کد مطلب: 74501
 
میدان آزادگان، «سنگ محک» قراردادهای IPC
آشکار شدن اختلافات یک روز پس از امضای تفاهم‌نامه
به چالش کشیدن «روح IPC»
 
هنوز امضای قرارداد دیروز بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) خشک نشده که اختلاف نظر برخی از شرکت‌های داخلی با شرکت ملی نفت ایران بر سر قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان، آشکار شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۶
هنوز امضای قرارداد دیروز بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) خشک نشده که اختلاف نظر برخی از شرکت‌های داخلی با شرکت ملی نفت ایران بر سر قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان، آشکار شد.
به گزارش نکونیوز، دیروز بود که در چاچوب IPC مقدمات امضای قرارداد نهایی برای توسعه ۴ مخزن نهایی طی مراسمی فراهم شود و شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت و گاز پرشیا HOA توسعه این مخازن را امضا کردند.
اما امروز محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در مصاحبه با فارس صحبت‌هایی کرده است که نشان می‌دهد بین ستاد و وزارت نفت در مورد قراردادهای IPC اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. وی با اعلام این که هدف ستاد اجرایی فرمان امام توسعه میدان نفتی آزادگان است تا آن‌جا پیش رفته که گفته است: تا آزادگان تعیین تکلیف نشود ما کار جدیدی را شروع نمی‌کنیم.
مخبر تأکید کرده ما باید شرکتی در کشور تشکیل بدهیم که مثل توتال برود و در کشورهای دیگر پروژه بگیرد. وی با بیان اینکه ما میدان آزادگان را می‌خواهیم، گفته است: آزادگان یکی از بزرگترین میادین نفتی دنیاست و اگر ما در داخل بتوانیم آن را توسعه بدهیم
حواشی حول IPC همچنان ادامه‌دار خواهد بود. اگر وزارت نفت بخواهد کار توسعه آزادگان را به توتال یا سایر شرکت‌های خارجی واگذار کند، احتمالاً مخالفت‌ها نیز افزایش خواهد یافت.
بین‌المللی می‌شود و حاضریم آزادگان را با هر مدل قراردادی توسعه بدهیم.
مخبر در مورد تفاهم‌نامه امضا شده با بیان اینکه دیروز تفاهم‌نامه‌ای که امضا کردیم برای بررسی میادین بود و قرارداد نهایی محسوب نمی‌شد، گفت: ما برای یاران جنوبی از قبل ۴ ماه مطالعه کرده بودیم و موضوع با توجه به نتایجی که از توسعه یاران شمالی به دست آورده بودیم عملیات توسعه یاران جنوبی را پذیرفتیم.
وی عنوان کرده: شرح کار اصلی HOA یا رئوس قراردادی که دیروز امضا کردیم مطالعه میادین است و ما باید مخازن یاد شده را هم در میدان کوپال و هم در میدان مارون مطالعه کنیم و اگر ببینیم که به میزانی که ادعا و پیش‌بینی شده مخازن قابلیت تولید ندارند وارد قرارداد نخواهیم شد.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در مصاحبه خود تأکید کرده است تا آزادگان تعیین تکلیف نشود ما کار جدیدی را شروع نمی‌کنیم.
وی با بیان اینکه خارجی‌ها برای فاینانس کردن آ‌زادگان در صف هستند، گفته است: با اینکه آزادگان میدان بزرگی است اما از نظر فنی میدان آزادگان یکی از ساده‌ترین میادین است.
اختلافات رئیس ستاد اجرای فرمان امام با وزارت نفت زمانی آشکارتر می‌شویم که بدانیم او گفته است: روح IPC لیدری خارجی‌هاست که ما اصلاً زیر بار آن نمی‌رویم و در ستاد حاضر نیستیم کارگر خارجی‌ها بشویم.
به نظر می‌رسد لبخندهای مراسم دیروز، ماجرای قراردادهای جدید نفتی را به تمامی انعکاس ندهد. پیشتر نیز گفته می‌شد که برخی از شرکت‌های داخلی تمایل دارند کار توسعه میدان نفتی آزادگان به آن‌ها واگذار شود. اکنون رئیس ستاد اجرایی فرمان اما به صراحت از این تمایل سخن گفته است.
وی همچنین گفته است که کار در سایر میادین را به انعقاد میدان آزادگان موکول خواهد کرد. این امر نشان می‌دهد که حواشی حول IPC همچنان ادامه‌دار خواهد بود. اگر وزارت نفت بخواهد کار توسعه آزادگان را به توتال یا سایر شرکت‌های خارجی واگذار کند، احتمالاً مخالفت‌ها نیز افزایش خواهد یافت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵