داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 104293
 
کاهش شوری آب خوزستان
 
مدیرعامل آب و برق خوزستان با اشاره به شکستگی خط انتقال آب غدیر به آبادان و خرمشهر در روزهای اخیر گفت: با تلاش هایی که به صورت شبانه روزی انجام شد، خط لوله غدیر ترمیم و در حال حاضر انتقال آب به آبادان و خرمشهر از طریق لوله مذکور از سر گرفته شده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۶
مدیرعامل آب و برق خوزستان با اشاره به شکستگی خط انتقال آب غدیر به آبادان و خرمشهر در روزهای اخیر گفت: با تلاش هایی که به صورت شبانه روزی انجام شد، خط لوله غدیر ترمیم و در حال حاضر انتقال آب به آبادان و خرمشهر از طریق لوله مذکور از سر گرفته شده است.

محمدرضاشمسایی در گفت‌وگو با ایسنا با رد مجدد شایعه صادرات آب به کشورهای عراق و کویت، تصریح کرد: ایران نه آبی به کشورهای همسایه صادر می‌کند، نه قصدی در این رابطه دارد. هیچ قراردادی در این زمینه با کشورهای همسایه منعقد نشده است و در مجموعه تاسیسات موجود، امکان اینکه شکستگی‌هایی رخ دهد و از آن در شبکه های مجازی بهره برداری سوء استفاده شود وجود دارد، بنابراین ضمن تکذیب هرگونه انتقال آب به خارج از کشور، صراحتاً اعلام می‌کنیم که چنین چیزی واقعیت ندارد.

وی با اشاره به این‌که احداث بند مارد در نقطه انتهایی بستر رودخانه کارون به منظور جلوگیری از تاثیر مد دریا، یکی از اقدامات موثری است که سازمان آب و برق خوزستان از چند ماه قبل آغاز و در هفته گذشته به اتمام رساند، ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از مد دریا پشت این بند محبوس مانده، از چند روز قبل برای تخلیه آن از طریق ایستگاه پمپاژ مارد اقدام کرده ایم که با تخلیه تدریجی آن شاهد کاهش EC و شوری آب هستیم و همچنان هم این روند ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با پیگیری‌هایی که در حال انجام است، برداشت‌های بالادست توسط شرکت‌های نیشکر و کشت های شلتوک در پایین دست کارون کنترل شده و در حال پایش است.

شمسایی اظهار امیدواری کرد، با کاهش اثرات منفی بالادست، شاهد بالا رفتن کیفیت آب شهرستان های آبادان و خرمشهر باشیم.

کاهش فشار به‌خاطر برداشت غیرمجاز اهالی است

در همین زمینه، صابر علیدادی، معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان نیز با اشاره به فیلم منتشر شده در فضای مجازی با موضوع انتقال آب به عراق با تصریح بر این که سازمان آب و برق خوزستان هیچ برنامه ای برای انتقال آب به عراق ندارد، گفت: خط لوله منتشر شده در فیلم، مربوط به خط آبرسانی به شهرهای آبادان و خرمشهر است.

وی با اشاره به شکسته شدن شیرهای تخلیه هوا در این خط انتقال آب تصریح کرد: همانگونه که در فیلم مشخص است، شیرهای تخلیه هوا توسط اهالی بومی منطقه شکسته شده و از آب آن به صورت غیرمجاز برای مصارف کشاورزی و احشام استفاده می شود.

علیدادی، دلیل عمده کاهش دبی و فشار در خط انتقال آب به شهرهای آبادان و خرمشهر برای تامین پایدار آب را برداشت های غیرمجاز اهالی منطقه دانست.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با توجه به تنش های آبی موجود و بحران در تامین پایدار آب شهرهای آبادان و خرمشهر تصریح کرد: سازمان آب و برق خوزستان هیچ برنامه ای برای انتقال آب به کشور عراق را ندارد.

وی هرگونه شایعه پراکنی مبنی بر انتقال آب به خارج از کشور را رد کرد.

شوری آب آبادان به ۳۸۰۰ میکروموس کاهش یافت

مدیر اداره آبفا آبادان نیز گفت: میزان شوری امروز آب ۳۸۰۰ تا ۳۹۰۰ میکروموس است که از میانگین سال‌های گذشته در این فصل با کیفیت‌تر است.

علیرضا خلیلی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه آب در سطح شهرستان آبادان بدون هیچ مشکلی در دسترس است، اظهار کرد: میزان شوری امروز آب سه هزار و ۸۰۰ تا سه هزار و ۹۰۰ میکروموس است که از میانگین سال‌های گذشته در این فصل با کیفیت‌تر است.

وی افزود: در سالهای گذشته در این فصل ای سی آب بالای چهار هزار میکروموس بود. در حال حاضر آب با کیفیت مطلوب در شبکه‌ها برقرار است و مردم می‌توانند از این آب برای شرب استفاده کنند.

مدیر اداره آبفا آبادان ادامه داد: با افتتاح خط دوم غدیر در ۱۵ تیرماه، برداشت از رودخانه بهمنشیر به طور کامل از مدار خارج و آّب غدیر وارد شبکه می‌شود که با این کار شوری آب به ۲ هزار میکروموس می‌رسد که قابلیت شرب نیز دارد.

خلیلی‌نیا تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ورودی آب از غدیر یک در حدود ۱۱۰ هزار مترمکعب بوده که با افتتاح طرح غدیر ۲ این میزان به ۱۳۵ هزار مترکعب می‌رسد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر در سطح شهر نیازی به آبرسانی با تانکر وجود ندارد اما در روستاها به دلیل برداشت از رودخانه بهمنشیر، کماکان آب شور وجود دارد و به تانکر نیاز است. همچنین در نقاط حاشیه‌ای شهر چند تانکر نگه داشته‌ایم که در صورت لزوم استفاده شود. در این مدت در آبادان ۱۰ تانکر در شهر و ۴۰ تانکر در روستا مورد استفاده قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در پی افزایش شوری آب در چند روز گذشته در آبادان و خرمشهر متاثر از ترکیدگی خط لوله انتقال آب از طرح غدیر، بخش آب و فاضلاب استان خوزستان مجبور به برداشت آب از بهمنشیر و کارون شد و در نتیجه میزان سختی و شوری آب این شهرستان به ۱۲ هزار میکروموس بر متر مکعب رسید. در حال حاضر بخشی از آب غدیر به شبکه آبرسانی خرمشهر و آبادان تزریق شده و سختی آب از ۱۲ هزار میکروموس بر مترمکعب به حدود ۵۰۰۰ میکروموس رسیده و سبب کاهش شوری آب در این دو شهرستان شده است.

استاندار خوزستان نیز قول داده است با تکمیل خط انتقال دوم طرح غدیر تا ۱۵ تیر امسال مشکل آب شهرستان‌های خرمشهر و آبادان برطرف شود.

عزیزالله شهبازی، فرماندار آبادان از مردم شهرستان آبادان بابت سختی و شوری آب آبادان عذرخواهی کرده و گفته است: ۴۰ مخزن ۱۰ هزار لیتری برای تامین آب آشامیدنی مردم در نقاط مختلف شهر آبادان جانمایی و به مرور زمان نصب خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵