کد مطلب: 109361
 
افزایش تولید نفت با تکیه بر قراردادهای جدید نفتی
 
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: عملیات حفاری ۱۸ حلقه چاه جدید و تعمیری در میدان‌های سه گانه دانان، نفت شهر و سعادت آباد در قالب طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت در چارچوب قراردادهای EPD/EPC در حال انجام است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۶
به گزارش نکونیوز به نقل از ایرنا، «رامین حاتمی» در رابطه با فعالیت های حفاری صورت گرفته در میدان‌های ادامه داد: هم اکنون در میدان نفتی دانان پس از احداث سه موقعیت حفاری چاه و انجام ۵۰ درصد عملیات لرزه نگاری، اولین دکل آماده شروع عملیات حفاری است. در میدان سعادت آباد نیز دو موقعیت چاه رو به پایان و یک دستگاه دکل حفاری مشغول فعالیت روی یک چاه تعمیری است. همچنین یک دستگاه دکل حفاری در میدان نفت شهر نیز در حال عملیات حفاری یک حلقه چاه تعمیری است که بزودی به دو دستگاه افزایش خواهد یافت.
حاتمی درباره ارزش قرارداد و فعالیت های لازم برای توسعه این سه میدان تصریح کرد: در برنامه توسعه این سه میدان حفاری ۱۳ حلقه چاه جدید، تعمیر پنج حلقه چاه موجود، احداث موقعیت وتسهیلات سرچاهی، خطوط لوله جریانی، جاده های دسترسی و برق‌رسانی در بخش تحت الارض و احداث واحدهای نمکزدایی، توسعه چندراهه ها و نیز مطالعات لرزه نگاری سه بعدی میادین پیش بینی شده است. مجموع ارزش قراردادهای این سه میدان بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان و حداکثر مدت زمان اجرای این قراردادها ۲۴ ماه پیش بینی شده است. اجرا و توسعه این سه پروژه توسط سه شرکت داخلی انجام می شود.
وی افزود: از ویژگیهای بارز و حایز اهمیت این پروژه ها، تخصیص چهار درصد از اعتبارات کل طرح جهت انجام طرح های عام المنفعه و مسئولیت های اجتماعی است که برای نخستین بار با این شیوه برای همان منطقه اجرای پروژه در نظر گرفته شده که زمینه محرومیت زدایی را فراهم می سازد.
مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از دیگر نکات قابل توجه این پروژه ها خاطرنشان کرد: تامین نزدیک به ۹۵ درصد کالای طرح توسط سازندگان داخلی، اخذ مجوزهای زیست محیطی و الزام پیمانکاران به رعایت الزامات HSE در بالاترین سطح و بهره گیری ازخدمات پیمانکاران محلی موجب رونق و اشتغال مناطق مورد نظر می شود. به عنوان نمونه تنها در پروژه لرزه نگاری میدان دانان که بخشی از طرح توسعه ای میدان را شامل می شود حدود ۳۰۰ نفر نیروی بومی مشغول به کار هستند.
حاتمی انجام این پروژه ها توسط شرکتهای ایرانی را فرصت ذیقمتی برای کسب تجربه و فعالیت در عرصه های بین المللی برشمرد و اظهار داشت: با توجه به محدودیت منابع مالی، با هم اندیشی و برگزاری جلسات متعدد مجموعه وزارت نفت، سبک جدیدی از اجرای پروژه در قالب قراردادهای (EPC/EPCF ) طراحی و اجرایی شد که علاوه بر تامین منابع مورد نیاز، غیر از منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران، فرصت مناسب و نقطه عطفی برای شرکتهای توانمند ایرانی ایجاد شده تا با نظارت عالیه کارشناسان توانمند شرکت ملی نفت ایران، مدیریت یکپارچه پروژه ها را راهبری کرده و زمینه حضور و فعالیت آنها در عرصه های بین المللی فراهم شود.
طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان دانان در استان ایلام با هدف افزایش ظرفیت تولید میدان از هشت هزار بشکه به ۱۹ هزار بشکه در روز است. همچنین طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان سعادت آباد در استان فارس با هدف افزایش ظرفیت تولید میدان از چهار هزار بشکه به هفت هزار بشکه در روز دنبال می شود. طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان نفت شهر واقع در استان کرمانشاه با هدف افزایش ظرفیت تولید میدان از سه هزار بشکه به ۵۷۰۰ بشکه در روز را شامل می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵