کد مطلب: 52326
 
فواید بهره‌برداری از میدانهای مشترک
 
دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری لزوم هرچه سریعتر برداشت از منابع مشترک نفت و گاز را مورد تاکید قرار داد و گفت: اجرای این مهم فواید بسیاری عاید کشور خواهد کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۹
دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری لزوم هرچه سریعتر برداشت از منابع مشترک نفت و گاز را مورد تاکید قرار داد و گفت: اجرای این مهم فواید بسیاری عاید کشور خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار شانا، محمدسعید سیف، دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به لزوم فناوریهای پیشرفته دریایی گفت: دریای عمان تا چند هزار متر عمق دارد و طبیعتا لزوم دستیابی به فناوریهای آبهای عمیق دو چندان می‌شود، از طرفی بحث منابع دریایی نفت و گاز خلیج فارس به دو قسمت شمال و جنوب تقسیم می‌شود و پارس جنوبی که حدود ٧ تا ٨ درصد گاز دنیا را در خود ذخیره کرده به عنوان یک منبع مشترک است که اگر هر چه سریعتر بتوانیم از آن برداشت کنیم، استفاده بیشتری خواهیم داشت.

وی به کشورهایی که با خشکی محصور شده‌اند اشاره کرد و افزود: دریاها می‌توانند هر کشوری را با کل دنیا مرتبط کنند و همانطور که مشهود است ارتباط با دیگر کشورها از طریق دریا به مراتب بیشتر و ملموس‌تر از طریق خشکی است.

سیف با بیان این که حدود ٧٠ درصد سطح زمین را دریا تشکیل می‌دهد تصریح کرد: عمق متوسط دریاها چیزی حدود ٣٨٠٠ متر است و نکته جالب این است که اقدامهای صورت گرفته در خصوص اکتشاف و استخراج از سطح دریا حداکثر ٢ تا ٣ هزار متر بوده است و ما تاکنون به عمق متوسط دریاها دست نیافته‌ایم و یکی از دلایل این امر گران بودن تجهیزات مورد استفاده در سطح دریاست و با وجود ذخایر عمیق در سطح دریا به توسعه فناوری دست پیدا نکرده‌ایم، از این رو، پیشرفت در سطح دریا وجود فناوریهای پیشرفته را می طلبد.

وی گفت: چیزی در حدود ١٢ مایل از نوار ساحلی در اختیار کشورهای ساحلی قرار دارد و مابقی دریاها تقریبا مشاع است، بنابراین به این صورت نباید پنداشت که تنها خشکیها متعلق به ماست، باید بدانیم دریاهای آزاد و اقیانوسها می‌توانند در اختیار کسانی قرار گیرند که فناوریهای پیشرفته در اختیار دارند و با این فناوریها، از فرصتهای موجود در دریاها استفاده می‌کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی به بعد موقعیتی کشورمان اشاره و عنوان کرد: از نظر بعد موقعیتی کشور ما به چند نقطه مهم همچون تنگه هرمز، تنگه مالاگا و تنگه باب‌المندب نزدیک است که به آن مثلث طلایی می‌گویند که چیزی در حدود دو سوم تجارت دنیا از این نقاط صورت می‌گیرد و کشتیهایی که شرق و غرب دنیا را به هم متصل می‌کنند از این مناطق عبور می‌کنند که طبیعتا می‌تواند موقعیت بازار خوبی برای ما فراهم آورد.

وی با تاکید بر این که بخش عمیق دریای خزر در نزدیک سواحل ما قرار دارد گفت: از آنجا که دریای خزر چیزی در حدود ٧٠٠ تا ٨٠٠ متر عمق دارد و بخش عمیق آن در اختیار ماست نیاز به فناوریهای خاص در آن مناطق داریم و در این خصوص کارهای زیادی برنامه‌ریزی و صورت گرفته است تا بتوانیم بهتر عمل کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵