وزارت نفت ماهانه حدود ٣٠ هزار میلیارد ریال از محل فروش گاز و فرآورده های نفتی به سازمان هدفمندی یارانه ها پرداخت می کند
 
 
 
کد مطلب: 33650
 
منابع مالی وزارت نفت در حساب سازمان هدفمندی یارانه ها
یارانه ها باز هم با کمک وزارت نفت واریز شد
 
بامداد پنجشنبه، بار دیگر یارانه های نقدی بدون تغییر نسبت به گذشته و به حساب همه سرپرستان خانوارهایی که از دریافت یارانه انصراف نداده اند پرداخت شد تا همچنان اعطای یارانه به مردم به کمک صنعت نفت ادامه داشته باشد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۱
بامداد پنجشنبه، بار دیگر یارانه های نقدی بدون تغییر نسبت به گذشته و به حساب همه سرپرستان خانوارهایی که از دریافت یارانه انصراف نداده اند پرداخت شد تا همچنان اعطای یارانه به مردم به کمک صنعت نفت ادامه داشته باشد.
به گزارش نکونیوز، در سالهای ١٣٨٠ تا پایان سال ١٣٩٠ در مجموع ٤٥٥ هزارو ٩٥٦ میلیارد تومان یارانه حاملهای انرژی در بخش فراورده های نفتی و گاز طبیعی داده شده است. رقم بزرگی که در صورت مصرف شدن در بخشهای مربوط به رفاه اجتماعی و توسعه صنعتی می توانست مشکل گشای بسیاری از چالشهای اقتصادی و اجتماعی امروز در بخش تامین اجتماعی و اشتغال باشد. از زمان آغاز پرداخت نقدی یارانه ها به مردم نیز، بخش اعظم یارانه ها از حساب وزارت نفت تامین شد و با توجه به بی ثباتی در وزارت نفت به دلیل تغییر مداوم وزرا در دولت گذشته، پرداخت نقدی یارانه ها از طریق منابع وزارت نفت، با مخالفتی مواجه نشد؛ کمااینکه بخشی از هزینه اجرای طرحهای مصوب سفرهای استانی هم از طریق منابع مالی وزارت نفت تامین می شد و بدین ترتیب وزارت نفت به قلکی برای دولت تبدیل شده بود.
با تغییر دولت و تلاش برای رفع مشکل پرداخت نقدی یارانه ها که با توجه به کم ارزش شدن پول ملی، مبلغ آن تاثیر چندانی در زندگی مردم ندارد، به دلیل برخی سوءظن ها که در مردم به دلیل عملکرد دولت گذشته ایجاد شده بود، بسیاری از مردم از دریافت یارانه نقدی انصراف ندادند و دولت همچنان به پرداخت یارانه ها ادامه می دهد. بر اساس آنچه منصور معظمی معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت اعلام کرده، وزارت نفت ماهانه حدود ٣٠ هزار میلیارد ریال از محل فروش گاز و فرآورده های نفتی به سازمان هدفمندی یارانه ها پرداخت می کند؛ در حالیکه این مبلغ می توانست صرف تامین منابع مالی موردنیاز برای اجرای پروژه های دارای ارزش افزوده بالاتر هزینه شود. درحالیکه از این طریق، این مبالغ به رکود، افزایش نقدینگی کاذب و تورم دامن زده است. به نظر می رسد هر چه قدر زودتر شاهد تغییر روال پرداخت نقدی یارانه ها و برداشته شدن بار مالی تامین یارانه از روی دوش وزارت نفت باشیم، زمینه برای بهبود شرایط مالی وزارت نفت برای اجرای پروژه ها بیشتر فراهم خواهد شد؛ بویژه در شرایطی که با عدم بازگشت سرمایه گذاران خارجی و کمبود منابع مالی داخلی، لازم است از هر شیوه ای برای تامین منابع مالی موردنیاز وزارت نفت استفاده کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵