داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 11393
 
قیمت تمام شده مرغ در ایران 20 درصد بالاتر از ترکیه است
 
نکونیوز: حدود سه سال پیش رییس وقت سازمان نظام دامپزشکی کشور از وجود بحران در صنعت مرغداری کشور سخن گفت . اکنون به نظر می رسد که این پیش بینی تحقق یافته است . رييس كميسيون كشاورزي و آب اتاق ايران در گفت‌وگو با " نکونیوز" از بحران در صنعت مرغداری کشور سخن گفته و اظهار کرده است که این صنعت اکنون فرسوده شده است . محمد حسین کریمی پور در این گفت و گو ، گفته است که قیمت تمام شده مرغ در ایران 20 درصد گرانتر از ترکیه است .
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۴۰
سال گذشته خبرهايي مبني بر ورود مرغ‌هاي برزيلي و ترك به ايران منتشر شد. دیده شده است که اين مرغ‌ها اکنون در بازار عرضه می شوند تا نوسانات قيمت مرغ را بگیرند . با توجه به اينكه گوشت مرغ هنوز بيش از ساير پروتيين‌ها در دسترس مردم است، نوسانات در قيمت مرغ را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
سرمايه‌گذاري در صنعت‌ طيور يكي از بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري‌هاي ملي ايران است. در چند سال اخير دو مساله در توليد مرغ و تخم‌مرغ منبع بحران بوده است، اول تامين خوراك مرغداري‌ها و دوم به روز رساني فيزيكي صنعت. در ايران تكنولوژي اكثر واحدهاي مرغداري بسيار كهنه و فرسوده است.
آیا برآوردی از فرسودگی این صنعت دارید ؟
برآورد حدودی است . ببینید برای مثال طبق مطالعه‌يي كه در اتاق عرضه شد، توليد مرغ در ايران حداقل ۲۰ درصد گران‌تر از توليد مرغ در كشور همسايه، تركيه، است. این به معنی آن است که واحدهاي مرغداري كهنه هستند، بنابراين براي پرورش مرغ انرژي و نيروي انساني بيشتري لازم است. با اين شرايط بايد تلاش كرد تا با سرمايه‌گذاري واحدهاي مرغداري فرسوده به روز شود. اين به روز رساني با سياست‌هاي كلي كشور در طرح هدفمندي و مديريت انرژي نيز مطابقت دارد. با توجه به قرار گرفتن ايران در اقليم گرم وخشك و كم آبي، تامين خوراك مرغ براي صنعت مرغداري دشوار است. به‌ويژه توليد كنجاله و ذرت با مشكل شديد كمبود آب مواجه است. 
مرغداری ها برای تامین این مواد اولیه چه می کنند ؟ 
آنچه که محرز است این است که ايران در تهيه خوراك مرغ همچنان به واردات متكي خواهد بود. هميشه ابزار خوراك مرغ و كنجاله، توسط دولت‌ها پايش و تنظيم مي‌شد، پس از جدي شدن تحريم‌ها و پديد آمدن مشكلات ارزي، دولت در تامين ارز معمولي براي تهيه خوراك مرغداري‌ها تاخيركرد و به اين ترتيب سيستم معمول تامين خوراك مرغداري‌ها به هم خورد كه مشكلاتي را ايجاد كرد. نوسانات اخير در قيمت مرغ و تخم‌مرغ حاصل ضعيف شدن سياست‌گذاري و نظارت دستگاه‌هاي دولتي است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵