کد مطلب: 62117
 
بازی معکوس عوامل مؤثر بر قیمت نفت در کوتاه مدت
آیا رشد قیمت نفت موقت است؟
 
بعد از مدت ها نزول قیمت نفت و شدت گرفتن آن از ابتدای سال ۲۰۱۶ و رسیدن قیمت به محدوده هایی که طلای سیاه ۱۳ سال با آن قهر بود؛ در دو هفته اخیر ریزش قیمت کند شده و بهای نفت رشد از خود نشان داد. در این فضا اولین سؤالی که به ذهن فعالین بازار رسید این است که آیا این شرایط ادامه خواهد داشت و نفت به مدار صعودی خود بازگشته یا این تغییرات کوتاه مدت است؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۲۵
بعد از مدت ها نزول قیمت نفت و شدت گرفتن آن از ابتدای سال ۲۰۱۶ و رسیدن قیمت به محدوده هایی که طلای سیاه ۱۳ سال با آن قهر بود؛ در دو هفته اخیر ریزش قیمت کند شده و بهای نفت رشد از خود نشان داد. در این فضا اولین سؤالی که به ذهن فعالین بازار رسید این است که آیا این شرایط ادامه خواهد داشت و نفت به مدار صعودی خود بازگشته یا این تغییرات کوتاه مدت است؟
پیش تر در گزارش های تحلیلی منتشر شده، نکو نیوز از احتمال تاثیرگذاری معکوس برخی عوامل مؤثر بر قیمت نفت در کوتاه مدت اشاره کرده بود. به عبارتی دیگر، زمانی که دو راهی نفت در اقتصاد آمریکا مطرح شد یا از زمین لرزه نفتی در اقتصاد روسیه حرف به میان آمد؛ انتظار می رفت که در کوتاه مدت همین عوامل بازار نفت را با تغییرات احتمالی همراه سازند. مهم ترین آسیب ها بر پیکره طلای سیاه در دو سال گذشته را می توان در شرایط اقتصادی جهان و مازاد عرضه و چشم انداز عدم کاهش تولید جستجو کرد. اما حالا اندکی شرایط متفاوت شده و برخی متغیرهای مؤثر تعدیل شده اند. همانطور که قبلاً نیز بیان شده بود اقتصاد آمریکا در زمینه نفت به دوراهی مهمی رسیده که تردید در عمل، با تغییر در معادله می تواند بازی قیمت را اندکی متفاوت کند. به بیانی ساده تر، ماشین تنومندی که بشکه های نفت در چنگال آن هر ماه از نظر ارزش کوچک تر می شد؛ حال کمی چنگالش کند شده و برای ادامه فشار خود نیاز به همراهی ماشین های همسایه دارد. در این گزارش سعی شده با بررسی برخی وقایع مهم در بازار نفت، رابطه آن با روند قیمت نفت بیان شود.
تردید در اقتصاد آمریکا همراستا با دیگر قدرت های اقتصادی
آمریکا به عنوان بزرگ ترین اقتصاد دنیا از طرفی نقشی مهم در بازار انرژی دارد و از دیگر سو، ارزش پول آن نقشی مهم در قیمت¬ گذاری محصولات مورد
با افت ارزش دلار و با توجه به رابطه مستقیم آن با قیمت نفت و سایر کالاها، شاهد رشد قیمت نفت در کوتاه مدت هستیم. البته کندی اقتصادی در آمریکا علاوه بر اثر اولیه خود بر ارزش دلار و قیمت نفت، اثر ثانویه ای نیز دارد. همانند چین، کندی اقتصادی در آمریکا موجبات کاهش رشد مصرف انرژی و افت قیمت نفت را فراهم آورده و در بلند مدت تأثیر خود را خواهد گذاشت
مبادله در بازارهای بین المللی دارد. بعد از بحران مالی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ در دنیا که اقتصاد این کشور آسیب های زیادی را بر تن خود حک شده دید؛ سیاست گذاران تلاش زیادی در راستای ترمیم فضای اقتصاد کلان این کشور و رفع مشکلات به وجود آمده داشتند. سیاست های این کشور با وجود موانع زیاد محیطی توانست فضای اقتصادی آمریکا را بهبود بخشد و با بهبود تولیدات صنعتی، بهبود فضای کسب و کار، بازگشت اعتماد بین فعالین اقتصادی و بهبود در فضای بازار کار، ارزش دلار آمریکا رشد زیادی را پشت سر گذاشت.
با این‌حال اقتصاد دنیا یک جزیره نیست و کنش و واکنش های اقتصادهای مختلف بر هم اثر داشته و کند شدن چرخ اقتصاد در اقتصادهای بزرگ، شرایط این کندی را به دیگر قدرت های اقتصادی در پی خواهد داشت. با توجه به رکود بی سابقه در اقتصاد چین، ژاپن و سایر قدرت های اقتصادی، تصور یکه تازی آمریکا در بهبود و رشد اقتصادی، تا حد زیادی غلط است. همین عوامل موجب شد بعد از طی دوره ای طولانی، آمارهای منتشره از اقتصاد آمریکا نیز همانند چین رنگ ناامیدی به خود بگیرد و فعالین اقتصادی را از ادامه بهبود سریع اقتصادی آمریکا مأیوس و ارزش دلار افت کند. این شرایط در بازار سرمایه آمریکا نیز مشهود است. با افت ارزش دلار و با توجه به رابطه مستقیم آن با قیمت نفت و سایر کالاها، شاهد رشد قیمت نفت در کوتاه مدت هستیم. البته کندی اقتصادی در آمریکا علاوه بر اثر اولیه خود بر ارزش دلار و قیمت نفت، اثر ثانویه ای نیز دارد. همانند چین، کندی اقتصادی در آمریکا موجبات کاهش رشد مصرف انرژی و افت قیمت نفت را فراهم آورده و در بلند مدت تأثیر خود را خواهد گذاشت. شایان ذکر است با توجه به ثبات اقتصادی در آمریکا، نمی توان گفت کندی اقتصادی و افت ارزش دلار در میان مدت ادامه داشته باشد، اما می توان گفت در این شرایط ادامه سیاست های افزایش نرخ بهره در این کشور، با کندی مواجه خواهد شد.
نشست اوپک و همکاری روسیه
افت قیمت نفت می تواند، اقتصادهایی که نفت سهم بالایی از درآمدهای آن را به خود اختصاص می دهد، تحت فشار قرار دهد. از این رو ونزوئلا درخواست تشکیل جلسه ای اضطراری در خصوص تصمیم گیری برای بازار نفت را داده است. این بار روسیه که زمین لرزه نفتی اقتصاد این کشور را لرزانده، اعلام کرده که برای مذاکره با اوپک برای ایجاد ثبات در بازار نفت آماده است. همین عامل نشان دهنده فشار اقتصادی در این کشور است و بر رشد قیمت نفت موثر بوده است. در صورتی که روسیه در کنار سایر تولیدکنندگان مهم اوپک در این جهت گام برداشته و حاضر به کاهش تولید شوند، می توان فضایی صعودی را دید. اما این عامل کمی دور از ذهن بوده و تاثیراتی هم اندازه یک خبر بر بازار نفت گذاشته است.
چالش های بد ادامه دارد
در روزهای گذشته برخی عوامل مهم از جمله کاهش ارزش دلار و اعلام آمادگی روسیه برای همکاری با اوپک، علی رغم رشد ذخیره سازی نفت در آمریکا و ادامه شرایط بنیادی بد بازار نفت؛ رشد کوتاه مدت نفت را به دنبال داشته است. با این حال باید گفت همچنان بازار نفت با چالش های جدی مواجه است و رشد کوتاه مدت قیمت دلیلی بر رشد ادامه دار آن نیست. آخرین پیش بینی ها از بازار نفت نیز موید همین بحث است. برای مثال، مرگان استنلی، پیش بینی خود را برای قیمت نفت در سال ۲۰۶ کاهش داد و پیش بینی کرد میانگین قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۶ بشکه ای ۳۰ دلار باشد و تا سال ۲۰۱۸ قیمت نفت همچنان تغییر زیادی نکند.


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵