۹
 
کد مطلب: 19422
 
حال نفت خوب است، اما تو باور نکن!
احسان نجابت
 
۵ فاز پارس جنوبی یعنی فازهای ۱۲،۱۵،۱۶،۱۷،۱۸ تا پایان دولت دهم افتتاح شده، ظرفیت برداشت از پارس جنوبی دوبرابر شده و اولین فاز ایرانی پارس جنوبی افتتاح شد. چهار هاب جدید لاوان، چابهار، سرخس عسلویه برای توسعه پتروشیمی ایجاد شده و ایران قطب اصلی پتروشیمی خاورمیانه شده است. ظرفیت تولید بنزین به ۱۰۰ میلیون لیتر در سال رسیده و ایران صادر کننده بنزین و گازوئیل شده است. فاز دو خط لوله اتیلن غرب و واحدهای تولید کننده پلی اتیلن متصل به این خط به بهره برداری رسید. بله، خواب نما شده اید، لطفا بیدار شوید! اینها صرفا وعده های دولت دهم بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۶:۱۲
هند، ژاپن، کره جنوبی و ترکیه خرید نفت از ایران را کاهش دادند و به سقف تعیین شده از طرف امریکا رساندند. تولید نفت خام از حدود ۴.۲ میلیون بشکه به حدود ۳.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است (آمار رسمی اعلام نشده است و تاحدود ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه هم
کودتای استوارها در نفت هرم مدیریتی را معکوس کرده و به حدی بی نظمی ایجاد شده که حتی حضور یک سردار کارآزموده هم نتواست نظامی بدهد
تخمین زده شده است)و ایران از جایگاه دوم اوپک به جایگاه پنجم تنزل کرده است. بسیاری نفت ایران را می خرند و کالاهای اساسی به جای آن می دهند و این یعنی پولی برای توسعه صنعت در دست نیست. پروژه ها از فعالیت هایی موقتی و یکتا به اقداماتی دائمی و تکراری بدل شده اند. «پروژه ها هرگز به اتمام نمی رسند بلکه از مدیری به مدیر دیگر و از یک برنامه توسعه به برنامه توسعه دیگر منتقل می شوند» و این یعنی اصل بقای پروژه های نفتی. دستیابی به هرگونه منابع مالی و تکنولوژی و تجهیز و مواد شیمیایی و کاتالیست و قطعه یدکی از منابع باکیفیت بسیار دشوار است. کودتای استوارها در نفت هرم مدیریتی را معکوس کرده و به حدی بی نظمی ایجاد شده که حتی حضور یک سردار کارآزموده هم نتواست نظامی بدهد. نه تنها هیچ فاز جدیدی در پارس جنوبی به طور کامل به تولید نرسید بلکه بخش دریایی
زنگنه را باید سپاس گفت، نه به این دلیل که هیچ ایراد و اشتباهی نداشت، نه به این خاطر که هاله نور نداشت، نه به این خاطر که هیچ قرارداد اشتباهی منعقد نکرد، نه به این خاطر که میلیاردها دلار پروژه توسعه ای به سرانجام رساند، نه به این سبب که رئیس قوه قضاییه رسما اعلام کرد که هیچ مال غیرقانونی به اموالش اضافه نشده، نه به این دلیل که منتقدان سابقش و فانوس بدستانی که در به در به دنبال مافیای نفتی بودند حامیان امروزش هستند، نه به این دلیل که جایگاه بین المللی در صنعت نفت دارد، نه به این سبب که رکورد بیش ترین تولید نفت پس از انقلاب را بدست آورد، نه به خاطر بیش ترین حجم سرمایه گذاری پس از انقلاب در پتروشیمی، شاید بیش از همه اینها به این خاطر که علی رغم همه بی مهری ها و ناسپاسی ها بازهم پیشنهاد این مسولیت سنگین را پذیرفت
فاز های ۹ و ۱۰ که دوبار افتتاح شد هم هرگز تمام نشد. ایران ال ان جی به جای ال ان جی برق تولید کرد و هیچ یک از پروژه های صادرات گاز هم به بهره برداری نرسید. قطر چند برابر ما از ميدان گازي پارس جنوبي برداشت مي كند و روزانه بالغ بر ۴۰۰ هزار بشكه نفت از لايه نفتي آن برداشت مي كند و ما حتي يك بشكه نيز برداشت نمي كنيم، عربستان روزانه حدود ۴۰۰ هزار بشكه نفت از ميدان مشترك فروزان (مرجان) برداشت مي كند درحالي كه ما حدود ۲۰ هزار بشكه برداشت داريم. هاب های جدید پتروشیمی تنها در سمینارها و کنفرانس ها موجودیت دارند و روی زمین خاک و تنها خاک است. خط اتیلن مرکز نقطه شد و خط اتیلن غرب پاره خط.
بله، باور کن! حال نفت خوب نیست. نه فقط به این دلیل که در ۸ سال نام ۹ نفر به عنوان سرپرست و وزیر نفت عنوان شد و ۱۷ معاون فقط برای ۴ شرکت اصلی منصوب شد، نه فقط به واسطه این که منابع تامین مالی قطع شد. نه فقط به این علت که نوذری برای حفظ صندلی وزارت برترین مدیران نفت را خانه نشین کرد. نه فقط به این سبب که میرکاظمی کمیته انتصابات برای قلع و قمع باقیمانده مدیران ایجاد کرد و شأن خود را تا همنشینی با محفل پرونده سازانی چون حسین شیوا پایین آورد و در نهایت تولید نفت را بنا به آمار بانک مرکزی ظرف یک سال از ۳۹۴۵ هزار بشکه به ۳۵۵۶ هزاربشکه رساند. شاید نه فقط به این دلیل که دولت برای درامدهای نفتی محل خرجی بهتر از سرمایه گذاری یافته بود، نه فقط به خاطر بیش از هزار پروژه غیرنفتی که وزارت نفت را موظف به اجرای آن کردند، نه فقط به خاطر واردات بیش از ۵ میلیارد دلاری بنزین از محل منابع داخلی نفت و نه فقط به واسطه تکه تکه کردن صنعت پتروشیمی و اعطای سهام عدالت در بزنگاه انتخابات بلکه شاید به واسطه تمامی این دلایل !
رنگ رخساره نفت نشان می دهد از سر ضمیر آن و نیازی به تشریح احوالش نیست، اما یادآوری اشتباهات مانع تکرار آنها در آینده می شود. کمک می کند تا یادمان بماند که موفقیت های گذشته مرهون مدیریت اثربخش مدیران و کارکنان است.پالایشگاه ها و پتروشیمی های عسلویه خودرو نبودند، تولید نفت خود به خود افزایش نیافت و هیچ کدام یک بی دلیل فروننشست. دست اندرکاران این دوره غرورآفرین از توسعه صنعت نفت را باید ستود و دست مریزاد گفت.
زنگنه را باید سپاس گفت، نه به این دلیل که هیچ ایراد و اشتباهی نداشت، نه به این خاطر که هاله نور نداشت، نه به این خاطر که هیچ قرارداد اشتباهی منعقد نکرد، نه به این خاطر که میلیاردها دلار پروژه توسعه ای به سرانجام رساند، نه به این سبب که رئیس قوه قضاییه رسما اعلام کرد که هیچ مال غیرقانونی به اموالش اضافه نشده، نه به این دلیل که منتقدان سابقش و فانوس بدستانی که در به در به دنبال مافیای نفتی بودند حامیان امروزش هستند، نه به این دلیل که جایگاه بین المللی در صنعت نفت دارد، نه به این سبب که رکورد بیش ترین تولید نفت پس از انقلاب را بدست آورد، نه به خاطر بیش ترین حجم سرمایه گذاری پس از انقلاب در پتروشیمی، شاید بیش از همه اینها به این خاطر که علی رغم همه بی مهری ها و ناسپاسی ها بازهم پیشنهاد این مسولیت سنگین را پذیرفت.
و بدون تردید سپاس و تشکر ویژه باید داشت از محمود احمدی نژاد، که به ما درسهایی بسیار پرهزینه و گرانقیمت آموخت. آموخت قدر عافیت را بدانیم. به ما یاد داد که "از این بدتر" هم می تواند بشود. یادآوریمان کرد که سازمان ها نیز مانند درختان از سر فاسد می شوند. به روش لقمان جمله معروف امیرکبیر را یادآوری کرد که اداره مملکت به توصیه عمه و خاله نمی شود. یادمان داد که تجربه، دانش و کارآزمودگی لازمه کارامدی است و موفقیت تصادفی نیست. به همه یاد داد که ساختمان بدون ستون پرتوان سرپا نمی ایستد و سازمان بدون مدیران قدر.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۰۳:۳۴:۱۶
«شاید بیش از همه اینها به این خاطر که علی رغم همه بی مهری ها و ناسپاسی ها بازهم پیشنهاد این مسولیت سنگین را پذیرفت» به نظر شما این جمله مفهومه. یه بار قبل از اینکه بزارید تو سایت ویرایش کنید لطفا!!!
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۶:۱۱:۵۴
حالا بعدا می بینیم که ایشان چه گندی خواهند زد
 
ok
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۷:۱۹:۳۷
ok
 
علی
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۱۹:۱۶:۴۸
پیروز باشید
 
hamid
۱۳۹۲-۰۵-۲۲ ۲۳:۱۱:۲۰
حرف مفت زدن اسان است اگردین نداری لااقل ازاده باش وباانصاف ویاحداقل حرفهای غربی های بیطرف رابپذیر
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۲۵:۰۲
از ادب تو معلومه كي حرف مفت ميزنه...
منتظر باش وجوجه هارو آخر پاييز بشمار وبعد اگه حرفي داشتي بزن.
 
کمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۱۵:۳۸
پس قرار داد کرسنت که چندین برابر زیر قیمت روز گا منعقد شد را کجا جا می دهید.
 
کمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۰۹:۱۷:۱۷
پس قرار داد کرسنت را در کجا جای می دهید.
 
عمار
۱۳۹۲-۰۶-۰۳ ۱۱:۳۱:۲۸
خواستی بگی تو هم میتونی بنویسی ،جملات چرت و پرت ردیف کردی ،آمارهایی که دادی هم مثل آمارهای زنان فاحشه هست که به خواستگارشون میدن مثل آمار سن و سال شون و آمار تعداد دفعات رابطه شون با نامحرم ...
پس فهمیدی اجنبی ،اگه دفعه ی بعد خواستی مطلب بنویسی قبلش بده به یک فرد عاقل تا مطالب رو بازنویسی کنه بعد بذاره تو رسانه تا دیگران مطالعه کنند و اگر هم میخای فقط جمله و کلمه پشت سر هم ردیف کنی این کلمات رو فقط با خودت بخوان .اتهاماتی که در این مطالب به برخی سران زدی باید جوابگو باشی ولی چون به مرحله ی انسانیت و بلوغ فکری نرسیدی ازت نادیده و ناشنیده میگیرم امید است اصلاح بشی.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵