کد مطلب: 69084
 
نفت در هفته ای که گذشت
دلایل یک انتصاب خبرساز
 
در هفته ای که گذشت، یکی از انتصابات وزیر نفت که به نظر می رسید نقض ابلاغیه خودش بوده خبرساز شد؛ هر چند که دلایلی هم برای آن ذکر شد.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۳
در هفته ای که گذشت، یکی از انتصابات وزیر نفت که به نظر می رسید نقض ابلاغیه خودش بوده خبرساز شد؛ هر چند که دلایلی هم برای آن ذکر شد.
به گزارش نکونیوز در حالیکه روز یکشنبه ششم تیرماه وزیر نفت طی ابلاغیه ای مدیران ارشد خود را از انتصاب افرادی که دو سال به زمان بازنشستگی شان باقی مانده است، منع کرده بود، مجید هدایت زاده روز سه شنبه هشتم تیرماه طی حکمی از سوی وزیر به مدیر عاملی شرکت نیکو منصوب شد. بیژن زنگنه روز یکشنبه خطاب به قائم‌مقام و معاونان خود، مدیران عامل شرکتهای اصلی و فرعی تابعه وزارت نفت، رییسان واحدهای مستقل ستادی و رییسان دانشگاه و پژوهشگاه صنعت نفت، چگونگی بهره مندی از تجارب مدیران صنعت نفت را، پیش از فرار رسیدن موعد بازنشستگی برای اجرا ابلاغ کرد. وزیر نفت در این ابلاغیه اعلام کرد: انتصاب افرادی که کمتر از ٢ سال به بازنشستگی ایشان باقی مانده باشد، در مشاغل مدیریتی مجاز نیست. زمان لازم الاجرا بودن این ابلاغیه هم از اول تیرماه سال جاری ذکر شده بود.
اما وزیر نفت دو روز بعد مجید هدایت زاده را به عنوان مدیر عامل شرکت نیکو، یکی از شرکت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. شرکتی که دفتر مرکزی آن در لوزان سوئیس واقع شده و به نظر می رسد از نظر قوانین خارج از چارچوب شرکت ملی نفت قرار گیرد. این انتصاب در حالی صورت گرفت که به نظر می‌رسید وزیر نفت در ابلاغیه ای که دو روز پیش صادر کرد، قصد دارد از انتصاب افرادی که نزدیک به موعد بازنشستگی خود هستند در سمت های حساس مدیریتی جلوگیری کند.
با این حال این انتصاب دو نکته را در خود دارد؛ اول آنکه شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) اگرچه یکی از شرکت های تابع شرکت ملی نفت به شمار می رود اما مقر اصلی آن خارج از کشور بوده و تابع قوانین بین المللی است و به این ترتیب می‌توان به نوعی انتصابات در این شرکت را خارج از چارچوب‌های شرکت ملی نفت دانست. از سوی دیگر در بند سوم این ابلاغیه مدیران و مشاغل دولتی به این ترتیب تعریف شده‌اند که منظور از مدیران و مشاغل مدیریتی در این ابلاغیه مدیران، رییسان و سرپرستان با رتبه ١٧ و بالاتر است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت انتصابات از سوی خود شخص وزیر از حوزه انتصابات مشمول این ابلاغیه خارج شده است. شایان ذکر است هدایت زاده پیش از این به عنوان معاون امور بین الملل شرکت ملی نفت مشغول به کار بوده است.
سهم امسال ایران از پارس جنوبی
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس روز شنبه گفت که با آوردن ۵ فاز دیگر پارس جنوبی به مدار تولید تا پایان امسال، مجموع تولید از این میدان ۱۰۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت که به این ترتیب سهم ایران از این میدان مشترک گازی به ۵۲۶ میلیون متر مکعب می‌رسد. علی اکبر شعبانپور در یک نشست خبری در حاشیه بارگیری سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی از بارگیری و نصب ۶ سکو طی امسال در پارس جنوبی خبر داد. وی درباره‌ی مجموع درآمدزایی سه فاز ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ عنوان کرد: مجموع تولید این میادین ۸۴ میلیون متر مکعب گاز است که با در نظر رفتن قیمت ۱۳ سنت برای هر مترمکعب گاز ارزش تولید از ان مدان به حدود ۱۰ میلیون دلار در روز می‌رسد. مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ادامه داد: در کنار این روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی از این فازها تولید می‌شود که ارزش آن نیز به ۳ میلیون دلار در روز می‌رسد، بنابراین اگر پالایشگاه این سه فاز ۳۳۰ روز در سال کار کند درآمد از این فازها به بیش از چهار میلیارد دلار خواهد رسید.
بنزین دونرخی و جعبه سیاه زنجانی
هفته ای که گذشت، بازدید وزیر نفت از خبرگزاری ایسنا که نخستین بازدید او از یک رسانه طی سه سال اخیر محسوب می شد، با گفت و گویی تفصیلی با وی همراه شد. وی در این گفت و گو درباره مسایل متعددی سخن گفت اما دو نکته بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. نخستین موضوع، تاکید وی بر بنزین تک نرخی بود که علیرغم تصویب در مجلس قبلی مبنی بر دونرخی شدن بنزین، وزیر نفت از ضرورت ارائه لایحه ای برای تک نرخی کردن بنزین خبر داد. نکته بعدی، ابراز مخالفت وی با اعدام بابک زنجانی، متهم پرونده نفتی بود. زنگنه اعلام کرد که اعدام زنجانی، جعبه سیاه او را از بین می برد.
گازرسانی به عراق در انتظار تایید امنیت
موضوع صادرات گاز ایران به عراق هم همچنان در بن بست گرفتار شده و علیرغم اعلام زمانهای مختلف برای آغاز صادرات گاز به عراق، هر بار به دلیلی این امر به تاخیر می افتد. در هفته ای که گذشت مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز طبیعی از اتمام مراحل اجرایی احداث خط لوله گاز ایران به بغداد خبرداده و می‌گوید با تایید وضعیت امنیت از سوی عراق، انتقال گاز از این طریق آغاز خواهد شد. علیرضا کاملی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه کار اجرای ساخت لوله ایران به بغداد از سوی دو طرف به اتمام رسیده است، گفت: برای آغاز عملیات گازرسانی منتظر اعلام آمادگی عراق برای دریافت گاز هستیم تا آخرین اقدامات مورد نیاز صورت گیرد. به گفته وی با توجه به مسائل داخلی عراق، این کشور باید ابتدا امنیت آغاز گازرسانی را تایید کند.
فرزاد B منتظر مدل مالی هندی‌ها
فرزاد، یکی از میادین مشترک ایران در خلیج فارس است که در اولویت های کاری وزارت نفت نیز قرار دارد. امروز (جمعه) مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به این‌که تصمیم نهایی در مورد میدان فرزاد B را شرکت ملی نفت می‌گیرد، می‌گوید شرکت هندی پیمانکار تنها تا سپتامبر فرصت ارائه‌ی مدل‌های تجاری خود را در مورد این میدان دارد. به گفته وی هندی‌ها باید مدل مالی خود را در این زمینه ارائه دهند. وی با رد هرگونه اختلاف مالی در زمینه‌ی توسعه این میدان خاطر نشان کرد: طبق قرارداد قبلی که با هندی‌ها در مورد فرزاد B داشتیم مدل مالی متفاوت بود و در آن زمان با شرایطی که قیمت نفت بالا بود، تجاری بودن این پروژه مورد بررسی قرار گرفته بود. پیش از این وزیر نفت هم گفته بود که در صورت عدم ارائه پیشنهاد مناسب توسط هندی ها تا شهریور ماه، تکلیف این میدان بدون حضور هندی ها روشن خواهد شد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵