کد مطلب: 57492
 
نفت در هفته ای که گذشت
بدهی نفت به بخش خصوصی کی پرداخت می شود؟
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۸
هفته ای که گذشت بیژن زنگنه وزیر نفت در آستانه اجلاس گازی جی ای سی اف، یک کنفرانس خبری و یک برنامه تلویزیونی داشت تا ویژگی های این نشست را که در تهران برگزار می شود تشریح کند. اما اظهارات دیگری هم توسط زنگنه مطرح شد که در نوع خود قابل تامل است.
به گزارش نکونیوز، یکی از مهمترین اظهارات وزیر نفت، بدهی ۳ میلیارد دلاری وزارت نفت به بخش خصوصی بود. وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه به بخش خصوصی بیش از ۳ میلیارد دلار بدهکار است که کمی از آن را با قرض داده‌ایم گفت : وزارت نفت تا اندازه‌ای می‌تواند از صندوق توسعه وام بگیرد. در برنامه ششم پیش بینی شده که بخشی از این بدهی‌ها که بیشتر به بانک ها و بانک مرکزی بوده است از محل درآمدهای نفتی پرداخت شود. وی همچنین گریزی هم به طلب نفتی ۵ میلیارد یورویی ایران از هند و ژاپن و امارات زد که به دلیل تحریم ها قفل شده است. او البته نگفت بدهی نفت به بخش خصوصی چه زمانی پرداخت می شود. شاید از اوایل ژانویه که رسما تحریم های ضد ایرانی لغو شود، با وصول طلبهای نفتی ایران که مبلغ بالایی است بتوان امید داشت که وضعیت نفت اندکی بهبود یابد و از جمله بدهی به بخش خصوصی پرداخت شود.
بازار نفت اشباع شده
آژانس بین‌المللی انرژی روز شنبه ۲۳ آبان از اشباع بازار نفت خبر داد و اعلام کرد: جهان با نفتی که در ماه‌های اخیر باعث پرشدن بی‌سابقه ذخایر شده است روبرو است و کند شدن رشد تقاضا به همراه عرضه کشورهای خارج از اوپک می‌تواند در سال آینده این اشباع را بدتر کند. آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه خود با بیان اینکه پر بودن ذخایر یک حفاظ بی‌سابقه در برابر شوک‌های ژئوپلتیک یا اختلالات غیرمنتظره عرضه ایجاد می‌کند، گفت: ذخایر نفتی در سطح بی‌سابقه سه میلیارد بشکه بازار‌های جهانی را در یک راحتی و امنیت بی‌سابقه قرار داده است. آنگونه که آژاتنس اعلام کرده افزایش تولید نفت شیل آمریکا از یک سو و مخالفت اوپک با کاهش تولید برای دفاع از سهم بازار از سویی دیگر، عوامل اصلی کاهش بیش از ۵۰ درصدی قیمت نفت در ۱۸ ماه گذشته است که بنابر شواهد موجود، با توجهبه اشباع بازار، حداقل تا پنج سال آینده نباید در انتظار افزایش قیمت نفت حتی تا سطح ۸۰ دلار باشیم.
افزایش قیمت نفت پس از حملات فرانسه به داعش
بهای نفت در بازارهای جهانی روز دوشنبه در نخستین روز کاری هفته پس از حملات هوایی گسترده فرانسه علیه گروه تروریستی داعش در سوریه بالا رفت اما این افزایش قیمت همچون ۱۸ ماه گذشته، موقتی بود و تاثیر محسوسی در درازمدت روی بازار نداشت. پس از حملات خونبار پاریس در روز جمعه، نفت خام که کاهش قیمت هشت درصدی را تجربه کرده بود در روز دوشنبه افزایش یافت بطوریکه نفت سبک آمریکا با ۳۴ سنت افزایش به بالای ۴۱ دلار بازگشت و ۴۱ دلار و هشت سنت در هر بشکه معامله شد. نفت برنت نیز با ۵۰ سنت افزایش به ۴۴ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه رسید. البته تحلیلگران معتقدند قیمت نفت از جانب عرضه و تقاضا تحت فشار است چرا که تولید به رغم رشد کند اقتصاد جهانی همچنان بالا است. به همین دلیل اشباع نفت در بازار موجب شده افزایش قیمت نفت پس از حوادث مختلف در منطقه خاورمیانه، کم و موقتی باشد.
اظهارات زنگنه، مقدمه ای برای اجلاس گاز
بیژن زنگنه وزیر نفت ظهر روز سه شنبه در نشستی خبری، برنامه‌ها و اهداف برگزاری سومین اجلاس سران و هفدهمین نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) را که از شنبه در تهران آغاز می شود تشریح کرد. وی تصریح کرد: اجلاس کشورهای صادر‌کننده گاز نشستی برای همکاری رقیبان با یکدیگر است. وزیر نفت با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس سران و نشست وزیران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در تهران، گفت: محور اصلی سومین اجلاس سران جی‌ئی‌سی‌اف «گاز و توسعه پایدار» است که ناظر به بحثهای زیست محیطی است و حاوی پیام برای کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی خواهد بود. به گفته زنگنه، دو اجلاس وزارتی در روز شنبه (٣٠ آبانماه) برگزار می شود که جلسه صبح آن نشست عادی وزیران و بعدازظهر همان روز نشست فوق العاده خواهد بود. یکشنبه (اول آذرماه) اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر جی یی سی اف با حضور تعدادی از مهمان به ریاست رئیس جمهوری کشورمان تشکیل می شود و طی آن علاوه بر آن که سران فرصت دارند نظرات خود را در خصوص صادرات گاز و دیگر مباحث مربوط به گاز مطرح کنند در پایان نیز بیانیه اجلاس منتشر خواهد شد. وزیر نفت با تأکید بر این که این نخستین اجلاس سران است که با حضور ٩ رئیس کشور برگزار می شود، ادامه داد: در نخستین اجلاس سران مجمع که در قطر برگزار شد چهار رئیس کشور و در اجلاس دوم در روسیه ٦ رئیس کشور حضور داشتند و برای سومین اجلاس که در تهران برگزار می شود تاکنون حضور ٩ رئیس کشور قطعی شده است.
سوخت ندادند، هواپیماها پرواز نکردند!
در اتفاقی عجیب، روز چهارشنبه، عدم سوخت رسانی به هواپیماهای دو شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور موجب تاخیر پروازهای بین المللی این دو شرکت در فرودگاه امام خمینی (ره) شد. مدیر بازرگانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با تاکید براینکه مشکل عدم سوخت‌رسانی به دو ایرلاین تنها مشکل بدهی مالی بوده، تاکید کرد که هیچ مشکلی در خصوص ذخیره‌سازی سوخت در فرودگاه‌ها وجود ندارد. محمدرضا مظلومی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه دو شرکت هواپیمایی آسمان و ایران ایرتور باید برای خرید ضمانت نامه مراجعه می کردند، گفت: فروش سوخت به دوشرکت آسمان و ایران ‌ایر‌تور به‌ صورت نقدی صورت می‌گیرد و به همین جهت در برخی از فرودگاه‌های کشور محدودیت برای تأمین سوخت این دو شرکت هواپیمایی لحاظ شده است. اما اگر این شرکت ها ضمانت‌نامه ارائه کنند سوخت اعتباری به آنها نیز ارائه می شود. وی درباره رقم بدهی‌های این دو شرکت هواپیمایی اظهار کرد: در حال حاضر شرکت هواپیمایی آسمان ۲۶۵ میلیارد تومان و شرکت هواپیمایی ایران ایرتور ۶۰ میلیارد تومان به شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی بدهکار است. حمیدرضا سیدی مدیرکل فرودگاه بین‌المللی امام(ره)گفته بود؛ از صبح چهارشنبه ۲۷ آبان به دلیل اختلاف حساب شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت سوخت‌رسان اوج در فرودگاه امام٬ سوخت مورد نیاز هواپیماهای برخی شرکت‌های هواپیمایی تامین نشد که این اتفاق چندین پرواز را با تاخیر مواجه کرد، اما این مشکل با مکاتبه سازمان هواپیمایی با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی رفع و سوخت مورد نیاز هواپیماها تامین شده‌ است. علیرغم مشکل دامنه دار بدهی شرکتهای هواپیمایی به شرکت پخش فرآورده های نفتی، هنوز راه حل مناسبی برای رفع این مشکل پیدا نشده است.
تداوم واکنش ها به اظهارات زنجانی
دادگاه سریالی بابک زنجانی همچنان ادامه دارد و همچون جلسات قبلی، در هفته ای که گذشت نیز برخی اظهارات بابک زنجانی با واکنش های مواجه شد. مهمترین واکنش از سوی معاون اول رییس جمهور بود که با اشاره به برخورد قهرمانه و طلبکارانه متهم نفتی با نظام جمهوری اسلامی ایران در دادگاه، گفت که دستگاه قضایی باید برخورد جدی و قاطعانه‌ای با این متهم داشته باشد.
اسحاق جهانگیری در سومین کنفرانس ملی مدیریت بحران با اشاره به برگزاری دادگاه متهم نفتی گفت: به هیچ وجه قابل قبول نیست فردی دو میلیارد و هفتصد میلیون دلار پول مملکت را در اختیار داشته باشد و در دادگاه از موضع یک قهرمان و طلبکار با نظام جمهوری اسلامی ایران صحبت کند. اگر این فرد صحبت از داشتن پول زیاد می‌کند چرا پول مملکت را نمی‌دهد تا از زندان خلاص شود؟ این برخورد توهین آمیز است و از دستگاه قضایی کشور درخواست می‌کنیم با این موضوع برخورد کند و کسانی که پشت پرده جهت تقویت این رفتارها عمل می‌کند با آن‌ها برخورد شود. وی افزود:‌ این فرد یکسره به وزیر انقلابی پاک و متدین کشور آقای زنگنه تهمت می‌زند. ایشان یکی از پاکترین و با سابقه ترین وزیران و مدیران کشور هستند. معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد که باید با فساد مقابله جدی کنیم و در مقابل هرگونه فساد اقتصادی به طور جدی بایستیم.
رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی نیز در رابطه با ادعای بابک زنجانی مبنی بر اینکه با اعتصاب غذا توانسته برای نوشتن نامه کاغذ بگیرد و وضعیت خوبی در زندان ندارد، گفت: نه به عنوان رییس سازمان زندان‌ها بلکه از باب اعتقاد باید بگویم ما در زندان‌ها حقوق بشر را رعایت می‌کنیم و کار به جایی رسیده است که از نظر سختی کار، زندانبان زندانی و زندانی زندان‌بان شده است؛ به این معنا که حقوق بشر در زندان رعایت می‌شود و حتی ما شاهد بازدید مقامات قضایی از زندان هستیم. در حقیقت زندانی برای بیان درخواست خود هیچ محدودیتی ندارد و به راحتی به قلم و کاغذ دسترسی دارد. همچنین به تلفن نیز دسترسی دارد و برخی افراد براساس شرایط شامل مرخصی در ماه می‌شوند که این نشان از حفظ حقوق اسلام و رافت اسلامی است.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵