کد مطلب: 69778
 
نفت در هفته ای که گذشت:
هفته پتروشیمی؛ از آتش سوزی تا قیمت خوراک
 
هفته ای که گذشت، باز هم خبرهای حوزه پتروشیمی بیش از خبرهای حوزه نفت و گاز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۶
هفته ای که گذشت، باز هم خبرهای حوزه پتروشیمی بیش از خبرهای حوزه نفت و گاز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.
به گزارش نکونیوز، در نخستین ساعات هفته ای که گذشت، سرانجام آتش سوزی گسترده در پتروشیمی بوعلی سینا مهار شد. این آتش سوزی حواشی فراوانی در پی داشت. منتقدان وزارت نفت از عدم رعایت مسیل ایمنی گرفته تا تاخیرذ در زمان حضور وزیر نفت و بیش از او مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در محل حادثه را مورد توجه قرار دادند که البته با پاسخ هایی از سوی مسوولان مربوطه مواجه شد. با این وجود کنترل حریق، موجب شد توجه همگان به بررسی دلایل بروز حادثه و خسارات حاصل از آن جلب شود.
روز یکشنبه ۲۰ تیر ماه، وزیر نفت با ارسال نامه ای به استاندار خوزستان و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، مراتب قدردانی و تشکر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را به همه مدیران، دست اندرکاران و آتش نشانان فداکاری که در فرونشاندن آتش سوزی اخیر در بخشی از پتروشیمی بوعلی سینا مشارکت داشته اند، ابلاغ کرد. وزیر نفت همان روز همچنین با تشریح چگونگی مهار آتش سوزی در برج پارازایلین و مخزن ٢٠٠١C مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا که ساعت ٢ بامداد روز شنبه محقق شد، گفت: هم اکنون در حال بررسی دلایل وقوع حادثه در پتروشیمی بوعلی سینا هستیم، و بررسی دلایل وقوع آتش سوزی پس از اطفای حریق از صبح امروز آغاز شده است. وی با بیان این که تا پایان این هفته نتایج بررسی حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی سینا اعلام می شود، افزود: هنوز مشخص نیست که آیا قصوری در کار بوده است یا خیر، اما زمانی که نتایج معلوم شود، به طور دقیق اطلاع رسانی می کنیم. البته هفته به پایان رسید اما هنوز خبری از اعلام نتایج بررسی حادثه پتروشیمی بوعلی نیست.
روز دوشنبه هم رییس سازمان بازرسی کل کشور هیاتی را مأمور «بررسی علل وقوع حادثه آتش‌سوزی در شرکت پتروشیمی بوعلی سینا» کرد. در حکم ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور خطاب به سرپرست هیئت بازرسی آمده است که هیئت مذکور از تاریخ ۲۰ تیرماه با استقرار در مجموعه وزارت نفت و حضور در محل وقوع حادثه آتش‌سوزی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، با بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصین مربوطه و همچنین مراجعه به مسئولان و کارکنان ذی‌ربط نسبت به بررسی این موضوع اقدام کرده و نتیجه را با دقت و مستدل گزارش کنند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز روز چهارشنبه حادثه پتروشیمی بوعلی را بار دیگر به خصوصی سازی مرتبط دانست و با اشاره به خلأهای قانونی برای اعمال نظارت‌های لازم از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر مجتمع‌ها، از نمایندگان مجلس خواست ابزارهای قانونی را برای نظارت بر واحدهای اچ اس یی شرکت های خصوصی این صنعت تهیه کنند. مرضیه شاهدایی با این توضیح که تا پیش از خصوصی سازی به دلیل این که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران متولی کار بود، مجتمع های پتروشیمی سرمایه گذاری لازم را برای رفع مشکلات مورد نیاز در مسیر اقدام های اصلاحی در بخش ایمنی و اچ اس یی انجام می دادند، یادآور شد: این موضوع اکنون از سوی شرکتهای بخش خصوصی کمرنگ شده است.
اعلام قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی ها
روز سه شنبه معاونت برنامه ریزی وزارت نفت قیمت هر مترمکعب استاندارد گاز طبیعی را در فروردین‌ماه امسال ٢ هزار و ٣١٣ ریال، اردیبهشت‌ماه ٢ هزار و ٤٦٤ ریال و خردادماه ٢ هزار و ٧٠٢ ریال تعیین و اعلام کرد. اعمال تعرفه ها، عوارض، مالیات و حقوق قانونی دولت و همچنین مفاد ماده (٣) ابلاغیه یادشده در قبض های گاز مصرفی صورت می پذیرد.
اصلاحات در قراردادهای نفتی
روز یکشنبه معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به رهنمودهای اخیرمقام معظم رهبری در خصوص مدل جدید قراردادهای صنعت نفت از اعمال اصلاحات در این مدل قراردادی با هدف شفاف سازی هر چه بیشتر خبر داد. الهام امین زاده در کنفرانس بین المللی بهینه سازی قراردادهای بالادستی نفت و گاز به نشست اخیر مقام معظم رهبری با دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند مدل جدید قراردادهای صنعت نفت مطابق با منافع ملی اصلاح خواهد شد. وی بر لزوم شفاف سازی و ابهام زدایی هر چه بیشتر در مدل جدید قراردادی صنعت نفت تاکید کرد و افزود: در این مدل قراردادی، شفاف سازی و تعیین دقیق جایگاه حاکمیتی و تصدی گری، جایگاه نهادهای قانونی مانند هیئت نظارت بر منابع نفتی، شروط حل اختلاف و داوری و نحوه انتقال فناوری و ارتقای توان شرکت‌های داخلی مدنظر قرار دارد.
البته دو روز پس از این نشست، الهام امین زاده در معاونت حقوقی ریاست جمهوری جای خود را به مجید انصاری داد.
افزایش صادرات گاز ایران به ارمنستان
ایران موافقت خود را برای افزایش صادرات گاز به ارمنستان اعلام کرده است.گویا در روزهای گذشته هوویک آبراهیمیان، نخست وزیر ارمنستان با اسحاق جهانگیری ،معاون اول ریس جمهور ایران تماس تلفنی داشته است . از آن جایی که از ۱۰ جولای به دلیل شروع ترمیم خط لوله های انتقال گاز در منطقه ی گرجستان، انتقال گاز طبیعی روسیه متوقف شده است، آبراهیمیان از جهانگیری درخواست کرد تا ایران صادرات گاز خود به ارمنستان را افزایش دهد. هرچند که به نظر می رسد که در ۱۰ آگوست انتقال گاز روسیه از سر گرفته می شود. جهانگیری نیز به این درخواست پاسخ مثبت داده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵