کد مطلب: 103348
 
نفت ایران بهانه زورآزمایی هند
 
دولتمردان دهلی نو معتقدند هند درس خود از دوره قبل تحریم های آمریکا علیه ایران را به خوبی یاد گرفته و این بار در دوره جدید برقراری تحریمهای یک جانبه آمریکا می تواند با انجام اقدامات متعدد آسیب ها را به کمترین میزان برساند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵
دولتمردان دهلی نو معتقدند هند درس خود از دوره قبل تحریم های آمریکا علیه ایران را به خوبی یاد گرفته و این بار در دوره جدید برقراری تحریمهای یک جانبه آمریکا می تواند با انجام اقدامات متعدد آسیب ها را به کمترین میزان برساند.
به گزارش ایرنا، هند از عمده مشتریان نفت ایران با اقتصادی متکی به نفت در روزهای قبل از اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، دولتمردانش در تب و تاب و نگرانی از تاثیر این سیاست بر اقتصاد کشور خود بودند اما دیگر هیجان به پایان رسیده چون دهلی نو اعلام کرده است که با عدم پیروی از تحریم های آمریکا می خواهد به صیانت از منافع ملی خود بپردازد.
بلافاصله پس از اعلام سیاست جدید آمریکا در قبال برجام در روز 18 اردیبهشت ماه سال جاری، هند حمایت خود از حق ایران برای برخورداری از انرژی هسته ای صلح آمیز را اعلام کرد. پس از آن در تاریخ 7 خرداد و قبل از دیدار دو جانبه با محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در دهلی نو، سوشما سواراج وزیر خارجه هند اعلام کرد که تحریم های آمریکا برای کشورش معنی ندارد و دهلی نو تصمیم گرفته است بر اساس منافع ملی خود عمل کند.
هند از جمله کشورهایی است که به دلیل رشد روز افزون اقتصادی و روند صنعتی شدن سریع به شدت به انرژی و واردات نفت نیاز دارد.
این کشور بیش از 85 درصد از نفت مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند.
هر چند دارمندرا پرادان وزیر نفت هند نیز اعلام کرد که هنوز برای نتیجه گیری و تاثیر تحریم ها زود است، اما تحلیلگران نفتی به دولت هند هشدار دادند وضع احتمالی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران می تواند قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی را تا 5 دلار افزایش دهد.
منابع هندی می گویند با ادامه یافتن مواضع اروپا و نپیوستن به تحریم های جدیدی علیه ایران، صادرات نفت ایران به هند بدون هیچ مشکلی ادامه خواهد یافت.
برخی از تحریم های آمریکا علیه ایران در یک دوره 90 روزه ( تا 6 ماه اوت) و برخی دیگر از تحریم ها به خصوص در زمینه نفت در یک دوره 180 روزه ( تا 4 نوامبر) اجرایی خواهند شد.

*** نفت ایران برای هند، ارزش جنگیدن را دارد
در همین حال، هند برای حصول اطمینان کامل از امنیت مراودات نفتی آینده خود با ایران هیاتی متشکل از مقامات ارشد دولتی را برای بررسی گزینه های موجود برای ادامه تجارت با ایران پس از خروج آمریکا از برجام و تصمیم واشنگتن برای وضع تحریم های جدید علیه تهران به اروپا اعزام کرده است. در این هیات مقامات نفتی هند هم حضور دارند.
تهران یک مهلت 90 روزه را به خریداران نفت خود برای پرداخت بهای نفت ارائه می دهد به همین دلیل شرکت های هندی علاقه مند به خرید نفت ایران هستند.
شرکت نفت هند که دارای ظرفیت پالایش 1.6 میلیون بشکه نفت خام در روز است قصد دارد در سال 2018-19 تعداد 140 هزار بشکه نفت خام در روز از ایران خریداری کند. این کشور همچنین دارای گزینه خرید اضافی 40 هزار بشکه نفت خام در روز است.

*** تدابیر بانکی برای کمک به مراودات نفتی
اخیرا روزنامه های هندی اعلام کردند دولت دهلی نو قصد دارد در قراردادهای نفتی خود با ایران از هر دو ارز یورو و روپیه استفاده کند.
هند برای انجام این مبادلات ، 'یوکو بانک' را در نظر گرفته است چون این بانک با آمریکا هیچگونه رابطه ای ندارد و بنابراین امکان تحریم آن نیز وجود ندارد.
مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد.
ایران علاقه مند به دریافت بخشی از بهای نفت خود با استفاده از ارز روپیه است اما ترجیح می دهد یورو ارز اصلی در پرداخت بهای نفت باشد. در گذشته نیز هند از بانک های اروپایی و ترکیه برای انجام اینگونه تجارت با ایران استفاده کرده بود.
این کانال بانکی تا زمانی که اروپا به آمریکا برای تحریم ایران نپیوندد، می تواند برای ادامه تجارت با ایران مورد استفاده قرار گیرد.
خلاصه کلام آنکه، دهلی نو درس خود از دوره قبل تحریم های آمریکا علیه ایران را به خوبی یاد گرفته است و این بار با انجام اقدامات متعدد می تواند آسیب ها را به کمترین میزان برساند اما نکته مهم تر آن است که هند به عنوان کشوری که از امضاکنندگان برجام نیست می خواهد از تحولات مربوط به آن برای تقویت نقش خود در جهان استفاده کند و با مخالفت با آمریکا این پیام را به دنیا و به خصوص منطقه بدهد که در معادلات کنونی بین المللی حرف جدی برای گفتن دارد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵