کد مطلب: 59572
 
وقتی نفت به سقوط ادامه می دهد
روسیه بزرگترین بازنده شیل اویل آمریکا
 
کاهش روزافزون قیمت نفت که حاصل افزایش تولید نفت جهان بویژه آمریکا با تکیه بر شیل اویل است، روسیه را به بزرگترین بازنده این معادله تبدیل کرده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۹
کاهش روزافزون قیمت نفت که حاصل افزایش تولید نفت جهان بویژه آمریکا با تکیه بر شیل اویل است، روسیه را به بزرگترین بازنده این معادله تبدیل کرده است.
به گزارش نکونیوز، از بین تمامی کشورهایی که از کاهش قیمت نفت ضربه می خورند روسیه با بیشترین زیان مواجه شده است. هرچند روسیه خود دارای ذخایر بزرگ نفت شیل است اما در کوتاه مدت تغییر در تامین جهانی انرژی، با توجه به اینکه آمریکا از فناوری پیشرفته تری برای استخراج شیل اویل برخوردار است و ذخایر شیل اویل آمریکا بیش از کشورهای دیگر است روسیه با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد.
کاهش مستمر قیمت نفت می تواند نظام سیاسی روسیه را متزلزل کند. حتی زمانی که قیمت نفت در مارس و اوریل ۲۰۱۴، یکصد دلار برای هر بشکه بود، کرملین انتظارات رسمی خود درباره رشد اقتصادی سالیانه را در دهه پیش رو به اندازه ۱.۸ درصد کاهش داده و اقداماتی برای صرفه جویی در بودجه جاری انجام داده بود. اگر قیمت ها بیش از پیش کاهش یابد، روسیه به احتمال زیاد تمام بودجه صندوق ذخیره خود را مصرف کرده و به دنبال آن اعمال اقدامات انقباضی شدید در بودجه خود را ادامه خواهد داد. در این حالت نفوذ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تنزل کرده و فرصتی را برای مخالفان سیاسی وی در داخل گشوده و تصویر مسکو در فضای بین المللی را تضعیف می کند. قیمت موردنیاز نفت برای روسیه برای تداوم برنامه های گذشته، ۱۵۰ دلار برای هر بشکه است که رسیدن به این قیمت، رویایی به نظر می رسد. قطعا قیمت ۳۰ دلار برای هر بشکه نفت نمی تواند آرزوهای پوتین را برآورده سازد. با این وجود روسها علیرغم کاهش قیمت نفت، همچنان نه تنها قصد ندارند تولید خود را کاهش دهند، بلکه در صورت لزوم تولید را افزایش می دهند تا سهم بیشتری از بازار را از دست ندهند. روسها رسما اعلام کرده اند که تنها زمانی تولید نفت را کاهش می دهند که قیمت نفت به صفر برسد. آنها که بازی شیل اویل را به آمریکا باخته اند قصد ندارند سهم خود از بازار را هم به رقبا ببازند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵