کد مطلب: 84861
 
هند خرید نفت ایران را 300 هزار بشکه در روز کاهش داد
کاهش صادرات نفت ایران+ جزئیات
 
صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه آوریل ۸ درصد کاهش یافته و به ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. در عین حال، تنش‌های بین ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب نیز در حال نشان دادن اثرات خود است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۴
صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه آوریل ۸ درصد کاهش یافته و به ۲.۱۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. در عین حال، تنش‌های بین ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب نیز در حال نشان دادن اثرات خود است.
به گزارش نکونیوز، پلتس برآورد خود از میزان صادرات نفت خام ایران در ماه گذشته میلادی را منتشر کرده که حاکی از کاهش میزان صادرات ایران است.
ایران در حال حاضر رقابتی سختی را در بازار آسیا با عربستان سعودی و عراق تجربه می‌کند و این امر کاهش سهم ایران در این بازارها را درپی داشته است.
منابع آگاه به پلتس گفته‌اند که صادرات نفت خام ایران در ماه آوریل به دو دلیل کاهش یافته است: اولاً پالایشگاه‌های ایران در حال حاضر با ظرفیت کامل کار می‌کنند و نفت خام کمتری برای صادرات باقی می‌ماند و دوم این که خرید نفت خام ایران توسط چین و هند کاهش یافته است.
سارا وخشوری، یکی از کارشناسان بازار نفت، به پلتس گفته است که ایران در حال واگذاری بخشی از سهم بازار خود در آسیا به عربستان سعودی و عراق است، اما در عین حال سهم بازار این کشور در اروپا رو به افزایش است. وخشوری گفته که برخلاف عربستان که استراتژی بلندمدت آن بر تثبیت جایگاه این کشور در بازار آسیا متمرکز شده، ایران یک استراتژی بلندمدت در بازار نفت ندارد و بر فروش نفت به صورت روز به روز متمرکز شده است. به گفته وی، ایران حداکثر سعی می‌کند قراردادهای سالانه خود با مشتریانش را قطعی کند.
صادرات نفت ایران به چین و هند، روی هم رفته ۲۸ درصد کاهش یافته و از ۱.۷۵۴ میلیون بشکه در ماه مارس به ۱.۳۶۱ میلیون بشکه در ماه آوریل رسیده است.
تنش‌ها بین ایران و هند بر سر قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب باعث شده تا هند در ماه آوریل، خرید نفت ایران را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. هندی‌ها قبلاً ایران را تهدید کرده بودند که در پاسخ به عدم واگذاری توسعه میدان فرزاد ب به یک شرکت هندی، خرید نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دهند.
(بخوانید: اختلافات ایران و هند بر سر چیست؟)
پلتس نوشته است که انتظار می‌رود در صورت تداوم تنش‌ها بر سر توسعه این میدان گازی، باز هم خرید نفت هند از ایران کاهش یابد. عربستان سعودی و عراق آماده‌اند تا بخشی از کاهش خرید هند از ایران را جبران کنند.
واردات نفت چین از ایران نیز کاهش یافته و از ۵۹۶ هزار بشکه در روز به ۴۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است.
در عوض، ژاپن واردات نفت ایران را افزایش داده و آن را از ۳۳ هزار بشکه در ماه مارس به ۱۰۵ هزار بشکه در ماه آوریل رسانده است.
از سوی دیگر، صادرات نفت ایران به اروپا در ماه آوریل افزایش یافته و از ۵۲۳ هزار بشکه در روز در ماه مارس به ۶۶۵ هزار بشکه در روز رسیده است.
ترکیه و فرانسه در ماه گذشته خرید نفت ایران را افزایش داده‌اند.
پلتس گزارش داده که تولید نفت ایران در ماه آوریل نسبت به ماه مارس تغییری نکرده و در سطح ۳.۷۷ میلیون بشکه در روز، ثابت باقی مانده است. این بدان معناست که ایران اندکی کمتر از سهمیه ۳.۸ میلیون بشکه‌ای خود که در قالب توافق نفتی به متعهد به رعایت آن شده بود، نفت تولید می‌کند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵