کد مطلب: 81855
 
عرضه بنزین یورو ٤ در کشور سراسری می‌شود
 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هم اکنون در ١٥ کلان‌شهر به همراه ١٠ مرکز استان کشور بنزین یورو٤ عرضه و در سال ٩٦ تمامی مراکز استان و در سال ٩٩ کل کشور بنزین یورو٤ عرضه می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هم اکنون در ١٥ کلان‌شهر به همراه ١٠ مرکز استان کشور بنزین یورو٤ عرضه و در سال ٩٦ تمامی مراکز استان و در سال ٩٩ کل کشور بنزین یورو٤ عرضه می‌شود.
به گزارش شانا، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، شامگاه سه‎شنبه (١٧ اسفندماه) در مراسم دومین جشنواره پوستر و عکس نفس‌های شهر گفت: در سال ١٣٧٩ برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در دولت اصلاحات آغاز شد و اعلام کردیم این طرح ١٥ سال زمان می‌برد تا مردم بتوانند در یک هوای بهتر نفس بکشند، اما این طرح در سال ٨٤ از اولویت دولت وقت خارج و در شهریور ٩٢ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور به یک بحران بدل شد.

وی افزود: در شهریور ٩٢ این طرح در دولت تدبیر و امید آغاز و در نخستین اقدام بنزین از چرخه سوخت پتروشیمی‌ها خارج و عرضه بنزین یورو ٤ در همه کلان‌شهرهای کشور و همچنین شهرهای آبادان و خرمشهر اجرا شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هم اکنون در ١٥ کلان‌شهر به همراه ١٠ مرکز استان کشور، بنزین یورو ٤ عرضه و در سال ٩٦ همه مراکز استان و در سال ٩٩ کل کشور بنزین یورو ٤ عرضه می‌شود.

ابتکار عنوان کرد: هم اکنون در کلان‌شهرهای کشور ٣٥ میلیون شهروند از بنزین یورو ٤ استفاده می‌کنند، البته این طرح باید در سال ٨٦ اجرایی می‌شد، در حالی که به دلایلی این طرح با تاکیدات دولت یازدهم در سال ٩٣ اجرا شد.

وی افزود: در سال ٩٢ حدود ٤٠ درصد پالایشگاه‌های کشور از سوخت مازوت استفاده می‌کردند که امسال این میزان به زیر ٨ درصد رسیده و تلاش می‌کنیم‌ در سال آینده این رقم به صفر درصد برسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که موضوع آلودگی هوا تنها مربوط به کشورمان نیست، گفت: امسال شهرهای پاریس، آتن، مادرید، لندن، دهلی‌نو، پکن و ٢٠ شهر چین به دلیل آلودگی هوا چند روز تعطیل شدند.

وی تاکید کرد: در روز ١٦ اسفند سال ٩٢ شهر تهران ١٩٦ روز هوای سالم و پاک داشته، اما امسال در چنین روزی به ٢٦٦ روز رسیده و این آمار نشان می‌دهد که از سال ٩٢ تا ٩٥ کلان‌شهر تهران، ‌٧٠ روز هوای سالم بیشتری داشته است.

ابتکار تصریح کرد: در سایر کلان‌شهرهای کشور میزان روزهای سالم و پاک از سال ٩٢ تا امسال بیشتر شده، به عنوان مثال شیراز امسال حتی یک روز نیز هوای ناسالم نداشته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵