز ارزان

پیوندی با اشاره به علاقه سرمایه گذاران هندی برای حضور در پروژه های پتروشیمی در حاشیه سواحل دریای عمان گفت: سرمایه گذاران هندی در مذاکرات به دنبال دریافت گاز طبیعی با قیمت کم هستند.

وی افزود: مبنای تصور سرمایه گذاران هندی از قیمت گاز طبیعی به پیش از خصوصی سازی در صنعت پتروشیمی باز می گردد؛ در آن زمان قیمت گاز طبیعی تحویلی به واحدهای پتروشیمی به ازای هر مترمکعب ٢ سنت بود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: در صورت توافق نهایی ایران با سرمایه گذاران هندی بیش از هفت میلیون تن اوره در واحدهای پتروشیمی در سواحل دریای عمان تولید می شود.

پیوندی با اشاره به تولید کنونی پنج میلیون تن متانول در کشور گفت: تا چند سال آینده این تولید به بیش از ٢٥ میلیون تن در سال می رسد، از این رو از هم اکنون باید به فکر ایجاد واحدهای تبدیل متانول به موادی با ارزش افزوده بالا همچون پروپیلن باشیم.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه صنعت پتروشیمی بر اساس اصول موجود در برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در این نقشه راه وضع واحدهای پتروشیمی در دست اجرا مصوبه های سفرهای استانی دولتهای نهم و دهم، واحدهای باقیمانده برنامه سوم توسعه و طرحهای تازه پتروشیمی مشخص شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵