کد مطلب: 59292
 
انقلاب انرژی، اهرم فشار سیاستهای آمریکا
 
انقلاب انرژی در آمریکا، علاوه بر تقویت اقتصاد آمریکا، نوید برنده تر شدن ابزارهای سیاستهای ایالات متحده را نیز با خود به همراه دارد؛ موضوعی که در تحریم های ایران مصداق یافت و اکنون با آزاد شدن صادرات نفت آمریکا، بیش از پیش می تواند در پیشبرد سیاستهای آمریکا در عرصه بین المللی موثر باشد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۹
انقلاب انرژی در آمریکا، علاوه بر تقویت اقتصاد آمریکا، نوید برنده تر شدن ابزارهای سیاستهای ایالات متحده را نیز با خود به همراه دارد؛ موضوعی که در تحریم های ایران مصداق یافت و اکنون با آزاد شدن صادرات نفت آمریکا، بیش از پیش می تواند در پیشبرد سیاستهای آمریکا در عرصه بین المللی موثر باشد.
به گزارش نکونیوز، وقتی به مساله تحریم های اقتصادی می پردازیم، منابع متنوع انرژی آمریکا مزیت خاصی را برای این کشور ایجاد می کند. برای نمونه اعمال محدودیت های کم نظیر روی صادرات نفت ایران بدون افزایش منابع انرژی در آمریکای شمالی، تقریبا غیرممکن بود. برخلاف تحریم های گذشته علیه ایران، عراق، لیبی و سودان در سالهای اخیر که در طول اشباع بازارهای نفت جهانی رخ داد، تحریم های ایران وقتی
واشینگتن برای کسب حمایت دیگر کشورها به منظور اعمال اقدامات سخت گیرانه علیه تهران، مجبور بود تا به دیگران اطمینان دهد که حذف نفت ایران از بازارهای جهانی موجب افزایش شدید قیمت، نخواهد شد. تحریم هایی که کنگره در دسامبر ۲۰۱۱ وضع کرد پیش شرط اعمال برخی محدودیت ها را منوط به وجود نفت کافی در بازار جهانی اعلام کرده بود
اعمال شد که بازارهای نفت در حالت رکود قرار داشت و قیمتها بالا بود. واشینگتن برای کسب حمایت دیگر کشورها به منظور اعمال اقدامات سخت گیرانه علیه تهران، مجبور بود تا به دیگران اطمینان دهد که حذف نفت ایران از بازارهای جهانی موجب افزایش شدید قیمت، نخواهد شد. تحریم هایی که کنگره در دسامبر ۲۰۱۱ وضع کرد پیش شرط اعمال برخی محدودیت ها را منوط به وجود نفت کافی در بازار جهانی اعلام کرده بود.
اگرچه این بند به کاخ سفید قدرت عقب انداختن تحریم ها را می داد، اما هرگز مورد استفاده قرار نگرفت زیرا به خاطر افزایش پیوسته تولید نفت های نامتعارف در آمریکا، حدود ۱ میلیون بشکه نفت تولیدی ایران که به موجب تحریم ها از بازار حذف شد، جبران گردید. نفت آمریکا به واشینگتن اجازه داد تا نگرانی و ترس دیگر دولتها از افزایش شدید قیمت را تسکین دهد و در نتیجه حمایت بین المللی برای تحریم های سخت و گسترده را به دست آورد. این اقدامات به اقتصاد ایران، آسیب زد. در نبود منابع جدید در ایالات متحده، این تحریم ها هرگز تصویب و اجرا نمی شد.
رستاخیز انرژی آمریکا همچینین باعث فراهم سازی مذاکرات تجاری ایالات کتحده با کشورهایی که برای دستیای به ال ان جی آمریکا رقابت می کنند شده که از جمله توافقهای تجاری چندجانبه عمده همچون مشارکت تجارت و سرمایه گذاری فراآتلانتیک با ۲۸ کشور اتحادیه اروپایی و مشارکت فراپاسیفیک با ۱۱ کشور حاشیه اقیانوس آرام در قاره های اسیا و آمریکا شده است. تغییر و تحول در انرژی جهانی یک راه جدید تقویت دوباره اتحادها و ائتلافها را به واشینگتن داده است و دولت باید تلاشهای اولیه را افزایش داده و آنها را با استراتژی اتحاد بزرگ بواسطه پشتیبانی از آنها ارتباط دهد. همچنین با استفاده از منابع انرژی جدیدش از اینکه عرضه کنندگان رقیب به متحدانش زورگویی کنند (همچون روسیه)، باز بدارد. بحث مشارکت با چین نیز در زمینه شیل اویل و شیل گس می تواند با توجه به سرمایه گذاری شرکتهای چینی در این صنعت در امریکا دنبال شود. همپوشانی منافع آمریکا و چین به عنوان دو مصرف کننده بزرگ انرژی جهان، می تواند زمینه تعامل و همکاری دو کشور را فراهم بیاورد. ایالات متحده و چین منافع مشترک خودشان را در «امنیت انرژی- تامین و عرضه مطلوب بازارهای انرژی» تصریح کرده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵