کد مطلب: 44847
 
اروپا خواهان احیای طرح انتقال گاز ترکمنستان به اروپا
 
اتحادیه اروپا به دنبال احیای خط لوله لوله انتقال گاز از ترکمنستان به این اتحادیه (ترنس کاسپین) است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
اتحادیه اروپا به دنبال احیای خط لوله لوله انتقال گاز از ترکمنستان به این اتحادیه (ترنس کاسپین) است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از عشق آباد، یک دیپلمات اتحادیه اروپا در ترکمنستان گفت: این اتحادیه به دنبال احیای خط لوله انتقال گاز از ترکمنستان به اروپا با مشارکت شرکتهای اروپایی است.

بحران اوکراین و شبه جزیره کریمه به فوریت و ضرورت یافتن یک منبع دیگر تامین گاز اتحادیه اروپا به جز روسیه افزوده است؛ روسیه حدود یک سوم از نیازهای گاز این قاره را تامین می‌کند.
دنیس دانیلیدیس گفت: ماروس سفوسکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در ماههای آینده قرار است به ترکمنستان سفر کند و گفتگوها درباره خط لوله گازی ترنس کاسپین را از سربگیرد.

این پروژه برای ترانزیت گاز ترکمنستان به اروپا با عبور از دریای خزر، آذربایجان و ترکیه طراحی شده است و اجرای آن برای سالها به دلیل ابهامها و تردیدهایی مالی، سیاسی و اکولوژی به حال تعلیق درآمده است.
خط لوله گازی ترنس کاسپین به طول حدود ٣٠٠ کیلومتر از سواحل ترکمنستان در دریای خزر به سمت آذربایجان امتداد خواهد داشت و از آنجا به خط لوله قفقاز جنوبی متصل می شود.

وی افزود: ما در گفتگوها با شریکان ترکمن خود به این نتیجه رسیدیم که چه زمانی باید چگونگی مشارکت شرکتهای اروپایی علاقه‌مند به خرید گاز ترکمنستان برای بازار اروپا را تعیین کنیم.
وی به جزئیات بیشتری در این باره اشاره نکرد، اما مقامهای ترکمن پیش از این اعلام کرده بودند که گفتگوهای \"فعالانه و موثری\" برای عرضه سالانه ١٠ تا ٣٠ میلیارد مترمکعب گاز به اروپا در حال انجام است.

ترکمنستان و ترکیه پارسال یک توافقنامه اولیه برای عرضه گاز به خط لوله گازی ترنس آناتولین (آذربایجان-ترکیه) امضا کردند.
ترکمنستان برای اتصال به خط لوله گازی ترنس آناتولین، لازم است که یک خط لوله زیردریایی بسازد.

خط لوله گازی ترنس آناتولین (تاناپ) نیز از مرز ترکیه-گرجستان تا مرز ترکیه با بلغارستان و یونان امتداد دارد؛ انتظار می‌رود که ساخت این خط لوله تا پایان سال ٢٠١٨ تکمیل شود و تحویل گاز فاز دوم میدان شاه دنیز به اروپا را در سال ٢٠١٩ آغاز کند.
شرکت روسی گازپروم ظرف دو سال گذشته واردات گاز از ترکمنستان را به شدت کاهش داده؛ اما با این حال، عشق آباد در حال صادرات حدود ٣٠ تا ٣٥ میلیارد مترمکعب گاز به چین است.

قرار است که صادرات گاز ترکمنستان به چین تا سال ٢٠٢٠ میلادی دوبرابر شود.
شرکت گازپروم نیز قرار است عرضه گاز به چین را تا پایان دهه جاری آغاز کند.

با این حال، ایران و روسیه بارها مخالفت خود را با ساخت خط لوله گازی ترنس کاسپین (خط لوله انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از مسیر دریای خزر) به دلیل مشخص نبودن رژیم حقوقی دریای خزر اعلام کرده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵