داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 92475
 
فولادی‌ها سلیقه‌ای رشد کرده‌اند
 
مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد با بیان اینکه زنجیره صنعت فولاد نیاز به اصلاح ساختار و تنظیم برنامه جامع دارد، گفت: تا پیش از این واحدهای فولادی طبق سلیقه خود توسعه یافته‌اند که همین موضوع باعث عدم توازن در این زنجیره شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۸
مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد با بیان اینکه زنجیره صنعت فولاد نیاز به اصلاح ساختار و تنظیم برنامه جامع دارد، گفت: تا پیش از این واحدهای فولادی طبق سلیقه خود توسعه یافته‌اند که همین موضوع باعث عدم توازن در این زنجیره شده است.


به گزارش ایسنا، جلسه توزیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی فولاد امروز در این شرکت برگزار شد که طی آن از عبدالمجید شریفی به عنوان مدیرعامل سابق شرکت ملی فولاد تقدیر شد و منصور یزدی‌زاده به عنوان مدیرعامل جدید این شرکت پست خود را تحویل گرفت.

یزدی‌زاده در این مراسم با اشاره به اولویت‌های عملکرد خود در شرکت ملی فولاد با بیان اینکه صنعت فولاد نیاز به یک مرکز هماهنگی دارد تا مطالبات و نیازهای خود را در حوزه‌های مختلف ارائه و پیگیری کند، عنوان کرد: صنعت فولاد ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی ایران را شامل می‌شود که این نشان از اهمیت حوزه فولاد در اقتصاد کشور دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و این تاثیرگذاری در حوزه اقتصاد همچنین سطح بالای اشتغالی که صنعت فولاد می‌تواند ایجاد کند به این معناست که هر چهار وزارتخانه اقتصادی که در آینده و بعد از تفکیک وزارتخانه‌ها تعدادشان به شش وزارتخانه افزایش می‌یابد، باید درگیر موضوعات فولادی شوند و مسیر را برای توسعه آن هموار کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها ی موجود در فولاد و نحوه توسعه‌ای که در آن ایجاد شده است، ادامه داد: تمرکز در صنعت فولاد حلقه مفقوده است. چنانکه مشاهده می‌کنید در حالی واحدها توسعه پیدا کرده‌اند که ما در واحدهای نبرد ۳۴ میلیون تن ظرفیت داریم و در عوض تولید فولاد ما هنوز فراتر از ۱۸ تا ۲۰ میلیون تن نرفته است که این نشان می‌دهد که باید برنامه دقیقی برای توسعه و بازار زنجیره فولادی تدوین کرد.

هفت طرح فولادی ۱۷۰۰ میلیارد تومان خرج برداشت

در این مراسم مهدی کرباسیان - رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران - با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در حوزه فولاد عنوان کرد: آمارها نشان می دهد که صادرات فولاد در ابتدای سال ۱۳۹۲ نزدیک به ۲۰۰ هزار تن بوده است که امسال این رقم به شش میلیون تن افزایش داشته است که این موضوع رشد چشمگیر صنعت فولاد بعد از تحرکات فضای پسابرجام را نشان می‌دهد که بی‌شک باید جایگاه فولاد ایران در بازارهای جهانی ارتقا یافته و بتوانیم با رقبایی که در بازار وجود دارند، سهم خود را از بازار به دست آوریم، چرا که پیش از این ایران نشان داد در دوران رکود می‌تواند بازار مناسب خود را به دست آورد که این کار بسیار سخت و دشوار است.

وی با اشاره به وضعیت طرح‌های فولادی گفت: در دولت هشتم زمانی که آقای جهانگیری وزیر صنعت و معدن بود، طرحی به دولت ارائه کرد که طبق آن باید چهار میلیارد تن فولاد در کشور راه‌اندازی می‌شد که به دلایلی در این دولت این اتفاق نیفتاد و در زمان دولت بعدی مسئولان به این نتیجه رسیدند که به جای چهار طرح فولادی آنها را به هشت طرح تقسیم کنند و در نقاط مختلف ایران کلنگ‌زنی کنند.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ادامه داد: در زمانی که این طرح‌های فولادی جانمایی شدند به نظر می‌رسید که بسیار شتاب‌زد کلنگ آنها زده شد چرا که در برخی از این طرح‌ها در مناطقی کلنگ خورد که هیچ زیرساختی اعم از آب و برق و امثالهم در آن وجود نداشت و در عین حال بار اجتماعی سنگینی را بر دوش دولت در آن منطقه گذاشته بود که به هر ترتیبی بود، در دولت یازدهم با حمایت‌هایی که انجام شد، این طرح‌ها به نتیجه رسید و تا پایان سال همه آنها به تولید خواهند رسید.

این معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره بر وظایفی که بر گردن شرکت ملی فولاد است، گفت: امروز شرکت ملی فولاد باید بداند که دیگر مثل سابق نمی‌تواند بنگاه‌داری کند بلکه در جایگاه سیاست‌گذاری و حاکمیتی برای صنعت فولاد قرار دارد و باید راهکارهای جدیدی را در حوزه فولاد طی برنامه‌هایی که به کار می‌گیرد ارائه کند چرا که امروز رقیبان جدی برای فولاد نیز وارد عرصه شده‌اند به گونه ای که در سفری که به ایتالیا داشتیم، خودرویی تمام آلومینیومی ساخته شده بود که به گفته تولیدکنندگان آن از ضریب استحکام بالاتری نسبت به محصولات قبلی برخوردار بود و به دنبال کاهش قیمت تمام شده برای آن بودند.

پیشنهاد ثبت روز ملی فولاد

احمد صادقی - مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان - دیگر سخنران این مراسم بود که با بیان اینکه امسال از اولین ذوب صورت گرفته در کشور ۵۰ سال می‌گذرد، گفت: امسال بنا داریم تا به مناسبت پنجامین سالگرد تاسیس ذوب‌آهن این روز را جشن بگیریم و پیشنهاد ثبت روز ملی فولاد را برای درج در تقویم رسمی به دولت ارائه کنیم.

وی با اشاره به عملکرد فولاد در سال‌های گذشته گفت: زمانی که ذوب‌آهن اصفهان در ایران احداث شد، شرکت ذوب‌آهن پوسکو کره جنوبی نیز در آن کشور ساخته شد و با وجود هم‌سن بودن این دو واحد فولادی اما به خاطر عقب‌ماندگی‌هایی که به وجود آمد، ذوب‌آهن کوره سوم خود را از این شرکت کره‌ای خرید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵